Månadsarkiv: april 2019

Skidtinget 2019

Nu har vintern tagit avsked denna gång från vårt landskap (vet att vi har supersprintern i samband med Ottarsloppet kvar). Nu inbjuder längdkommittén till skidting i Storvreta. Denna gång försöker vi att anordna tinget en vardagkväll. Hoppas vi kan få representanter från de flesta aktiva klubbarna i Skiduppland. Vi kommer att behandla bl.a. nästa års tävlingsprogram, utse TD till nästa säsong, statistik hantering, sammanfatta ICA och Folksam cup mm. Vi kommer även att få besök från Svenska Skidförbundet denna kväll.

Plats: Skogsvallen Storvreta Datum: onsdag 15/5 2019 Tinget startar klockan 18,30, fika finns från 18,00. Vi ser gärna att ni föranmäler till tinget på janne.10911@gmail.com om möjligt före 12/5.Detta för att se till att de finns fika till samtliga deltagare. Om någon har matallergi så se till att få med det i anmälningsmailet.

Längdkommittén genom Jan Karlsson

Skidarrangörer 2019-20

Hallå alla som ska arrangera DM och andra ”vanliga” tävlingar, kommande säsong sommar som vinter, detta är en påminnelse om någon mot förmodan glömt anmäla sin tävling till Janne Karlsson, så är sista datumet 30 april 2019…

Till skidtinget 15 maj ska Janne ha ett preliminärt tävlingsprogram klart… inbjudan till ”tinget” i Storvreta  kommer här och på USF:s hemsida där vi förstås ser representanter från alla klubbar…

Ottarsloppet 30 maj

Kristihimmelfärdsdagar sedan 1969 har IK Rex arrangerat Ottarsloppet, löptävlingen som sedan några år tillbaka utökats med MTB och skidor… i år 2019 så är datumet 30 maj, och första start är kl 07.00, jo ni läste rätt, tidig start för ultra-löpningen 46 km (2 x 23km)… övriga starter är från kl 10.00 då är det Barnens Ottarslopp, sedan är det klasserna 15 o 23 km starttid 10.20, mellan 10.35 – 11,45 startar alla övriga klasser… totalt 21 klasser, så det finns säkert någon som passar just DIG.

Mountainbike-klasserna är 5 – 16 – 26 – 52 km, och startar på e.m.  kl 14.00 – 15,00

 Skidtävlingen startar med tidigt kval 08.00 – 10.00, sedan finaler cirka 13.00…

Mer tider och övrig info finns på  www.ottarsloppet.se   www.facebook.se/ottarsloppet     Tävlingsledare Pär Ohlström 070-7735144…. för anmälan svarar Pelle Mattsson 073-9540317

Ottarsloppet är tävlingen som alltid har fint väder… en fin natur/miljö i området för dom tävlande, och för oss supportrar att vara i och njuta, med kaffe o hamburgare…  jag kommer säkert… men måste erkänna att jag vet säkert att jag missat ETT av dom tidigare loppen…

Pär har skickat mig fina affischer som ni kan kolla på  nedan > >

Ska försöka göra om dom i bildform… lägger då ut dom

Snöläget på skidstadion 19 april

19 april 2009, var jag ute i banan/stadion, tog då bild av snöläget just på stadion… varje år och samma datum sedan 2009 har jag kollat snöläget… anledning att det blev en fortsättning var kommentaren jag fick…  = 10 år i dag

> Skapad av Katarina G, tor. april 2009 21.35.36… sista raden… Du har hittat ett riktigt fint datum för sista vinterbilden, då kunde jag inte hålla mig längre!! /Katarina G

Månkarbo Skidstadion 19 april 2019

samma plats 19 april 2018

Första bilden 2009

Skidstadion 19 april 2009

Glad Påsk!

Glad Påsk till alla Er som kollar på bloggen… Bertil

Fjälltopploppet

Knallcrossen = utför på längdskidor… Uppländska resultat  > >

H 10, 13 Elias Eklund Rex 2.31.19… H 11, 31:a Julius Eklund 2.20.95… H 13-14, 59:a Allan Wahlström Bålsta 2.15.52… D 17-18, 2.a Alva Sköld Häverödal 1.57.69

Långlopps cupen 70 km

Sista i långloppscupen var Ylläs Levi (Finland) 70 km…

Britta Johansson/Norgren vann totala Cupen… i dagens tävling blev det en tredje plats… Julia Angelsiöö 18:e… Pontus Nordström 54:a…    Resultat > >

Damer, 1:a Astrid Slind Nor 3.28.01.6 – 2:a Lina Korsgren 3.28.42.1 – 3:a Britta 3.28.42.2 – 18:e Julia Angelsiöö Storvreta 3.49.28.5

Herrar, 1:a Nygaard Nor 2.58.07.3 – 11:a Oskar Persson 3.00.23.4 – 54:a Pontus Nordström Östervåla 3.12.54.2

Fjälltopploppet lördag

Distans med masstart i fristil… uppländska resultat…

2.4 km H 10, 8:a Elias Eklund IK Rex 8.42.3… 2.9 km H 11, 7:a Julius Eklund IK Rex 9.47.8… 4.2 km H 14, 32:a Allan Wahlström Bålsta SK 14.34.7

31 km H 17-18, 36:a Gabriel Söderqvist Storvreta IK 1.29.45.6… 31 km H 19-20, 11:a Martin Mickels Bålsta SK 1.19.49.6…

31 km D 17-18, 19:e Erika Österman Häverödals SK 1.36.44.3 – 29:a Alva Sköld Häverödals SK 1.47.32.6 – 34:a Julia Löfström Månkarbo IF 1.51.26.9

31 km D 19-20, 14:e Emma Olsson Vassunda IF 1.40.44.5 – 16:e Johanna Ingard IK Rex 1.43.41.1

31 km H motion, 36:a Oskar Stenhammar IK Rex 1.37.37.8 – 115:e Mats Jansson UVK 2.10.44.8 – 123:a Jan Ohlström UVK 2.33.48.7

35 km H 21, 1:a Johan Häggström Piteå 1.22.56.0 – 2:a Oskar Svensson F/B 1.22.56.1 – 78:a Jakob Jansson Östersund (f.d. Månkarbo) 1.40.11.1

35 km D 21, 1:a Lisa Vinsa Piteå 1.32.01.7 – 2:a Moa Lundgren Umeå 1.33.11.8

Alla resultat  HÄR

Fjälltopploppet med 100 m sprint

Sprint 100 meter i fristil, här kommer resultaten i prologen…

Damer 1:a Maja Dahlqvist 12.20 – 2:a Johanna Häggström 12.22 – 3:a Anna Dyvik 12.33 – 4:a Jonna Sundling 12.40 – 5:a Linn Svahn 12.54

Herrar 1:a Anton Persson 11.26 – 2:a Erik Silfver 11.34 – 32:a Jakob Jansson Östersund (f.d. Månkarbo) 11.84 – 54:a Martin MickelsBålsta 12.13 – 61:a Edvin Nordström Brottby 12.27 – 91:a Gabriel Söderqvist Storvreta 12.91…

Herrarnas lista  HÄR

Sista SM:et till Mora o F/B

Säsongens sista SM, team-sprinten som körts i dag i Funäsdalen, mästarna till Mora och Falun/Borlänge…

Damer 1:a Mora lag 1 – 2:a Umeå lag 1  – 3:a Sollefteå – 4:a Falun/Borlänge lag 1 – 5:a Umeå lag 2 – 6:a Åsarna lag 1…

Herrar 1:a Falun/Borlänge lag 1 – 2:a Borås lag 1 – 3:a Piteå – 4:a Umeå lag 1 – 5:a Bore lag 2 – 6:a Mora lag 2…

Damer  HÄR        Herrar   HÄR

april 2019
M T O T F L S
« mar   maj »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Senaste inlägg

Kategorier

Tävlingsprogram USF

Bertils Länklista

Världscupen

Kommentarer

Vädret Månkarbo