Tillbaka blick på 2020…

Skidsäsongen 2020

Den snöfattigaste och mildaste vintern jag kan minnas… inget har gått efter det tänkta tävlingsprogrammet…

”Skidträningen” i klubbarna har varit mest på barmark… eller någon resa till Gimo som haft konstsnö någon kilometer… Tack Gimo IF !!

Gimo ”räddade” även 3 DM-tävlingar, DM-kort för ungdomsklasserna, och DM-medel alla klasser, samt ungdomens Tem-sprint… DM-sprinten alla klasser kunde avgöras i Häverödal på konstsnön… Storvreta fick till en ski-crossbana  och fixade en tävling för ungdomarna inför deras riksfinaler ICA/Folksam…

Totalt korades 31 DM-segrare… där Storvreta IK fixade 14 av dessa, närmast kom Häverödals SK med 5 st, och IK Rex med 4:a segrar…

I USF:s maratontabellen över antal DM-segrar (1957-2020) kom i år Storvreta IK upp i delad ledning med Månkarbo IF 195 st, här är IK Rex med sina 192 st 3:a, före Tierps IF 183 st, Strömsbergs IF 144 och Häverödals SK 141… (här är alla segrare 11-75 år inräknade även där det bara varit en (1) i klassen)

DM för Ungdomarna 11-16 genomfördes allt… vandringspriset (vandrar i 5 år, 2017 – 2021), årets bästa klubb var Häverödals SK 249 poäng, tvåa IK Rex 211 p, trea Storvreta IK 147p… totalt efter 4 år är Storvreta i topp på 714 p, sedan Häverödal 649 p och Rex 611 poäng… (poängräkningen här är, 10-9-8-7 osv från 10:e plats får alla 1 poäng.

V-priset för stafetter (vandrar även det i 5 år 2016 – 2020), här är det bara ungdomens (11-16) som genomförts, bästa klubb Häverödals SK 22 poäng tätt följt av IK Rex med 21 p, Storvreta 19 p… här blir alltså Storvreta segrare efter dom 5 åren med totalt 128 poäng, Häverödal 112 p, Rex 80 p…   Grattis Storvreta IK!

USF räknar poäng för alla DM-tävlingarnas 11-75 år individuellt och stafetter… poängen här är 7-5-4-3-2-1, för minst sex i mål, ner till 2 deltagare i mål 3-1, en i mål ingen poäng… här är Häverödals SK i topp 136 poäng, Storvreta IK 126 p, IK Rex 121 p…Bålsta SK 40 p, Vassunda IF 17p, Gimo IF 14… de 6 bästa klubbar har 2 röster på årsmötet (här kommer även alpina klubbar in också).

Uppland har varit representerat med deltagare på USM, JSM, junior o senior-Cuperna, ICA o Folksams riksfinaler, Tjejvasan, Vasaloppet, D-stafett… finns på pränt till årsberättelsen

I långloppscupen har Pontus Nordström och Julia Angelsiöö deltagit med goda resultat…

En placering bland de 10 bästa på JSM, av Martin Mickels Bålsta SK måste nämnas här, Grattis Martin…  det får avsluta min säsongs-rapport …

/Bertil 

april 2020
M T O T F L S
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
Senaste inlägg
Kategorier
Tävlingsprogram USF
Bertils Länklista
Världscupen
Kommentarer

Vädret Månkarbo