Resultat

”Skidorna säsongen 2017-18”

Än är inte skidsäsongen riktigt slut… återstår av uppländska programmet IK Rex minisprint vid Ottarsloppet (Kristi himmelfärdsdagen 10 maj), och någon tävling i norr… här en kortare resumè om ”våra”  (upplands) juniorer/seniorer/äldres framfart i spåren tar med även ungdomarnas SM-tävling…


 Jag har ju här på bloggen redogjort för alla lopp och klasser på USM – JSM – SM – MSM och jun/senior cuperna… men friskar upp minnet  med detta >

Scandic cup, åtta juniorer har deltagit i en eller flera av totalt 8st tävl… bäst har Martin Mickels Bålsta SK varit, med en 9:e plats och två 11:e platser, och totalt bland H17-18 kom Martin på plats 14, (dom 30 första i varje tävl får poäng, 50 p för seger)… Volkswagen-cupen (seniorer) här är det två som deltagit, Julia Angelsiöö Storvreta IK och Elin Karlsson OK Borgen… bäst är Julia med en 17:e och en 18:e plats, Elin med 3 st DM-titlar kom här 41:a som bäst..


MSM, (masters) ett stort Grattis till Strömsbergs veteran Elis Åberg som tog tre SM-titlar i H75, en bronstitel till Tomas Foxegård IK Rex i H60… SM-seniorer, var det Emma Olsson Vassunda (är jun), Julia Angelsiöö, Elin Karlsson och Emil Eriksson Tierp från uppland, där Julias 20:e plats på 30 km imponera på mig… JSM, i 10 km masstart kom Emma Olsson Vassunda IF på en 13:e plats, mycket bra, Bålstas Martin Mickels i H17-18 är stadigt bland dom 15 bästa i Sverige, här 14:e på sprint och 15:e på 15km masstart…


USM, här har vi bäst bland damerna Månkarbos Julia Löfström 5:a i sprint och 10:a på distans, mycket-bra… en 12:e plats för Gabriel Söderqvist  på distans, och 15:e på sprint för Karl Grywenz båda Storvreta IK… mycket bra jobb här av ungdomarna… 


Ska förstås i detta sammanhang nämna vår klart bästa, nämligen långloppsåkaren Pontus Nordström Östervåla som imponerat stort i vinter, med både vinst och framskjutna placeringar i flera lopp 42 km och längre (107:a bästa upplänning  i vasaloppet)… och nummer två här är Pontus pappa, Ulf Jansson Östervåla som är suverän i 50-årsklassen…


Resultat (Uppländska plac),  Scandic cup    Sverige cup Volkswagen        USM JSM MSM 2018 


 

SM avslut med 30 – 50 km

SM-30 km, i klassisk stil och individuell start… med uppländskt deltagande av Julia Angelsiöö Storvreta med en 20:e plats… Julia som höll bra på slutet där hon tog in en del tid… bra jobbat Julia


1:a Charlotte Kalla Piteå 1.29.12.8 – 2:a Ebba Andersson Sollefteå 1.29.56.8 – 3:a Jonna Sundling Umeå 1.31.28.8… 20:e Julia Angelsiöö Storvreta 1. 41.25.0…   resultat   HÄR


50 km, 1:a Daniel Richardsson 2.16.47.5 – 2:a Jens Burman 2.17.57.3 – 3:a Marcus Hellner 2.18,38.9… 77:a Emil Eriksson Tierps IF 2.57.09.0…        resultat  HÄR


 

SM 10km (F) damer

1:a Charlotte Kalla 29.17.7 – 2:a Ebba Andersson Sollefteå 29.41.9 – 3:a Jonna Sundling Umeå 30.22.9… 25:a Julia Angelsiöö Storvreta 33.59.9 – 48:a Emma Olsson Vassunda 37.02.4 – 59:a Elin Karlsson OK Borgen 38.58.8…


Listan  HÄR


 

SM sprint

SM torsdag med sprint i klassisk stil… med Stina och Calle i topp…

Damer, 1:a Stina Nilsson – 2:a Jonna Sundling – 3:a Maria Nordström… 43:a Julia Angelsiöö Storvreta – 59:a Elin Karlsson OK Borgen…        listan  HÄR


Herrar, 1:a Calle Halfvarsson – 2:a Viktor Thorn – 3:a Oskar Svensson… 44:a Jakob Jansson Östersund (f.d. Månkarbo)…        listan   HÄR


 

SM i Skellefteå 15 o 30 km i fristil o masstart

Herrar 30km, 1:a Markus Hellner 1.10.23.9 – 2:a Jens Burman 1.10.27.1 – 3:a Daniel Richardsson 1.10.34.3

Damer 15km, 1:a Charlotte Kalla 37.18.7 – 2:a Stina Nilsson 37.38.9 – 3:a Jonna Sundling 37.44.6 – 4:a Ebba Andersson 37.47.4… 28:a Julia Angelsiöö Storvreta 43.30.1 – 49:a Elin Karlsson Borgen 53.01.0


Resultat.     30km           15km


 

USF:s sista… UDM teamsprinten

UDM teamsprinten med Bålsta SK som arrangör… resultatlistan   HÄR


DM-vinnare, D12 Storvreta IK… D14 IK Rex… D16 Gimo IF… H12 Häverödals SK… H14 Storvreta IK… H16 Storvreta IK 


 

ICA-cupen final med stafetter

ICA-cupen söndag med stafetter… där Uppland vann ledarstafetten… hittar ingen resultatlista på ledarstafetten, men gissar nog rätt om jag skriver, Anders Adill o Johan Lüning… Grattis!


Resultat.   Ski-cross              Lång               Kort

Ski-cross stafett C-final, 1:a Västerbotten 4.534:a Uppland 5.03

Långa stafetten. 1:a Dalarna 18.53.015:e Uppland 20.45.0 (Emelie-Edvin-Emmi-Albin J)

Korta stafetten, 1:a Dalarna 7.06.2 – 16:e Uppland 1  8.48.2 – 18:e Uppland 2  8.57.1 – 24:a Uppland 3  9.49.9

Lag 1, Frida M-Oskar-Linnéa-Allan… Lag 2, Agnes-Axel-Hedvig-Albin V… Lag 3, Amanda-Anton-Dorotea-Frida J…


Dalarna 1:a i distriktskampen på 1941 poäng – 13:e Uppland 502 poäng


 

Senior-cupen söndag

Senior-cupen söndag med jaktstart 10 km för damer, och 15 km för herrarna…


Resultat jakten  HÄR

Damer, 1:a Jonna Sundling 27.06.8 – 18:e Julia Angelsiöö Storvreta 32.28.0 – 22:a Julia Jansson Sollefteå (f.d. Månkarbo) 33.47.4…

Herrar, 1:a Oskar Svensson 37.43.8 – 72:a Jakob Jansson Östersund (f.d. Månkarbo) 48.46.9…


 

Upplands juniorer i distrikts-stafett


Upplands juniorer har två lag i distriktsstafetten i Örnsköldsvik… > >  bra grabbar…

1. David Sjöberg Gimo – Martin Mickels Bålsta – Karl Ingard Rex… 2. Arvid Schön – Alexander Lundstein – Petter Bengtsson alla Storvreta…


1:a Dalarna 36.56.7 – 16:e Uppland 1  39.52.6 – 25:a Uppland 2  43.01.6


Resultat    HÄR    Nedan bilder från upplands lag… skickat av ledaren Janne Pettersson



 

Senior o Junior cuperna lördag

Senior o junior cuperna lördag = distans för seniorerna och jakt för juniorer


Resultat seniorer damer 5 km och 10 km för herrarna i (K)…   listan  HÄR

D21, 1:a Frida Karlsson Sollefteå 16.29.3… 22:a Julia Jansson Sollefteå (f.d. Månkarbo 18.15.7 – 24:a Julia Angelsiöö Storvreta 18.33.0

H21, 1:a Gustav Eriksson Mora 30.40.0… 78:a Jakob Jansson Östersund (f.d. Månkarbo 34.38.1



Resultat juniorer jaktstart         listan   HÄR

D17-18, 1:a Moa Hansson Landsbro 28.06.1 – 29:a Emma Olssson Vassunda 31.16.1 – 51:a Johanna Ingard Rex 34.23.3

D19-20, 1:a Johanna Hagström Ulricehamn 27.00.2

H17-18, 1:a Willian Poromaa Åsarna 40.31.6 – 9:a Martin Mickels Bålsta 41.54.1 – 55:a David Sjöberg Gimo 47.59.2 – 67:a Arvid Schön Storvreta 49.14.4 – 72:a Alexander Lundstein Storvreta 51.40.0 – 75:a Petter Bengtsson Storvreta 55.33.5 

H19-20, 1:a Leo Johansson 39.45.5 – 2:a Gustaf Berglund Mora (f.d. Storvreta) 39.50.3 – 42:a Karl Ingard Rex 46.58.5


 

april 2018
M T O T F L S
« Mar    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Senaste inlägg

Kategorier

Tävlingsprogram USF

Bertils Länklista

Världscupen

Kommentarer

Vädret Månkarbo