Dagsarkiv: 1 mars, 2020

I dag ”Vasa-Veteraner”

OK Borgens Magnus Eriksson och Janne Karlsson blev vid dagens målgång i Mora, Veteraner… båda åkte sina 30:e lopp, och får nu efter detta bära veteranernas GULA nummerlapp…

Jannes tid i dag – 8.02.38… Jannes totala tid på de 30 loppen är, 191 tim 23 min 1 sek

Magnus tid i dag – 8.49.22… Magnus totala tid på de 30 loppen är, 220 tim 41 min 32 sek

Imponerande, Stort Grattis, Lycka till i veterangänget…  /Bertil

Janne Karlsson OK Borgen i lidingöloppet 2015
OK Borgens Magnus Eriksson här hemma i köket Knutkulla Månkarbo
Sälen – Mora  x 30

Malin Vasalopps support…

Mitt barnbarn Malin, var idag support/följeslagare till sin svärmor, och sin farbror… Sofia Häller 9.11.09… Ulf Lundberg tid 10.25.14… bra jobbat…  /Bertil

Vasaloppet de bästa i Uppland

Några av de bästa i Uppland på 9 milen Sälen – Mora

1:a Eliassen Norge 4.25.14.7… 127:a Pontus Nordström Östervåla 4.52.56 – 165:a Ulf Jansson Östervåla 4.57.33 – 216:e Mandus Andersson Rex 5.04.10 – 279:a Fredrik Björk Rex 5.14.07 – 363:a Andreas Berthagen Uppsala VK 5.22.40 – 405:a Martin Alvengren Storvreta 5.25.36 – 407:a Martin Söderström Rex 5.25.59 – 428:a Magnus Graas OK Linné 5.27.12 – 494 Tomas Gustavsson Rex 5.33.38 – 586:a Johan Selander Öregrund 5.42.36 – 617:e Gustav Ottosson Fjärdhundra 5.45.05 – 628:a Karl Ingard Rex 5.45.41 – 665:a Anders Boström OK Linné 5.47.15 – 675:a Johan Thalin Östervåla 5.47.50 – 681:a Tomas Skogh Rex 5.48.15…

1:a Lina Korsgren 4.41.02 – 2:a Britta Johansson/Norgren 4.47.11 – 20:e Julia Angelsiöö Storvreta 5.18.41 – 74:a Ann Ljungberg Östervåla 6.33.04 – 105:a Cathrine Berglund Uppsala VK 6.54.46 – 112:a Gry Strandell Storvreta 6.59.21 – 127:a Carina Wärme Roslagsbro 7.06.31 – 156:a Ingrid Segerberg  OK Linné 7.24.06 – 222:a Marie Josefsson Öregrund 7.47.48 – 234:a Malin Eriksson Tierp 7.51.58 – 275:a Katrin Bergander OK Linné 8.05.04 – 301:a Annika Gunnarsson Östervåla 8.12.36 – 344:a Johanna Andrae Bålsta 8.22.08 – 385:a Lena Wiberg Uppsala SLK 8.31.17 – 399:a Tove Dornell Väddö 8.35.43 – 418:e Lisa Norgren Storvreta 8.40.03 – 424 Cecilia Ingard Rex 8.41.15…

Stort Grattis till fina prestationer…

Folksam-cup söndag

I dag först en prolog… sedan följer en jaktstart…

Prolog:

D 15, 60:a Agnes Jansson/Gripemo 5.54.3 – 74:a Tuva Åhlén 6.08.7  – 82:a Hedvig Lindqvist 6.30.0

D 16, 13:e Emmi Nyberg Storvreta 5.13.5 – 60:a Linnéa Nordström Vassunda 6.02.1 – 68:a Amanda Fredriksson Häverödal 6.19.7

H 15, 28:a Melker Westerlund Häverödal 4.53.4 – 30:a Albin Jeleby Häverödal 4.55.5 – 59:a Allan Wahlström Bålsta 5.10.7 – 71:a Johannes Skogtjärn Storvreta 5.19.6 – 86:a Albin Bolund Storvreta 6.16.2

H 16, 24:a Edvin Schön Storvreta 4.37.5 – 64:a Oskar Jäderblom Fjärdhundra 5.01.2 – 67:a Simon Claesson Öregrund 5.03.3 – 69:a Johan Thulin Bålsta 5.05.3 – 76:a Jonathan Enlund Vassunda 5.10.8 – 79:a Albin Värnebjörk Rex 5.12.2 – 83:a Axel Rustas Storvreta 5.20.8

Jaktstart med uppehåll:

D 15,  54:a Agnes Jansson/Gripemo 21.08.2

D 16,  12:a Emmi Nyberg 19.06.4 – 60:a Linnéa Nordström 22.42.2 – 63:a Amanda Fredriksson 23.22.9

H 15,  26:a Melker Westerlund 17.41.4 – 33:a Albin Jeleby 17.51.9 – 71:a Johannes Skogtjärn 19.45.1

H 16,  25:a Edvin Schön 16.49.5 – 54:a Oskar Jäderblom 17.54.5 – 67:a Simon Claesson 18.37.8 – 73:a Johan Thulin 19.04.9 – 74:a Jonathan Enlund 19.05.6 – 78:a Albin Värnebjörk 19.18.5

Resultat   alla  HÄR

Världscup stafetter

Lahti Finland med stafetter, Damer 4 x 5 km… Herrar 4 x 7.5 km…

Damer 1:a Norge – 2:a Finland – 3:a Sverige… Herrar 1:a Norge – 2:a Sui – 3:a Ryssland

Resultat  Damer  HÄR          Herrar  HÄR

U23 VM… med Guld o Silver

I dag sprint i fristil med guld o silver till Sverige…

Damer, 1:a Emma Ribom – 2:a Johanna Hagström – 9:a Moa Lundgren

Herrar, 1:a Hegdal Nor – 9:a Gustav Aflodal – 12:a Hugo Jacobsson

Resultatlista Damer  HÄR             Herrar  HÄR 

mars 2020
M T O T F L S
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Senaste inlägg

Kategorier

Tävlingsprogram USF

Bertils Länklista

Världscupen

Kommentarer

Vädret Månkarbo