Helene vann i Italien… Britta vann i UVK-rullen

 Rullskidor:  Grattis!  till Helene Söderlund Mora (f.d. Bälinge) som vann backtävling i Italien… och till Britta Johansson/Norgren Sollefteå som vann i Uppsala…


 Resultat UVK-rullen: http://uvk-race.se/PDFer/UVK-rullen%202017%20Prel%20resultat.pdf

 Resultat i Italien:


 

Lägg in tävlingar i kalendern – åkare till skidgymnasium – tävlingsprogram…

   Det är inte alls för tidigt att lägga in tävlingar i kalendern, för många vill planera hela skidsäsongen nu inför slutspurten på barmarken, och då ha koll på alla tävlingar här hemma… av uppländska arrangörer finns några på plats… Häverödal – Knutby och Gimo… är något oklart så kan LK:s tävlingsfixare Janne Karlsson hjälpa till.


  Upplands ungdomar till skidskolorna:

  På plats i Sveg är Petter Bengtsson Storvreta – Ludwig Sandberg Rex… David Sjöberg Gimo till Järpen… Mickaela Wendt Bålsta till Åsarna, längdskidor för dessa fyra.

   Skidskytte gäller för Alva Sköld Häverödal och Erika Österman Häverödal till Sveg…Lisa Melén/Olsson Häverödal. till Torsby… Hampus Claesson Öregrund till Sollefteå.

  Lycka till med skola o träning…  hoppas vi får se er på några tävlingar här hemma i vinter.


  Här finns Upplands tävlingsprogram, med är också SM – Cuper…  jag har lagt färg på, DM = blått, SM = rött, Cuper = brunt, hoppas att det blir lättare att läsa då.

 Tävlingsprogram Uppland 17 18 A 


 

Terränglöpning John Brobergs Minne

NAIF 79 arrangerade terränglöpningen  John Brobergs Minne i fredags 31 augusti på Vegavallen i Tierp… resultatlistan finns,    Här 


 

Häverödalstjej Svensk mästarinna i skidskytte

 Skidskytte: Stort GRATTIS till Häverödals Alva Sköld som blev svensk mästarinna i klassen 16-17 i både sprint och distans… tävlingarna kördes 26-27 augusti, arr I21 Sollefteå…

Sprint: H 14-15, 3:a Isak Österman – 4:a Loke Sköld… H 16-17, 9:a Sebastian Norr… D 16-17, 1:a Alva Sköld – 2:a Erika Österman… D 20-21, 2:a Cordelia Melén/Olsson

 Distans: H 14-15, 2:a Loke Sköld – 9:a Isak Österman… H 16-17, 7:a Sebastian Norr… D 16-17, 1:a Alva Sköld – 3:a Erika Österman… D 20-21, 3:a Cordelia Österman… samtliga tävlar för Häverödals SK


Grattis till Er alla för strålande resultat…

 Alla resultat hittar man här.      


 

Resultat Skoklosterrullen

Resultat från Bålstas rullskidtävling Skoklosterrullen…

 Listan:


 

Besök i Falun

Har gjort besök i Falun hos bror o svägerska, i deras underbara trädgård… inte riktigt deras, men alla som bor i dom 48 lägenheterna har tillgång och kan njuta av och i denna exotiska innegård… tack för kaffet där ute, och mat o prat där inne… härligt.

 


 

Skoklosterrullen 3 september

 Rullskidtävlingen Skoklosterrullen körs söndag 3 september i klassisk stil… start och mål vid Skokloster, ungdom, senior och motionsklasser… starttider 10.15 och 11.00… anmälan till 31 augusti… mer info här >    inbjudan                  Välkomna Bålsta SK


 

MTB loppet i Trollhätan

På söndagen var det så dags för det första MTB-loppet i samband med Alliansloppen… många deltagare, sträckor var 31 eller 62 km … nu var det Christers tur att deltaga (31km) , han gillar cykel bättre än rullskidor… var riktigt taggad… allt gick bra, kroppen kändes bra, så kom det som inte fick hända kedjan trasslade efter cirka två mil, så tyvärr, bara att gå hem… bara att bryta ihop och komma igen…


Bildsvep:

 


 

Mera från Alliansloppet

Här kommer Alliansloppets långdistans… 16 km:s varvlopp, med 18 uppländska deltagare i mål + några f.d upplänningar som jag försöker hålla koll på… motionärsklasserna startade på förmiddagen, tävlingsklasserna på eftermiddagen.


  Efter frukosten hos Maggan var det dags att åka cirka milen in till tävlingsplatsen runt Göta älv/kanal… träffade först Ulf och Jakob, som precis provat in rullskidor, dom bästa åkarna (elit) blir tilldelade skidor med samma sorts hjul… innan start hann vi (Christer, jag o Eleonor) med att fika…  vi såg starten i backen, därefter med bil till kontroll vid cirka 10 km, sedan med bil fram till målet… många åskådare, och inte lätt att komma med bil, men Christer hittar genvägar…


  För Maggans del gick det m-bra, låg några minuter före fjolårs-tiden, men tappade lite sista varvet… placeringen blev fyra (4) i damer motion av 14 i mål med slutiden 2.47.24, blev 19 sek sämre än 2016… men nöjd att provat lite högre tempo från start, Carina Wärme Roslagsbro var bäst (3:a) i klassen av uppländskorna 2.33.18… bra jobbat tjejer


  Bäst av alla från Uppland och i tävlingsklasserna var Storvretas Julia Angelsiöö som åkte dom 48 km på 2.18.17… placering 28:a bland eliten… bästa av herrarna var Jonas Nilsson Roslagsbro 2.07.19 – Fredrik Björk bäst av Rexarna 2.09.16… mycket bra jobbat här också


Av f.d åkare från Uppland med mycket bra resultat… Britta Johansson/Norgren Sollefteå (f.d. Bälinge) 7:a 1.59.51.4 – segern damklassen till Maja Dahlqvist F/B 1.59.40.6… segrare i herrarnas klass. Andreas Nygård Norge 1.41.36.3 – 3:a bästa svensk Karl-Johan Westberg 1.41.36.6… 26:a Petter Northug Norge 1.42.24 (stavbrott)…  på 70:e plats Gustaf Berglund Mora (f.d. Storvreta) 1.50.11) 153:a Jakob Jansson Östersund (f.d Månkarbo) 2.01.38


Här alla uppländska resultat 48 km:

 Herrar: Jonas Nilsson Roslagsbro 2.07.19 – Fredrik Björk Rex 2.09.16 – Kent Persson Roslagsbro 2.11.47 – Johan  Fornander Rex 2.16.15 – Ronnie Brantesson Rex 2.17.08 – Tobias Wärme Roslagsbro 2.20.57 – Mats Berggren UVK 2.22.47 – Petter Wiberg Uppsala SLK 2.25.20 – Lars-Gunnar Andersson Storvreta 2.35.21 – Stefan Djurström UVK 2.50.12 – Paul Barklem UVK 2.52.37…

 Damer: Julia Angelsiöö Storvreta 2.18.17 – Carina Wärme Roslagsbro 2.33.18 – Margareta Abrahamsson Månkarbo 2.47.24 – Sara Djurström UVK 3.11.15 – Sabine Herms UVK 3.22.21…

 32 km, Linnéa Djurström UVK 2.02.55 – Lena Andersson/Berg UVK 2.07.39


Klicka på bilderna för förstoring

 


Resultatlistor:


 

Sprint och backresultat från Alliansloppet

Rullskidor: Jag var på plats då Alliansloppets sprint (150 m) och backtävling (1500 m) avgjordes på fredags eftermiddag /kväll… tyvärr så var asfalten våt så val av däck var avgörande… nedan några för mig/oss intressanta starter

Sprinten:  Norge i topp av herrarna, men svensk på damernas genom Maja Dahlqvisthär var uppland representerad av Julia Angelsiöö som slutade på 12:e plats,  f.d. uppländskt på 6:e plats genom Helene Söderlund Mora (tidigare Tierp)… bland herrarna så blev det en 8 plats för Jakob Jansson Östersund (f.d. Månkarbo)… mycket bra jobbat av alla


Backtävlingen: En mycket tung bana på 1500 m… här hade vägbanan torkat upp så förhållanden var rättvisare… intressanta namn,  1:a Andresen Norge 2.45.2 – 2:a Norum Sverige 2. 45.7… här fick Jakob Jansson placering 24:a tid 3.04.2,    Jakob var rätt nöjd, hade slagit fjolårets tid med 15 – 20 sek…

Damerna: 1:a Sandra Olsson F/B 3.26.6 – 3:a Helene Söderlund 3.33.9 – 8:a Lisa K Svensson 3.38.3 – 11:a Julia Angelsiöö 3.40.1… man imponeras av sån fart i denna tunga stigning


 Lista sprint D     Lista backt           Lista sprint herrar


Uppland var väl representerat bland supportrar, förutom mig så var ju ”Maggan” o Christer, Eleonor Eriksson, USF:s ordf Ulf Jansson, USF/LK:s  Janne Pettersson på plats… alltid intressant att vara ett gäng, som kan heja fram ”våra” duktiga åkare, och att diskutera och analysera skidsporten…


 Supportrar


 Deltagare


Jag får en pratstund med Jakob


september 2017
M T O T F L S
« Aug    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Senaste inlägg

Kategorier

Tävlingsprogram USF 2016-17

Bertils Länklista

Världscupen

Kommentarer

Vädret Månkarbo