Dagsarkiv: 17 november, 2019

USF:S läger i Orsa Grönklitt

Totalt 51 deltagare (aktiva – ledare – föräldrar) kommer på Upplands Skidförbunds årliga träningsläger i Orsa…från torsdag kväll, till söndag e.m… 21/11 – 24/11 huvudansvarig ledare Linda B Jeleby  USF/Häverödals SK

Följande klubbar är representerade, Bålsta SK – Fjärdhundra SK – Gimo IF – Häverödals SK – IK Rex – Månkarbo IF – Storvreta IK – Vassunda IF – Östervåla IF…

Bålsta SK: Johan Thulin – Anton Fredin – Allan Wahlström – Emil Omnell – Edvin Nilsson – ledare Mats Omnell…

Fjärdhundra SK: Oskar Jäderblom – Gustav Jäderblom…

Gimo IF: Frida Melin…

Häverödals SK: Albin Jeleby – Melker Westerlund – Amanda Fredriksson – Clara Thoresson – Pauline Bylund – Saga Westerlund – ledare Stefan Jeleby – ledare Linda B Jeleby – ledare Håkan Fredriksson…

IK Rex: Albin Värnebjörk – Rasmus Persson – Agnes Jansson – Hedvig Lindqvist – Henning Lindkvist – förälder Marcus Persson…

Månkarbo IF: Julia Löfström…

Storvreta IK: Erik Nord – Arvid Schön – Axel Rustas – Edvin Schön – Moa Söderqvist – Agnes Påls – förälder Michaels Påls…

Vassunda IF: Alma Nordström – Eskil Friberg – Jonathan Enlund – Linnéa Nordström – Tuva Åhlen – Folke Röös – Lowe Engström – Bertil Röös – Stella Engström – Sixten Röös – förälder Erik Engström – förälder Eric Svensson – förälder Oskar Röös – Rebecca Lindgren – Edit Valman – förälder Mathias Lindgren – förälder Martin Valman…

Östervåla IF: Molly Joelsson – förälder Johan Joelsson…

Hoppas på bra skidväder… sol och några minusgrader…  Lycka Till!

Bruksvallarna… sprint… Martin 5:a

I dag sprint i fristil… resultat i prologen för dom uppländska deltagarna…

Prolog,

D 17-20, 10:a Erika Österman Häverödals SK 3.45.64 – 20:e Alva Sköld Häverödals SK 3.52.58 – 27:a Julia Löfström Månkarbo IF 3.58.86 – 31.a Emma Olsson Vassunda IF 4.00.82 – 37:a Lina Sjöberg Gimo IF 4.05.97

H 17-20,  7:a Martin Mickels Bålsta SK 3.05.08 – 31.a David Sjöberg Gimo IF 3.15.10 – 48:a Gabriel Söderqvist Storvreta IK 3.20.60

H 21, 19:e Jakob Jansson Trillevallen (f.d. Månkarbo) 3.25.98

Erika – Alva – Julia samt Martin och Jakob  vidare till kvartsfinal… där är det bara Alva och Martin som gått vidare till semifinal…


Finaler klara > Resultatlista  HÄR

D 21. 1:a Stine Lise Truu Trillevallens SK… H 21. 1:a Olof Jonsson samma klubb…21:a Jakob jansson

H 17-20. 1:a Johan Ekberg Nacka/Värmdö SK – 5:a Martin Mickels Bålsta SK – 31:a David Sjöberg – 48:a Gabriel Söderqvist

D 17-20. 1:a Moa Hansson Landsbro IF – 10:a Alva Sköld – 21:a Erika Österman – 28:a Julia Löfström – 31:a Emma Olsson – 37:a Lina Sjöberg

november 2019
M T O T F L S
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Senaste inlägg

Kategorier

Tävlingsprogram USF

Bertils Länklista

Världscupen

Kommentarer

Vädret Månkarbo