Scandiccup Falun fredag

Juniorer, distanslopp i klassiskt… uppländska resultat..

5 km D 17-18, 1:a Tove Eriksson Stockvik 20.12.7 – 58:a Alma Nordström Vassunda 24.16.8 – 61:a Ebba Gårdmark Öregrund 24.26.8 – 71:a Lina Sjöberg Gimo 24.58.8 – 73:a Josefine Söderqvist Storvreta 25.03.5

10 km H 17-18, 1:a Niko Anttila Fin 30.48.2 – 33:a Gabriel Söderqvist Storvreta 33.09.5 – 48:a Loke Sköld Häverödal 34.00.3 – 64:a David Melin Gimo 35.14.3 – 96:a Elliot Angelsiöö Storvreta 37.00.6 – 123:a Lukas Karlberg Rex 42.06.8

10 km H 19-20, 1:a Johan Ekberg Nacka/Värmdö 29.57.2 – 50:e David Sjöberg Gimo 34.54.8

5 km D 19-20, 1:a Louise Lindström 20.45.7 – 29:a Johanna Ingard Rex 27.00.2

Resultatlista  HÄR

Volkswagencupen Falun fredag

Sprint i klassiskt… Uppländskt resultat… 83:a Oliver Angelsiöö Storvreta

Resultatlista  HÄR

Tävlingsprogrammet

USF:s tävlings-fixare Janne Karlsson har inte det lätt… alla som under sommar/höst lagt ner åtskilliga träningstimmar för att från åtminstone december månad ha snö att träna på och sedan få genomföra tävlingarna enligt distrikts-programmet… och ingen snö…

 …dom är förstås ledsna/besvikna att bara få hålla igång med barmarksträning när almanackan säger 23 januari…men skidåkarna ger inte upp så lätt… den som väntar på något gott o.s.v…  

I lördags (18/1) kunde Tierp/Borgen köra DM-kort för ungdomsklasserna på Gimos konstsnö. TACK!… och räddningen kommer (hoppas på minusgrader), det blir mer i Gimo och Häverödal (har också konstsnö)…

Janne har tänkt följande: Månkarbo kör Team-sprinten UDM 29/1 tillsammans med Gimo… 1/2 DM-sprinten indv i Häverödal… 2/2 DM-medel i Gimo… DM-lång i Roslagsbro 8-9/2 eller i Gimos Lindmanslopp 16/2…

Men fortsatt info om eventuella ändringar kommer på Upplands Skidförbunds (USF) hemsida… och resp klubbars hemsidor,  länkar dit finns här till höger  på Bertils länklista > >

Stort Tack till alla klubbar med snökanoner, vilket enastående jobb ni lägger ner… Gimo – Häverödal – Storvreta – Bålsta…

Bild från Gimo i lördags…

DM-kort lagresultat

Lagtävling DM-kort… 2 km damer 11-14, Häverödals SK (Saga Westerlund – Clara Thoresson – Pauline Bylund)… 2 km herrar 11-14, IK Rex (Rasmus Persson – Julius Eklund – Henning Lindqvist).  Grattis!

USF meddelar när  plakettutdelningen blir…

Världscupen jaktstart…

Damer, 1:a Johaug Nor – 6:a Ebba Andersson… Herrar, 1:a Bolshunov Rus – 19:e Calle Halfvarsson…

Resultat damer  HÄR            Herrar  HÄR


De verkliga tiderna på jakten… Damer  HÄR         Herrar  HÄR

Ungdoms-tävling i Högbo

Flera Uppländska klubbar var på plats i Högbo där ungdomarna tävlade i klassisk stil…

Månkarbos Hedda Boersma kom 21:a i D 9-10… i H 9-10 blev det plats 23:a för Lukas Björkman Månkarbo… bra jobbat…

Resultatlista  HÄR

Lukas o Hedda  Månkarbo IF

DM – segrare är vi alla

Här kommer namnen på alla DM – segrare i Gimo… fristil… se också gårdagens inlägg med bilder

DM-kort arr Tierps IF/OK Borgen:   GRATTIS! till Er alla…

D 11-12, Siri Colliander Häverödals SK… D 13-14, Saga Westerlund Häverödals SK… D 15-16, Emmi Nyberg Storvreta IK

H 11-12, Julius Eklund IK Rex… H 13-14, Gustav Jäderblom Fjärdhundra SK… H 15-16, Edvin Schön Storvreta IK

Världscupen

Nove Mastro CZE… damer 10 km i fristil…

1:a Johaug Nor 23.51.6 – 8:a Moa Lundgren 24.49.7 – 9:a Ebba Andersson 24.55.9…resultatlista  HÄR

1:a Bolshunov Rus 33.45.0 – 25:a Daniel Rikardsson 36.02.8 – 29:a Jens Burman 36.13.5   resultatlista  HÄR

Britta 4:a – Julia 16:e – Pontus 28:a

Långloppet La Diagonela…

1:a Slind Nor 3.11.52.8 – 4.a Britta Johansson/Norgren 3.19.17.7 – 16:e Julia Angelsiöö Storvreta 3.31.40.4

1:a Jespersen Nor 2.48.22.1 – 28:a Pontus Nordström Östervåla 2.53.31.9…

Resultat  HÄR

DM i Gimo

Trots det milda vädret i vinter, hade Gimo IF:s garde gjort ett fantastiskt jobb, och fixat till en mycket fin  slinga så att DM kort i fristil kunde genomföras för ungdom t.o.m. 16 år… Tack Gimo!

Tack! till Tierps IF och OK Borgen som med kända namnen (Arne-Sten-Björn-Carina-Janne,m.fl) fixade arrangemanget m-bra (elljus), tävlingen var öppen för deltagare från granndistrikten… men DM gäller bara uppland klasserna 11-16 år…   resultaten finns  HÄR

Janne Karlsson tävlingsledare
Säker tidtagning Sten o Björn Johansson – Arne Eriksson
Varvning o mål…
Vi tävlar för Östervåla IF – Molly Joelsson – Emil Karlsson – Melker Brodén
januari 2020
M T O T F L S
« Dec    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Senaste inlägg

Kategorier

Tävlingsprogram USF

Bertils Länklista

Världscupen

Kommentarer

Vädret Månkarbo