Resultat

SM i Borås

SM i Borås fristil 10 km för Damer och 15 km för Herrar… Ebba Andersson och Jens Burman heter svenska mästarna i dag

————————————————————————————————

Världscupen Ulricehamn söndag

I dag Teamsprint i fristil… med silver o brons till Sverige…

Damer. 1:a Slovenia (Urevc-Lampic) 19.40.18 – 2:a Sverige 1 (Maja Dahlqvist-Linn Svahn) 19.40.36 – 3:a Switzerland 19.40.43 – 5:a Sverige 2 (Jonna Sundling-Hanna Falck) 19.41.44.

Herrar. 1:a Italien (De fabiano-Pellegrino) 18.29.00 – 2:a Switzerland 18.30.10 – 3:a Sverige 2 (Westberg-Häggström) 18.30.61 – 5:a Sverige 1 (Grate-Svensson) 18.31.04

——————————————————————————————————————-

Världscupen Ulricehamn

I dag sprint i fristil… två Guld till Sverige, Maja Dahlqvist och Oskar Svensson…

————————————————————————————————-

Världscupen Falun…

I dag söndag Sprint i klassiskt… Guld – Silver – Brons till Sverige. Linn Svahn – Jonna Sundling Guld o Brons…Oskar Svensson Silver

Damer. 1:a Linn Svahn – 2:a Lampic SLO – 3:a Jonna Sundling – 4:a Johanna Hagström – 7:a Anna Dyvik – 9:a Hanna Falck – 11:a Emma Ribom – 27:a Louice Lindström – 29:a Maria Nordström….

Herrar. 1:a Kläbo NOR – 2:a Oskar Svensson – 3:a Taugboel NOR – 10:a Johan Häggström – 15:e Anton Persson – 21:a Victor Thorn – 25:a Alfred Buskqvist – 26:a Erik Silver – 27:a Marcus Grate – 29:a K.J. Westberg

——————————————————————————————————————

UDM-teamsprinten

I dag har Upplands ungdomar tävlat i Bålsta, UDM-teamsprinten.. tre klassindelningar, H+D 11-12… 12-14… 13-16.

H11-12. 1:a IK Rex (Elias Eklund/Oscar Persson) 10.02 – 2:a Bålsta SK (Walter Vikman/Elias Vikman 10.43 – 3:a Vassunda IF (Edit Valman/Elton Johnsson) 10.56.

D11-12. 1:a Häverödals SK lag 1 (Signe Thoresson/Siri Collander) 10.19 – 2:a Häverödals SK lag 2 (Ebba Engman/Cajsa Persson) 11.27 – 3:a Storvreta IK (Ida Tschöp/Ethel Noppa) 11.31

D12-14. 1:a Häverödals SK (Alva Boman/Pauline Bylund) 9.55 – 2:a Storvreta IK (Stella Winell/Agnes Påls) 10.20 – 3:a IK Rex (Ingrid Wissman/Elsa Alexandersson) 12.02

H12-14. 1:a IK Rex Julius (Eklund/Henning Lindqvist) 9.30 – 2:a Storvreta IK (Hugo Andric Blom/Filip Andric Blom) 10.06 – 3:a Bålsta SK (Moa Kjööras/Axel Vikman) 11.01

D13-16. 1:a Häverödals SK (Clara Thoresson/Saga Westerlund) 14.34 – 2:a IK Rex (Hedvig Lindqvist/Agnes Jansson Gripemo) 15.14 – 3:a Vassunda IF (Tuva Åhlén/Rebecka Lindgre) 15.16

H13-16. 1:a Häverödals SK (Albin Jeleby/Melker Westerlund) 12.36 – 2:a IK Rex (Rasmus Persson/Filip Borell) 14.07 – 3:a Bålsta SK (Emil Omnell/Edvin Nilsson) 14.56

Marcus Persson TD på UDM-Teamsprinten i Bålsta
IK Rex stafettkillar i 11-12… bra jobbat grabbar

Pär Ohlström har lovat att jag fick sno dessa bilder… Tack!

————————————————————————————————————-

Världscupen Falun…

I dag masstarter i klassiskt, med Linn Svahn högst på ”Pallen”

Damer 10 km. 1:a Linn Svahn 25.57.1 – 2:a Stupak RUS 25.57.5 – 3:a Johaug NOR 25.58.0 – 4:a Henning GER 25.58.2 – 9:a Frida Karlsson 26.06.9 – 10:a Ebba Andersson 26.10.0 – 11:a Emma Ribom 26.18.3 – 13:e Jonna Sundling 26.31.5 – 14:e Anna Duvik 26.31.8 – 29:a Moa Lundgren 27.07.1 – 32:a Moa Olsson 27.12.4 – 39:a Sofia Henriksson 27.44.8 – 45:a Lovisa Modig 27.49.8 – 46:a Evelina Settlin 27.50.0 – 48:a Charlotte Kalla 28.03.1

Herrar 15 km. 1:a Borsonov RUS 35.16.3 – 2:a Kläbo NOR 35.16.77 – 3:a Goldberg 35.16.7 – 10:a Jens Burman 35.23.0 – 11:a William Poromaa 35.24.0 – 13:e Oskar Svensson 35.26.6 – 21:a Björn Sandström 35.31.4 – 25:a Axel Ekström 35.34.1 – 34:a Calle Halfvarsson 35.48.0 – 41:a Fredrik Andersson 36.13.7 – 47:a Gustav Eriksson 36.40.8 – 49:a Jonas Eriksson 36.48.2 – 55:a Leo Johansson 37.18.5 – 59:a Erik Rosjö 37.32.8 – 63:a Marcus Ruus 38.05,7

———————————————————————————————————-

Årsunda Skidspel

Med Uppländskt deltagande från Månkarbo och Östervåla… med två klassegrar till Östervåla…

D11-12, 1:a Molly Joelsson Östervåla IF6.50… H11-12, 1:a Melker Brodén Östervåla IF 7.00 – 6:a Emil Karlsson Östervåla IF 7.30 – 11:a Lukas Björkman Månkarbo IF 8.01

Lukas klar för start…

—————————————————————————————————————-

Världscupen i Falun

Världscupen i Falun… fredag 10/15 km i fristil intervallstart. Guld till Diggins

Herrar.1:a Borsonov RUS – 2:a Krueger NOR 32.35.1 – 3:a Roethe NOR 32.57.2 – 17:e Karl Johan Westberg 34.17.7 – 24:a Poromaa 34.47.3 – 26:a Jens Burman 34.50.0

Damer. 1.a Diggins USA 23.35.9 – Johaug NOR 23.38.0 – 3:a Ebba Andersson 23.50.5 – 13:e Frida Karlsson 24.53.9 – Maja Dahlqvist 25.00.3

Resultatlistor.

—————————————————————————————————————-

Månkarbos tävling i kväll…

Månkarboskejten o öppet NUM 2021…

Startlistan säger 77 anmälda i nio ungdomsklasser, Fristil för alla… Bansträckning = skidstadion + fotbollsplan norr stadion…

H/D 0-8 0,7km… H/D 9-10 1,4km… H/D 11-12+13-14 2,7km… H/D 15-16 4,5km


På behörigt avstånd så bevittnade jag kvällens tävling, som blev mycket lyckad, snötillgången var inte tillräcklig i el-ljusbanan, men slingor på stadion fungerade utmärkt… så inga ledsna miner från dom tävlande, alla kämpade väl, och farten är imponerande… heder till Månkarbostaben för arrangemanget.

H/D 0-8 är det ingen tidtagning, kolla deltagarna…

Klassegrarna: D9-10, 1:a Olivia Essén Storvreta IK 4.50 – H9-10, 1:a Sixten Röös Vassunda IF 4.28 – D11-12, 1:a Molly Joelsson Östervåla IF 10.44 – H11-12, 1:a Elias Eklund IK Rex 9.32 – D13-14, 1:a Stella Winell Storvreta IK 9.41 – H13-14, 1:a Julius Eklund IK Rex 9.02 – D15-16, 1:a Emelie Melin Tierps IF 16.34 – H15-16, 1:a Rasmus Persson IK Rex 14.47

Månkarbos deltagare: D9-10, 7:a Freya Björklund 9.13 – 8:a Agnes Rönnberg 9.25 – 9:a Sammi Finnstedt/Andermo 10.43… H9-10, 3:a Melle Boersma 6.38… D11-12, 7:a Hedda Boersma 13.42 – 8:a Wilma Loock 15.55… H11-12, 5:a Lukas Björkman 11.58 – 12:a Joel Eriksson 15.00 – 13:e Melvin Loock 17.05 – 14:e Albin Deremar 19.35 – 15:e John Lindgren 31.06…

Månkarbos deltagare…

————————————————————————————————————

DM-medel ungdom

Snöbrist i Månkarbo gjorde att Häverödals SK tog över arrangemanget av DM-medel för ungdom…

Grattis till alla Distriktsmästare och till övriga som kämpat så bra i Coronans framfart

DM-segrare, D11-12 Siri Colliander Häverödals SK… D13-14 Saga Westerlund Häverödals SK… D15-16 Emelie Melin Tierps IF

H11-12, Elias Eklund IK Rex…H13-14 Julius Eklund IK Rex… H15-16 Melker Westerlund Häverödals SK


Segrare ej DM-klasser + Månkarbo deltagares resultat >

D9-10 1:a Nellie Wester IK Rex…H9-10, 1:a Tage Strandell Storvreta IK – 8:a Melle Boersma… H11-12, 12:a Lukas Björkman – 16:e Joel Eriksson D11-12, 12:a Hedda Boersma… bra jobbat…

Östervålas Molly Joelsson har startat, och Hedda Boersma Månkarbo väntar på sin tur…

——————————————————————————————————–

juni 2021
M T O T F L S
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Kategorier

Vädret Månkarbo