Dagsarkiv: 11 januari, 2020

Mora Classic

Mora Classic med deltagare från uppland…

H 17-20. 20:e Loke Sköld Häverödal… H 15-16. 31:a Albin Jeleby Häverödal… H 9-10. 11:a Ludvig Abrahamsson Häverödal – 13:e Edvin Abrahamsson Häverödal – 18:e Lukas Björkman Månkarbo

D 17-20. 17:e Ebba Gårdmark Öregrund… D 13-14. 11:a Sara Westerlund – 13:e Clara Thoresson – 20:e Pauline Bylund alla Häverödal… D 11-12. 15:e Ida Jansson – 21:a Alva Boman båda Häverödal

Resultatlista  HÄR

På 18:e plats Lukas Björkman Månkarbo

Bollnässkidan

Bollnässkidan tvådagars tävling, i dag intervallstart i fristil, i morgon jaktstart i klassiskt…

Uppländskt deltagande från 5 klubbar  Bålsta – Gimo – Rex – Storvreta Tierp… en klassegrare till Uppland i H 11-12 1:a Julius Eklund IK Rex… Grattis!

Alla resultat hittar ni  HÄR

Världscupen sprint

Sprint i fristil, med Guld o Brons för damerna… och ett Brons till herrarna… alltså på ”pallen” Linn – Maja – Johan Grattis!

Damer. 1:a Linn Svahn – 2:a Lampic Slo – 3:a Maja Dahlqvist – 4:a Caldwell USA – 5:a Linn Sömskar – 6:a van der Graff  Sui – 13:e Evelina Settlin – 43:a Maria Nordström

Herrar. 1:a Chanavat Fra – 2:a Skar Nor . 3:a Johan Häggström – 10:a Marcus Grate – 13:e Teodor Pettersson – 15:e Oskar Svensson – 32:a Martin Bergström – 63:a Karl-Johan Westberg

Resultatlista Damer  HÄR                   Herrar  HÄR

Långlopps cupen

I dag Kaiser Maximilian Lavf… klassiskt, med svenskt i topp Lina Korsgren och Emil Persson… Grattis!

Damer. 1:a Lina Korsgren 2.49.59 – 2:a Britta Johansson/Norgren 2.53.11 – 3:a Slind Norge 2.53.32 – 4:a Ida Dahl 2.55.21… 21;a Julia Angelsiöö Storvreta 3.09.59…

Herrar. 1:a Emil Persson 2.30.17.6 – 2:a Anders Nygaard Norge 2.30,17.7 – 3:a Marcus Johansson 2.30.18.0… 32:a Pontus Nordström Östervåla 2.34.27

Resultatlista  HÄR

januari 2020
M T O T F L S
« dec   feb »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Senaste inlägg

Kategorier

Tävlingsprogram USF

Bertils Länklista

Världscupen

Kommentarer

Vädret Månkarbo