Dagsarkiv: 26 januari, 2020

UDM-stafetten

Vid anmälningstidens slut för Team-sprinten (2 manna lag) var det 29 lag som gör upp om DM-plaketterna (11-16)…

Ej DM…  4 lag i D+H -17… 6 lag i D+H 9-10… och 12 deltagare 8 år o yngre…

Men det finns chans att efteranmäla lag…så Välkomna till Gimo onsdag 29 januari 2020… första start är 18.30…  /Månkarbo IF/Gimo IF

Info med inbjudan och anmälningslista på Månkarbo IF:s skidors hemsida…

Marcialonga

Mycket bra lopp av Östervålas Pontus Nordström 24 plats 3.07.15, bara 1.23 efter segraren Tore Bergdahl Nor 3.05.52… två nöjda Rexare  Fredrik Björck 176:a 3.32.16 och 178:a Mandus Andersson 3.32.27

Dam-etta Kari Gjeitnes Nor… bästa svenska Lina Korsgren 3.22.56 – 6:a Britta Johansson/Norgren 3.26.29… Storvretas Julia Angelsiöö  plats 21:a 3.41.00

Pär o Erik Ohlström var med och vallade, 50-60 par skidor fixade dom, och beröm av alla… bra jobbat!

Rexare åkte i Sveg

Några ungdomar från Rex tävlade idag i Sveg…

Resultatlista  HÄR

Bilder från stafetten i Falun…

När en gammal darrig gubbe tar bilder så blir många suddiga och dåliga så bara att skrota… men Anna Sjöberg har lagt ut fina bilder av damerna  på  face-boock, så kolla där… men här kommer några som duger att se på …

Det blev en bild med tre generationer… en man jag känt i säkert 40 år…  som förälder/ledare/vallare… efternamnet är Söderqvist, hans dotter Pernilla med många år i tävlingsspåren (några DM-tecken), och nu en ny bekantskap med barnbarnet Josefine (trevligt)…

Josefine du kan väl kommentera bilden du är med på, och kolla om jag har rätt namn till bilderna på grabbarna som tävla, också ett förnamn på morfar…

3 x Söderqvist… Josefine Storvreta / Uppland… här med mamma och morfar (han har vallat skidor i 35-40 år minst)
Häverödal – Gimo – Rex
Upplands vallatält
Strax efter start H 17-18
Första i röda dräkten, Loke Sköld Uppland
I röd dräkt, David Melin Gimo / Uppland
Lukas Karlberg Rex/Uppland
Norge – Norge – Finland – Sverige
USF/LK:s Janne Pettersson

Falun söndag… distriktsstafett med uppländska juniorer

Start 06.45 med bil från ett nattsvart Månkarbo, målet var/blev Lugnets skidstadion i Falun… jag ville se ”våra” juniorer köra stafett…

I samband med Scandiccuptävlingarna kördes en distrikts-stafett för juniorklasserna D+H 17-18, med två damlag o ett herrlag från Uppland… damerna 3 x 3 km (K-F-F), herrarna 3 x 5 km (K-F-F)…

Innan start träffade jag några föräldrar/ledare, och hann få en pratstund med LK:s ordf Janne Pettersson…

Bara konstsnö, på en i mina ögon tuff bana… lite halkigt att vara åskådare, men intressant att vara på plats och se grädden av svensk juniorelit… en eloge till de ”våra” som var med, här resultat > >

Damer: 1:a Norge 22.12.0 – 3:a Sverige 22.46.5 – 21:a Uppland lag 1, 25.44.8 – 24:a Uppland lag 2, 27.21.6

Lag 1, Lina Sjöberg Gimo 8.38.8 – Julia Löfström Månkarbo 8.08.6 – Alma Nordström Vassunda 8.57.3…

Lag 2, Ebba Gårdmark Öregrund 8,46.5 – Josefine Söderqvist Storvreta 8.30.5 – Jessica Borg Storvreta 10.04.4…

Herrar: 1:a Norge lag 1, 32.23.0 – 23:a Uppland 37.07.5…

Loke Sköld Häverödal 11.51.0 – David Melin Gimo 11.40.3 – Lukas Karlberg Rex 13.36.1…

Ni kommer att se fel i resultatlistan för herrar, där har dom placerat ett damlag först… de är sånt som kan hända även ”storklubbarna”

Resultatlista  Damer  HÄR

Resultatlista  Herrar  HÄR

OBS!  här kommer nu ändrade resultat  HÄR

Upplands damer nu plac 22:a och 25:a

januari 2020
M T O T F L S
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Senaste inlägg

Kategorier

Tävlingsprogram USF

Bertils Länklista

Världscupen

Kommentarer

Vädret Månkarbo