Monthly Archives: februari 2021

VM- lagsprint… GULD

VM-lagsprint GULD till Sverige och Maja Dahlqvist o Jonna Sundling… GRATTIS!

EN 6:e plats för herrarna Karl-Johan Westberg o Oskar Eriksson

Damer. 1:a Sverige 16.27.94 – 2:a Schweiz 16.28.89 – 3:a Slovenien 16.31.40 – 4:a Ryssland 16.31.89 – 5:a USA 16.33.77 – 6:a Norge 16.46.88

Herrar. 1:a Norge 15.01.74 – 2:a Finland 15.03.42 – 3:a Ryssland 15.03.83 – 6:a Sverige 15.18.76

—————————————————————————————————

Häverödalsskidan…

Ungdomstävling i Häverödal klassisk stil… Klasser, från Knatte Mix till D-H 16

Resultatlista >

——————————————————————————————————–

Två VM-medaljer…

Guld till Johaug… Silver till Frida… Brons till Ebba på skiathlon.

1:a Johaug NOR 38.35.5 – 2:a Frida Karlsson 39.05.5 – 3:a Ebba Andersson 39.05.7 – 4:a Stadlober AUT 39.46.9 – 5:a Charlotte Kalla 39.47.6 – 6:a Fosseholm NOR 39.51.1 – 18:e Emma Ribom 41.07.1


Herrar. 1:a Bolshunov RUS 1.11.33.9 – 2:a Kryger NOR 1.11.35.0 – 3:a Holund NOR 1.11.35.6 – 9:a William Poromaa 1.13.34.3 – 11:a Jens Burman 1.13.35.8 – 40:a Björn Sandström 1.16.37.2.

——————————————————————————————————————-

Tjejvasan…

Lina Korsgren vann med en fotlängd före Britta Johansson/Norgren…

Grattis till Alva Sköld Häverödals SK som blev bästa uppländska…

1:a Lina Korsgren 1.06.47 – 2:a Britta Johansson/Norgren 1-06.47 – 3:a Linn Sömskar 1.06.51… 24:a Alva Sköld 1.10.01 – 51:a Julia Angelsiöö Storvreta IK 1.14.35 – 68:a Josefine Söderqvist Storvreta IK 1.19.13 – 79:a Ebba Gårdmark Öregrunds IK 1.22.59.

——————————————————————————————————————

GULD-start för SWE

Guld till Jonna Sundling i VM-sprinten (K)… och en fjärde plats till Johanna Hagström. GRATTIS!

Damer. 1:a Jonna Sundling – 2:a Falla Norge – 3:a Lampic Slovenien – 4:a Johanna Hagström9:a Maja Dahlqvist – 11:a Linn Svahn

Herrar. 1:a Kläbo Norge – 2:a Valnes Norge – 3:a Taugboel Norge – 6:a Oskar Svensson – 18:e Marcus Grate – 19:e Johan Häggström – 30:e Anton Persson

VM-längd 24 febr 2021

Nu kommer grädden på moset.. VM längdskidor… torsdag 25 febr är det sprinten både Dam o Herr… avslutas 7 mars med 5-milen… nu gäller det VM-medaljer. Platsen är Oberstdorf (10000 invånare) i Tyskland

24 febr är det som alltid till VM o OS kvaltävlingar, där vissa länders åkare får kvala tills sig en VM-plats…

Sveriges längd-gäng…

Damer:
Charlotte Kalla, Piteå elit SK
Ebba Andersson, Piteå elit SK
Emma Ribom, Piteå elit SK
Frida Karlsson, Sollefteå Skidor IF
Maja Dahlqvist, Falun-Borlänge SK
Linn Svahn, Östersunds SK
Johanna Hagström, Ulricehamns SK
Jonna Sundling, Piteå elit SK

Herrar:
Anton Persson, SK Bore
Björn Sandström, Piteå elit SK
Calle Halfvarsson, Sågmyra SK
Jens Burman, Åsarna IK
Johan Häggström, Piteå elit SK
Karl-Johan Westberg, Borås SK
Marcus Grate, IFK Umeå
Oskar Svensson, Falun-Borlänge SK
William Poromaa, Åsarna IK

—————————————————————————————————————–

Ny tävling i kalendern

Kolla tävlingskalendern… ny tävling för ungdomar till 16 år, Häverödals-skidan 27 febr 2021

————————————————————————————————–

Bessemerloppet 2021

Bessemerloppet långlopp i Högbo, 52 km i klassisk stil… de tre första åkarna fick samma tid… Pontus Nordström Östervåla IF kom på 4:e plats slagen med endast 5 sek. Grattis Pontus!

52 km, 1:a Max Novak Team Ramudden – 2:a Gabriel Höjlund IFK Mora – 3:a Johannes Eklöf IF Hallby alla 2.22.24 – 4:a Pontus Nordström Östervåla IF 2.22.29 – 13:e Jonathan Hedbys Storvreta IK 2.28.00 – 23:a Ulf Nordström Östervåla IF 2.34.13 – 31:a Stefan Ekman Strömsbergs IF 2.37.36 – 50:e Andreas Berthagen Storvreta IK 2.44.22 – 59:a Oliver Angelsiöö Storvreta IK 2.51.08 – 60:a Fredrik Björk IK Rex 2.51.33 – 62:a John Gull Storvreta IK 2.52.45…

17 km, 1:a Elias Danielsson Högbo IF 47.17 – 8:a Elliot Angelsiöö Storvreta IK 51.35

————————————————————————————————–

Volkswagencupen

Boden söndag, avslutning på cupen (minitouren), i dag pursuit (F)…

Damer, 1:a Lovisa Modig 28.25.40 – 2:a Louise Lindström 28.48.80 – 3:a Sofia Henriksson 29.21.40 – 4:a Anna Dyvik 29.58.50

Herrar, 1:a Haarala Finland 28.25.40 – 2:a Marcus Ruus 37.56.40 – 3:a Gustav Kvarnbrink 38:12.90 – 4:a Jonas Eriksson 38.30:80 – 5:a Fredrik Andersson 38.31.90

——————————————————————————————————————-

Rex i topp i Järbo

Järborundan i dag lördag ungdomstävling i klassiskt, med bra utdelning av Upplands deltagare… en klass-etta till Elias Eklund IK Rex, samt två andra och två tredje platser… Grattis!

H11-12, 1:a Elias Eklund IK Rex 8.38 – 3:a Oscar Persson IK Rex 9.20… H13-14 1:a Leon Kvistegården Högbo 9.39 – 3:a Julius Eklund IK Rex 10.27 – 5:a Henning Lindqvist IK Rex 19.37… H15-16, 1:a Olle Långberg Hudiksvall 19.38 – 2:a Allan Wahlström Bålsta SK 19.44 – 5:a Rasmus Persson IK Rex 21.14…

D13-14, 1:a Selma Partanen Högbo 11.04 – 2:a Stella Winell Storvreta IK 11.11 – 9:a Elsa Alexandersson IK Rex 14.27… D15-16, 1:a Hanna Jonsson Valbo 23.16 – 4:a Emelie Melin Tierps IF 24.53 – 7:a Tuva Åhlén Vassunda IF 28.05

———————————————————————————————————–

februari 2021
M T O T F L S
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728

Kategorier

Vädret Månkarbo