Resultat

JSM lördag distans (F)

JSM. lördag med distans (F)… uppländska resultat >

5 km, D17-18 1:a Moa Hansson 14.00.9 – 21:a Emma Olsson Vassunda 15.30.3 – 28:a Alva Sköld Häverödal 15.38.9 – 43:a Lisa Melén/Olsson Häverödal 16.21.6…


5 km, D19-20 1:a Frida Karlsson Sollefteå 13.19.4 – 28:a Cordelia Melén/Olsson Häverödal 15.43.6


10 km, H17-18 1:a William Poromaa 22.54.o – 18:e Martin Mickels Bålsta 24.05.2 – 60:e Arvid Schön Storvreta 26.02.5


10 km, H19-20 1:a Jacob Nystedt 22.02.2 – 3:a Gustaf Berglund Mora (f.d. Storvreta) 22.45.6 – 29:a Karl Ingard Rex 25.32.5…


Alla resultat   HÄR


 

JSM torsdag sprint

JSM sprint i klassisk stil… med två upplänningar vidare från prologen… H17-18 9:a Martin Mickels Bålsta… H19-20 16:e Edvin Nordström Brottby… nära var Karl Ingard Rex med placering 31:a…


Här övriga uppländska resultat från prologen som alltså blir dom slutliga… D17-18, 38:a Emma Olsson Vassunda – 68:a Johanna Ingard Rex… H17-18, 66:a Arvid Schön Storvreta… H19-20, 31:a Karl Ingard Rex…


Slutresultat för Martin Mickels 14:e…  och Edvin Nordström fick placering 26:a


 Resultat, H17-18  HÄR     H19-20   HÄR       D19-20     HÄR         D17-18  HÄR


Gustaf Berglund Mora (f.d. Storvreta)  vann H 19-20… Grattis till JSM-tecknet


 

JSM onsdag… Masstart

JSM masstart (K)… uppländska resultat…

D17-18 10km, 1:a Olivia Alm 30.26.9 – 13:e Emma Olsson Vassunda 32.14.8 – 54:a Johanna Ingard Rex 37.06.4     listan kommer  HÄR


D19-20 15km, 1:a Frida Karlsson Sollefteå 41.07.0…   listan  HÄR


H17-18 15km, 1:a William Poromaa 39.09.2 – 15:e Martin Mickels Bålsta 41.45.4 – 57:a Alexander Lundstein 45.00.2   listan   HÄR


H19-20 20km, 1:a Fredrik Andersson 51.07.9 – 19:e Karl Ingard Rex 56.44.1 – 45:a Edvin Nordström Brottby 1.02.17.7   listan   HÄR


 

USM stafett

USM med stafetter där Uppland hade ett mix-lag… Julia Löfström Månkarbo – Alma Nordström Vassunda – Sara Ingard Rex… placeringen blev 9:a… resultat   HÄR


 

Veteran-SM söndag

Veteran-SM söndag… 10 km (K), H75  Grattis till ännu en seger för Elis Åberg Strömsberg … 20 km (K), H70 6:a Ingemar Karlsson Strömsberg


Listan  HÄR


 

Veteran-SM lördag

Veteran-SM 10 km (K)… H60, 4:a Tomas Foxegård IK Rex… H70, 4:a Stig Olovsson Strömsberg – 5:a Ingemar Karlsson Strömsberg…    listan  HÄR


 

USM sprint

USM lördag sprint (K)… prologen >  uppländska resultat

D15, 24:a Lina Sjöberg35:a Josefine Söderqvist… H15, 56:a Lukas Karlberg – 58:a Calle Eriksson… D16, 14:e Julia Löfström37:a Sara Ingard – 39:a Alma Nordström… H16,  16:e Karl Grywenz Storvreta – 21:a Gabriel Söderqvist Storvreta – 48:a David Melin Gimo… åkare med kursiv text gick vidare från prologen


Slutresultat för dom som gick vidare från prologen (final)… D15, 28:a Lina Sjöberg Gimo … D16, 10:a Julia Löfström Månkarbo… H16, 15:e Karl Grywenz Storvreta – 19:e Gabriel Söderqvist Storvreta


 Finalresultaten finns nu   HÄR


Mycket bra resultat av Lina, Julia, Karl och Gabriel som alla gick vidare från prologen… bra, imponerande

SM-seger till Elis Åberg Strömsberg

Veteran-SM i Hudiksvall, med SM-guld till Strömsberg i H75 genom Elis Åberg… Stort Grattis Elis


Resultat, 5 km (F). H60, 3:a Tomas Foxegård IK Rex… H70, 5:a Stig Olosson – 6:a Ingemar Karlsson – 8:a Bjarne Åskog – 9:a Bernt Hellström,  alla Strömsbergs IF… H75, 1:a Elis Åberg Strömsberg…


Listan  HÄR


 

USM med distans i klassiskt

USM-skidor i Lycksele… här går alla tävlingar i klassisk stil… i dag distans… en mycket fin inledning för ”våran” Julia Löfström som tog en 5:e plats bland 16-åringarna… jag lyfter på hatten o Gratulerar, mycket bra kört…  bra kört av er alla upplänningar, Gabriels 12:e plats imponerar… >  > segrarna och uppländska placeringar, se nedan


 5 km D15, 1:a Tove Eriksson Stockvik 14.56.0 – 27:a Lina Sjöberg Gimo 17.20.7 – 40:e Josefine Söderqvist Bälinge 18.09.8

5 km H15, 1:a Jens Junes Umeå 13.56.8 – 44:a Lukas Karlberg Rex 16.03.9 – 58:a Calle Eriksson Bålsta 18.28.5


7,5 km D16, 1:a Saga Fältenhag Högbo 23.39.5 – 5:a Julia Löfström Månkarbo 25.04.4 – 21:a Alma Nordström Vassunda 27.08.0 – 31:a Sara Ingard Rex 27.41.0

7,5 km H16, 1:a Gustav Hedström Östersund 21.53.9 – 12:a Gabriel Söderqvist Storvreta 22.58.1 – 24:a David Melin Gimo 23.45.9 – 26:a Karl Grywenz Storvreta 23.50.7


Julia USM-5:a i D16

Listorna…   HÄR


 

Cuperna i dag distans i fristil

Ulricehamn, junior o  seniorcuperna… distans 10 för alla damer, och 15 km för alla herrar i fristil… mycket bra jobbat av upplands damerna…


D17-18, 1:a Olivia Alm 25.39.7 – 27:a Emma Olsson Vassunda 28.24.7…  listan    HÄR   


D19-20, 1:a Josefina Sundman…   listan   HÄR     


D21, 1:a Maria Nordström 23.42.1 – 2:a Maja Dahlqvist 24.05.2 – 3:a Linn Sömskar 24.19.3 – 16:e Julia Jansson Sollefteå (f.d. Månkarbo) 25.45.8 – 17:e Julia Angelsiöö Storvreta 25.56.9 – 44:a Elin Karlsson Borgen 30.16.9…   listan   HÄR  


H21, 1:a Anton Lindblad 31.49.4 – 68:a Jakob Jansson Östersund (f.d. Månkarbo) 35.24.9… listan   HÄR


H17-18, 1:a Anton Eriksson 33.49.4 – 24:a Martin Mickels Bålsta 36.52.1 – 56:a David Sjöberg Gimo 39.08.3 – 60:a Arvid Schön Storvreta 39.28.8…   listan   HÄR


H19-20, 1:a Fredrik Andersson 33.23.8 – 40:e Karl Ingard Rex 38.29.8…   listan   HÄR


Bra jobb av grabbarna också… Martins plats 24:a m-bra


 

februari 2018
M T O T F L S
« Jan    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728  

Senaste inlägg

Kategorier

Tävlingsprogram USF

Bertils Länklista

Världscupen

Kommentarer

Vädret Månkarbo