Skidor

Gimo 28 febr… tävling

28 febr är det tävling i Gimo… öppet kommunmästerskap torsdag kväll kl 18.30… från klass 08, till klass 55… mer info inbjudan  >

Skid-VM 2019

I dag börjar skid-VM, med kvaltävlingar… bland deltagarna finns Andreas Razafimahatratra MAD… Dulamsuren Oyunchimeg MGL… tur att man inte har Jakob Hårds jobb… första Skid-VM :et var 1925… första som Sverige tog medaljer i var 1927. 3 guld – 1 silver – 1 brons.

18 km, 1:a John Lindgren 1.23.55… 50 km, 1:a John Lindgren 4.11.52 – 2:a John Wikström 4.29.52… Bachoppning, 1:a Tore Edman – 3:a Bertil Karlsson

Medaljligan,  1:a Sverige 3 guld 1 silver 1 brons – 2:a Tjeckoslovakien 1- 3 -1

Jo, ni läste rätt de var 18 minuter mellan 1:an och 2:an på 50 km… men det var inte TV på den tiden…  fint förnamn på 3.an i backen

Få se vad årets VM kan ge för medaljer, de blir flera än 1927 tippar jag…kanske 7 st.  

Haldo Hanssons Minne

42 km i klassiskt, seger till Erik Melin/Söderström Östersund 1.46.46… på 5:e plats Jakob Jansson Östersund (f.d. Månkarbo) 1.51.42… resultat  HÄR

Bessemerloppet nu med resultatlista

52 km seger till Anton Karlsson 2.09.45… ett stort Grattis till Ulf Jansson Östervåla som segrade i H 50, och totalt 16:e, 2.19.35… Julia Angelsiöö Storvreta var 4:a i D 21 tid 2.49.14… men kolla hela listan för där finns 70 st upplänningar… de är många som gillar långlopp, jag/vi saknar dom på ”våra” DM tävlingar…  resultat  HÄR

Världscup distans

15 km Herrar, 1:a Bolshunov Rus – 2:a Niskanen FIN – 3:a Bessmertnykh… resultat  Här

Master-SM

Master-SM söndag med masstart i klassiskt… 30 km Damer 45, 3:a Susanne Persson Gimo IF… 20 km Herrar 70, 3:a Ingemar Karlsson Strömsbergs IF – 4:a Jan-Olov Jonsson Strömsbergs IF… resultat  HÄR

Öregrunds-sprinten och crossen

ICA finalen med sprint och crossen, som flyttats från Öregrund till Häverödal… resultatlistor, sprint  HÄR   crossen  HÄR

Månkarbos resultat, H 15-16 Albin Värnebjörk 5:a i både sprint och crossen

H 9-10, Lukas Björkman 5:a sprint – 7:a cross… Joel Eriksson 6:a sprint – 9:a crossen… Oscar Melin 9:a sprint – 8:a crossen.

D 9-10, Agnes Järpemo 5:a sprinten – 6:a crossen… Hedda Boerma 6:a sprint – 5:a crossen

0-8, ingen tidtagning, deltagit Arvid Järpemo, Melle Boerma, Linnéa Melin…  bra jobbat    ”Månkarbo”

          

Världs-cup sprint

Världscupen i Cagne Italien… sprint i fristil, och som vanligt svenskt på ”pallen” den här dagen Johanna Hagström…

Damer 1:a Diggins USA – 3:a Johanna Hagström – 14:e Linn Sömskar – 18:e Moa Lundgren – 28 Elina Rönnlund – 34:a Anna Dyvik – 47:a Lisa Vinsa

Herrar 1:a Pelligrino ITA – 6:a Marcus Grate – 7:a Karl-Johan Westberg – 20:e Martin Bergström – 22:a Johan Häggström – 24:a Hugo Jacobsson – 28:a Olof Jonsson.

Lista damer  HÄR          herrar  HÄR

Öregrunds tävling flyttad

Öregrunds tävling ICA-finalen 16/2 (lördag) är flyttad till Häverödal… ett utförligt PM finns på Öregrunds hemsida, kolla där vad som gäller…

Jizerská

Lina Korsgren vann 2.27.22… 2:a Smutna 2.28.35… 3:a Britta Johansson/Norgren 2.2926…

Östervålas Pontus Nordström kom 41:a med 2.17.32

februari 2019
M T O T F L S
« jan    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  

Senaste inlägg

Kategorier

Tävlingsprogram USF

Bertils Länklista

Världscupen

Kommentarer

Vädret Månkarbo