Daily Archives: 27 januari, 2019

Marcialonga… Östervåla… flera namn i dag

Marcialonga… Britta i topp igen… bara att imponeras… stort Grattis!  1:a Britta Johansson/Norgren 3.11.17.9 – 2:a Lina Korsgren 3.12.37.6 – 21:a Julia Angelsiöö Storvreta 3.36.24.2… bra jobbat Julia


Ännu ett mycket bra lopp av Pontus Nordström Östervåla… en 25:e plats  är imponerande. 1:a Petter Eliassen NOR 2.45.54.9 – 3:a Oskar Kardin Östersund 2.46.40.3 – 25:a Pontus Nordström 2.53.09.0… Grattis!  

Kollade i listan och såg följande namn 196:a David Holmström 3.28.28.3 – 329:a Mandus Andersson 3.42.54.1 – 349:a Per Bergeå Af Geijerstam 3.44.44… finns säkert flera ”kändisar”    Resultat  HÄR


ÖSTERVÅLA. är på G… har i vinter fått snurr på ungdomsverksamheten på hemmaplan, två av deras ledare presenterade sig, och ett glatt gäng i dag på Åsloppet… väldig kul, Lycka till!  …om några år får vi kanske se flera som Pontus


 

Världscupen med stafetter

Världscupen i Ulricehamn, med snö o blåst… svenska damerna  tog silver. Resultat  HÄR


Svenska herrar 5:a, förtjänar lite beröm idag, tycker jag, ni får tycka annat om ni vill…   Resultat  HÄR


 

Åsloppet 2019 avklarat

Med riktigt vinterföre minus 8 grader genomförde Månkarbos skidgarde en mycket bra tävling… många röster som gillade banan och spåren, och glad att efter flera års uppehåll fått tävla i vår bana med tuffa backar…


Tyvärr så pajade batteriet till kameran, så det blev inte mycket bilder att visa… några från banan innan start, och två av bilderna har jag fått.


Fullständig lista finns  HÄR   


Glädjande med två hemmasegrar, klassen H45, där det blev sekundstrid mellan ”våran” Mattias Andersson och Storvretas Ulf Angelsiöö, med 1 sek till Mattias fördel…   Grattis!

Det blev fyra damer till start då det kördes 15 km för första gången i Åsloppet… där ”våran” duktiga junior Julia Löfström (nu på skidgymnasiet i Järpen) åkte i mål som klar segrare… Grattis!


 Alla Månkarbos resultat: H 17-20, 3:a Oskar Löfström… H 15-16, 8:a Albin Värnebjörk… H 13-14, 6:a Johan Löfström… D 11-12, 8:a Tuwa Värnebjörk… D 9-10, 4:a Wilma Loock – 5:a Agnes Järpemo – 6:a Hedda Boersma… H 9-10, 5:a Joel Eriksson – 6:a Lukas Björkman – 9:a Melvin Loock – 11:a Oscar Melin – 14:e Albin Deremar

Yngsta klasserna ingen tidtagning: Manou Finnstedt/Andermo – Sammi Finnstedt Andermo – Linnéa Melin – Signe Wallin – Elsa Viberg


Segrare i övriga klasser: D 9-10, 1:a Ida Tschöp Storvreta IK – H 9-10, 1:a Elias Eklund IK Rex – D 11-12, Stella Winell Storvreta IK – H 11-12, Julius Eklund IK Rex – D 13-14, Emelli Melin Tierps IF – H 13-14, Albin Jeleby Häverödals SK – D 15-16, Lina Sjöberg Gimo IF – H 15-16, Isak Österman Häverödals SK – D 35, Christina Eklund IK Rex – H 17-20, Sven Leander Åsarna IK – H 35, Björn Winell Storvreta IK – H 55, Jan Hasselgren Bålsta SK… Grattis!


Tack Gunilla för bild 2 o 3



 

januari 2019
M T O T F L S
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Kategorier

Kommentarer

Vädret Månkarbo