Masters-SM lördag

Master-SM i dag tävlingar i fristil… här med uppländska resultat. 10 km H 60, 4:a Thomas Foxegård  Storvreta IK … H 70, 4:a Ingemar Karlsson Strömsbergs IF 34.01.3 – 6:a Jan-Olov Jonsson Strömsbergs IF – 7:a Bernt Hellström Strömsbergs IF… resultatlista  HÄR

Scandic cup distans

Scandic cup i Hudiksvall 16-17 febr… lördag distans i fristil, 5 km för damer 17-18 och 19-20… 10 km för herrar 17-18 o 19-20… resultat uppländska deltagare

5 km Damer 19-20. 1:a Linn Svahn 12.54.4 – 18:e Emma Olsson Vassunda IF 14.13.4… Damer 17-18, 1:a Tilde Bångman 12.47.6 – 49:a Alma Nordström Vassunda IF 15.25.0 – 70:e Mikaela Wendt Bålsta SK 17.26.9

10 km Herrar 19-20. 1:a Leo Johansson 23.16.0 – 51:a Oliver Angelsiöö Storvreta IK 27.00.1 – 57:a Edvin Nordström Brottby SK 27.20.6 – 60:e Martin Mickels Bålsta SK 27.22.1… Herrar 17-18, 1:a Jonathan Edman 24.09.2 – 43:a David Sjöberg Gimo IF 26.43.6 – 46:a David Melin Gimo IF 26.44.7 – 50:a Gabriel Söderqvist Storvreta IK 26.49.4 – 66:a Arvid Schön Storvreta IK 27.34.8

Resultatlista  HÄR

MASTERS-SM

Masters-SM körs i Hällefors, i dag klassiskt 5/10 km… med följande uppländska resultat.

10 km, D45 2:a Susanne Persson Gimo IF… H55 3:a Tomas Walin Bålsta SK

5 km, H60 5:a Thomas Foxegård Storvreta IK… H70 4:a Ingemar Karlsson Strömsbergs IF – 5:a Jan-Olov Jonsson Strömsbergs IF – 6:a Bernt Hellström Strömsbergs IF…

Resultatlistan  HÄR

Öregrunds tävling flyttad

Öregrunds tävling ICA-finalen 16/2 (lördag) är flyttad till Häverödal… ett utförligt PM finns på Öregrunds hemsida, kolla där vad som gäller…

Jizerská

Lina Korsgren vann 2.27.22… 2:a Smutna 2.28.35… 3:a Britta Johansson/Norgren 2.2926…

Östervålas Pontus Nordström kom 41:a med 2.17.32

Engelbrektsloppet

60 km, H 21, 1:a Jimmie Johnsson 2.51.42… D 21, Linn Sömskar 3.12.00… H 50, 1:a Magnus Graas OK Linné 3.17.13… H 50, 2:a Stefan Ekman Strömsberg 3.14.54… D 55, 2:a Annika Gunnarsson Östervåla 4.23.40… vill ni ha flera resultat så kolla  >  HÄR

Världscup sprintstafetter med Guld

Ida Ingemarsdotter och Maja Dahlqvist fixade Guld i dagens sprintstafett, Evelina Settlin och Hanna Falk klarade Brons… Calle Halfvarsson o Oskar Svensson kom på 5:e plats, Victor Thorn o Teodor Pettersson kom 9:a

Damer, 1:a Sverige lag 1 – 2:a Norge lag 1 – 3:a Sverige lag 2…

Herrar, 1:a Norge lag 1 – 2:a Norge lag 2  – 3:a Finland – 5:a Sverige lag 1  – 9:a Sverige lag 2.

USM stafetter

I dag stafetter med ett Uppländskt lag, Storvreta i H 15-16 som kom på 21:a plats i laget Axel Rustas – Elliot Angelsiöö – Edvin Schön, bra jobbat grabbar… Lukas Karlberg Rex och Ebba Gårdmark Öregrund ingick i varsit mix-lag…

H 15-16, 1.a Umeå 22.48.0 – 2:a Sunne 23.22.8 – 21:a Storvreta IK 25.48.0…

D 15-16, 1:a Mora 25.01.2 – 2:a Täby is 25.23.7

Resultatlista på H 15-16  HÄR

Flygloppet Arlanda/Märsta

Arlanda/Märstas Flyglopp i klassiskt avgjordes i dag… men var är alla uppländska skidåkare??

För Månkarbos åkare  Lukas Björkman blev det en 5:e plats i klassen 9-10 år… bra jobbat Lukas

Hela listan finns  HÄR

Vassunda inställt

Söndagens tävling i Vassunda är inställd.

februari 2019
M T O T F L S
« jan    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  

Senaste inlägg

Kategorier

Tävlingsprogram USF

Bertils Länklista

Världscupen

Kommentarer

Vädret Månkarbo