Resultat

Rullskids -DM

Rullskids-touren med DM är avslutad, delad seger på damernas, Julia Angelsiöö Storvreta IK och Carina Wärme Roslagsbro IF… OK Linnés Magnus Graas heter herrsegraren… Grattis!

Distrikts-stafett i Kalix

I samband med Scandic-cupen (juniorer) kördes en distrikts-stafett för D/H 17-20… Damer 3 x 3 km, Herrar 3 x 5 km… Uppland deltog med ett dam-lag, i laget Emma Olsson Vassunda IF och systrarna Sara och Johanna Ingard IK Rex… härligt att ni ställde upp tjejer… resultat kommer    HÄR

1:a Gästrikland 31.22.1 – 2:a Jämtland/Härjedalen 32.28.8 – 3:a Småland 32.32.5… 18:e Uppland 35.35.8 (Emma 11.16.9 – Johanna 11.43.8 -Sara 12.35.1)… bra jobbat…

Emma
Johanna
Sara

Sista DM Bålstastafetten

Bålstastafetten med öppet DM för ungdomsklasserna 11 – 16 år… Resultatlista       HÄR

Här DM-segrarna, D 11-12, Häverödals SK (Pauline Bylund – Clara Thoresson)… H 11-12, IK Rex (Julius Eklund – Ingrid Wissman)… D 12-14, IK Rex (Hedvig Lindqvist – Agnes Jansson/Gripemo)… H 12-14, Storvreta IK (Albin Bolund – Johannes S Lundstein)… D 13-16, Storvreta IK Josefine Söderqvist – Moa Söderqvist)… H 13-16, Storvreta IK (Edvin Schön – Elliot Angelsiöö)

Icke DM-klasser, H/D 9-10, 1:a Storvreta IK (Tage Strandell – Sixten Strandell) – 7:a Månkarbo IF (Lukas Björkman – Joel Eriksson)… H 17-20, 1:a Storvreta IK (Markus Akne – Arvid Schön)… H 21, 1:a Sellnäs IF (Oskar Lundqvist – Måns Sunesson)

Scandiccupen distans

Scandiccupen lördag med distans 10/15 km klassiskt… bra jobbat av upplands deltagare, här resultat…

D 17-18, 47:a Sara Ingard IK Rex… D 19-20, 12:a Emma Olsson Vassunda IF – 27:a Johanna Ingard IK Rex

H 17-18 34:a David Sjöberg Gimo IF

Resultatlistor,             D17-18           D19-20             H17-18

Scandic-cup sista i Kalix

Scandic-cupen gör avslut i Kalix… i dag fredag är det sprint i fristil, med följande resultat för upplänningarna… prolog, D 17-18, 55:a Sara Ingard IK Rex… D 19-20, 34:a Emma Olsson Vassunda IF – 35:a Johanna Ingard IK Rex… OBS!  dessa resultat = slutresultat i sprinten

H 17-18, 14:e David Sjöberg Gimo IF 2.22.15 – 39:a Gabriel Söderqvist Storvreta IK 2.27.02…

David vidare till kvartsfinal, blev 6:a där, slutresultat blir David 26:a och Gabriel 39:a…

Resultat  H 17-18

Folksam-cupen stafetter

Folksam-cupen avslutades med stafetter… totalt i distriktskampen kom Uppland på 16:e plats med 18,7 poäng… resultat stafetter > >

Lång stafett, 27:a Uppland (Loke Sköld – Amanda Fredriksson – Edvin Schön – Josefine Söderqvist)

Par-stafett B-final, 5:a Uppland (Lukas Karlberg-Lina Sjöberg)

Par-stafett C-final, 9:a Uppland (Elliot Angelsiöö – Jessica Borg) – 18:e Uppland (Axel Rustas – Greta Söderberg).

Lista lång   HÄR                            Par  HÄR

Folksam-cupen… jaktstart

Jaktstart i dag, med bra jobb av uppländska deltagarna, med bl.a dessa placeringar… 5:a Edvin Schön – 9:a Loke Sköld – 17:e Josefine Söderqvist

D 15, 73:a Linnéa Nordström – 76:a Amanda Fredriksson

D 16, 17:e Josefine Söderqvist

H 15, 5:a Edvin Schön – 52:a Jonathan Enlund – 54:a Oskar Jäderblom – 56:a Albin Värnebjörk – 57:a Axel Rustas – 63:a Simon Claesson

H 16, 9:a Loke Sköld – 41:a Lukas Karlberg – 48:a Elliot Angesiöö – 49:a Eskil Friberg

Resultat  Prologen/Jaktstarten

D 15             D 16            H 15              H 16

Folksam-cupen tekniksprint

Folksam-cupens riksfinal startade i dag med tekniksprint, tävlingsplats Torsby (SK Bore). Alla tävlingar körs i klassiskt, klasserna är D+H 15-16

D 15, 80:e Linnéa Nordström Vassunda IF 3.41.9 – 82:a Amanda Fredriksson Häverödals SK 3.51.5

H 15, 11:a Edvin Schön Storvreta IK 2.42.9 – 48:a Axel Rustas Storvreta IK 2.55.8 – 58:a Jonathan Enlund Vassunda IF 3.00.8 – 59:a Albin Värnebjörk Månkarbo IF 3.01.5 – 62:a Simon Claesson Öregrunds IK 3.02.2 – 71:a Oskar Jäderblom Fjärdhundra SK

D 16, 29:a Josefine Söderqvist Storvreta IK 3.08.2 – 36:a Lina Sjöberg Gimo IF 3.10.6 – 58:a Jessica Borg Storvreta IK 3.24.4 – 64:a Greta Söderberg Tierps IF 3.33.0

H 16, 20:e Loke Sköld Häverödals SK 2.40.1 – 39:a Lukas Karlberg IK Rex 2.48,6 – 49:a Elliot Angelsiöö Storvreta IK 2.54.8 – 55:a Eskil Friberg Vassunda IF 2,58.1

Albin Värnebjörk  Månkarbo IF H 15

Resultat:    D 15               H 15                  D 16                  H 16

ICA-cupens slut

ICA-cupen 2019 avslutades med stafetter… korta – långa och lagledare… poäng räknas distriktsvis i alla tävlingar… där segrade på 240,2 poäng Jämtland/Härjedalen – 2:a Norrbotten 223.4 – 3:a Uppland 203.4

Lagledar-stafett, 1:a Värmland 1.55.7- 12:a Uppland 2.38.6 (Mats Omnell-Linda Björnström)

Lång stafett, 1:a Dalarna 22.09.7 – 7:a Uppland 23.00.5 ( Albin Jeleby-Emelie Melin-Gustav Jäderblom-Moa Söderqvist)

Kort stafett, 1:a Västerbotten 8.52.5 – 11:a Uppland 10.02.3 (Edvin Nilsson-Agnes Jansson/Gripemo-Rasmus Persson-Frida Melin) – 26:a Uppland Mix B (Albin Bolund-Simon Sandberg-Melker Westerlund-Tuva Åhlen) – 37:a Uppland Mix A (Johannes Skogstjärn/Lundstein-Hedvig Lindqvist-Emil Omnell-Allan Wahlström)

Alla resultat finns  HÄR

JSM-stafett

Umeå vann stafetten 3x5km i klassiskt… Storvreta ställde upp med följande lag, Oliver Angelsiöö – Gabriel Söderqvist – Arvid Schön…

1:a Umeå 39.27.3 – 27:a Storvreta IK 44.17.8… listan  HÄR

oktober 2019
M T O T F L S
« sep    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Senaste inlägg

Kategorier

Tävlingsprogram USF

Bertils Länklista

Världscupen

Kommentarer

Vädret Månkarbo