Skidor

Snöläget på skidstadion 19 april

19 april 2009, var jag ute i banan/stadion, tog då bild av snöläget just på stadion… varje år och samma datum sedan 2009 har jag kollat snöläget… anledning att det blev en fortsättning var kommentaren jag fick…  = 10 år i dag

> Skapad av Katarina G, tor. april 2009 21.35.36… sista raden… Du har hittat ett riktigt fint datum för sista vinterbilden, då kunde jag inte hålla mig längre!! /Katarina G

Månkarbo Skidstadion 19 april 2019

samma plats 19 april 2018

Första bilden 2009

Skidstadion 19 april 2009

Fjälltopploppet

Knallcrossen = utför på längdskidor… Uppländska resultat  > >

H 10, 13 Elias Eklund Rex 2.31.19… H 11, 31:a Julius Eklund 2.20.95… H 13-14, 59:a Allan Wahlström Bålsta 2.15.52… D 17-18, 2.a Alva Sköld Häverödal 1.57.69

Långlopps cupen 70 km

Sista i långloppscupen var Ylläs Levi (Finland) 70 km…

Britta Johansson/Norgren vann totala Cupen… i dagens tävling blev det en tredje plats… Julia Angelsiöö 18:e… Pontus Nordström 54:a…    Resultat > >

Damer, 1:a Astrid Slind Nor 3.28.01.6 – 2:a Lina Korsgren 3.28.42.1 – 3:a Britta 3.28.42.2 – 18:e Julia Angelsiöö Storvreta 3.49.28.5

Herrar, 1:a Nygaard Nor 2.58.07.3 – 11:a Oskar Persson 3.00.23.4 – 54:a Pontus Nordström Östervåla 3.12.54.2

Fjälltopploppet lördag

Distans med masstart i fristil… uppländska resultat…

2.4 km H 10, 8:a Elias Eklund IK Rex 8.42.3… 2.9 km H 11, 7:a Julius Eklund IK Rex 9.47.8… 4.2 km H 14, 32:a Allan Wahlström Bålsta SK 14.34.7

31 km H 17-18, 36:a Gabriel Söderqvist Storvreta IK 1.29.45.6… 31 km H 19-20, 11:a Martin Mickels Bålsta SK 1.19.49.6…

31 km D 17-18, 19:e Erika Österman Häverödals SK 1.36.44.3 – 29:a Alva Sköld Häverödals SK 1.47.32.6 – 34:a Julia Löfström Månkarbo IF 1.51.26.9

31 km D 19-20, 14:e Emma Olsson Vassunda IF 1.40.44.5 – 16:e Johanna Ingard IK Rex 1.43.41.1

31 km H motion, 36:a Oskar Stenhammar IK Rex 1.37.37.8 – 115:e Mats Jansson UVK 2.10.44.8 – 123:a Jan Ohlström UVK 2.33.48.7

35 km H 21, 1:a Johan Häggström Piteå 1.22.56.0 – 2:a Oskar Svensson F/B 1.22.56.1 – 78:a Jakob Jansson Östersund (f.d. Månkarbo) 1.40.11.1

35 km D 21, 1:a Lisa Vinsa Piteå 1.32.01.7 – 2:a Moa Lundgren Umeå 1.33.11.8

Alla resultat  HÄR

Fjälltopploppet med 100 m sprint

Sprint 100 meter i fristil, här kommer resultaten i prologen…

Damer 1:a Maja Dahlqvist 12.20 – 2:a Johanna Häggström 12.22 – 3:a Anna Dyvik 12.33 – 4:a Jonna Sundling 12.40 – 5:a Linn Svahn 12.54

Herrar 1:a Anton Persson 11.26 – 2:a Erik Silfver 11.34 – 32:a Jakob Jansson Östersund (f.d. Månkarbo) 11.84 – 54:a Martin MickelsBålsta 12.13 – 61:a Edvin Nordström Brottby 12.27 – 91:a Gabriel Söderqvist Storvreta 12.91…

Herrarnas lista  HÄR

Sista SM:et till Mora o F/B

Säsongens sista SM, team-sprinten som körts i dag i Funäsdalen, mästarna till Mora och Falun/Borlänge…

Damer 1:a Mora lag 1 – 2:a Umeå lag 1  – 3:a Sollefteå – 4:a Falun/Borlänge lag 1 – 5:a Umeå lag 2 – 6:a Åsarna lag 1…

Herrar 1:a Falun/Borlänge lag 1 – 2:a Borås lag 1 – 3:a Piteå – 4:a Umeå lag 1 – 5:a Bore lag 2 – 6:a Mora lag 2…

Damer  HÄR        Herrar   HÄR

Jakten i Grönklitt

I dag jaktstart i klassiskt… med en seger till Uppland. Grattis till segraren Julius Eklund IK Rex i H 11… och mycket bra resultat av hela gänget…

D 21, 1:a Helene Söderlund Mora (f.d. Tierp) Grattis Helene… D 17-20, 7:a Alva sköld Häverödal… D 16, 5:a Ebba Gårdmark Öregrund… D 13, 6:a Moa Söderqvist Storvreta

H 16, 13:e Loke Sköld Häverödal… H 15, 13:e Oskar Jäderblom Fjärdhundra… H 14, 4:a Allan Wahlström Bålsta… H 13, 6:a Gustav Jäderblom Fjärdhundra… H 11, 1:a Julius Eklund Rex… H 10, 3:a Elias Eklund Rex…H motion 10:a Patrik Söderqvist Storvreta

Resultat  HÄR

Reistadslöpet

Reistadslöpet i Norge 50 km… bästa svensk Daniel Rikardsson på 11:e plats, Östervålas Pontus Nordström på plats 40… bästa svenska Sofie Eleros på 7:e plats… Britta Johansson/Norgren blev 9:a – 19:e Julia Angelsiöö Storvreta

Resultat  HÄR

Årefjällsloppet

Här några resultat från dagens Årefjällslopp…  och alla resultat  HÄR

30 km, 11:a David Sjöberg Gimo 1.42.08 – 19:e Gabriel Söderqvist Storvreta 1.44.30

55 km, 1:a Oskar Svensson F/B 2.32.34.0 – 24:a Jakob Jansson Östersund (f.d. Månkarbo) 2.48.20 – 25:a Ulf Jansson Östervåla 2.48.44 – 54:a Stefan Ekman Strömsberg 3.07.44

55 km, 1:a Ebba Andersson Sollefteå 2.50.58 – 2:a Laila Kveli NOR 2.56.38

Grönklittsjakten

Grönklittsjakten med uppländska deltagare… masstart och fristil  resultat HÄR

10 km, D 21, 1:a Helene Söderlund Mora (f.d.Tierp) 30.05.1…D 17-20, 9:a Alva Sköld Häverödal 32.44.7…

8 km, H 16, 8:a Loke Sköld Häverödal 23.05,8… H 15, 12:a Oskar Jäderblom Fjärdhundra 26.25.5… D 16 Ebba Gårdmark Öregrund 30.04.4…

4,1 km, H 14, 5:a Allan Wahlström Bålsta 12.12.3… H 13, Gustav Jäderblom Fjärdhundra 12.22.7… D 13, 7:a Moa Söderqvist Storvreta 13.064…

3,1 km, H 11, Julius Eklund Rex 9.57.3…D 11, Ida Jansson Öregrund 11.14.5

2 km, 7:a Elias Eklund Rex 6.44.1

5,8 km H-motion, 14:e Patrik Söderqvist Storvreta 18.50.7

 Bra jobbat… i morgon jaktstarter i klassisikt… 

Start H 14 med Allan Wahlström Bålsta
april 2019
M T O T F L S
« mar    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Senaste inlägg

Kategorier

Tävlingsprogram USF

Bertils Länklista

Världscupen

Kommentarer

Vädret Månkarbo