Månadsarkiv: mars 2019

Distrikts-stafett i Kalix

I samband med Scandic-cupen (juniorer) kördes en distrikts-stafett för D/H 17-20… Damer 3 x 3 km, Herrar 3 x 5 km… Uppland deltog med ett dam-lag, i laget Emma Olsson Vassunda IF och systrarna Sara och Johanna Ingard IK Rex… härligt att ni ställde upp tjejer… resultat kommer    HÄR

1:a Gästrikland 31.22.1 – 2:a Jämtland/Härjedalen 32.28.8 – 3:a Småland 32.32.5… 18:e Uppland 35.35.8 (Emma 11.16.9 – Johanna 11.43.8 -Sara 12.35.1)… bra jobbat…

Emma
Johanna
Sara

Sista DM Bålstastafetten

Bålstastafetten med öppet DM för ungdomsklasserna 11 – 16 år… Resultatlista       HÄR

Här DM-segrarna, D 11-12, Häverödals SK (Pauline Bylund – Clara Thoresson)… H 11-12, IK Rex (Julius Eklund – Ingrid Wissman)… D 12-14, IK Rex (Hedvig Lindqvist – Agnes Jansson/Gripemo)… H 12-14, Storvreta IK (Albin Bolund – Johannes S Lundstein)… D 13-16, Storvreta IK Josefine Söderqvist – Moa Söderqvist)… H 13-16, Storvreta IK (Edvin Schön – Elliot Angelsiöö)

Icke DM-klasser, H/D 9-10, 1:a Storvreta IK (Tage Strandell – Sixten Strandell) – 7:a Månkarbo IF (Lukas Björkman – Joel Eriksson)… H 17-20, 1:a Storvreta IK (Markus Akne – Arvid Schön)… H 21, 1:a Sellnäs IF (Oskar Lundqvist – Måns Sunesson)

Världscupen Guld till Stina

Guld till Stina, slog omöjliga Johaug… Ebba 4:a efter fall, Maja 6:a efter stavbrott… alla åtta bland dom 17 första, fantastisk…

1:a Stina Nilsson 25.51.6 – 2:a Johaug NOR 25.51.8 – 3:a Östberg NOR 25.53.1 – 4:a Ebba Andersson 26.17.0 – 5:a Parmakoski FIN 26.18.4 – 6:a Maja Dahlqvist 26.31.2 – 9:a Jonna Sundling 26.35.1 – 11:a Charlotte Kalla 26.43.2 – 14:e Ida Ingemarsson 26.45.9 – 16:e Evelina Settlin 26.49.7 – 17:e Frida Karlsson 26.50.1…   Resultat    HÄR

1:a Kläbo NOR 36.10.8 – 2:a Harvey CAN 36.11.7 – 15:e Victor Thorn 36.51.7 – 16:e Johan Häggström 36.53.3…          Resultat   HÄR

Scandiccupen distans

Scandiccupen lördag med distans 10/15 km klassiskt… bra jobbat av upplands deltagare, här resultat…

D 17-18, 47:a Sara Ingard IK Rex… D 19-20, 12:a Emma Olsson Vassunda IF – 27:a Johanna Ingard IK Rex

H 17-18 34:a David Sjöberg Gimo IF

Resultatlistor,             D17-18           D19-20             H17-18

”Pallen” 3 gånger Sverige

Så här överlägsna har Sveriges damer aldrig varit i Världs-cupen, utklassade Norge och övriga länder… fyra bland de fem första… sex bland de tolv första… otroligt men sant,

1:a Stina Nilsson – 2:a Maja Dahlqvist – 3:a Jonna Sundling – 4:a Falla Norge – 5:a Frida Karlsson… 11:a Charlotte Kalla – 12:a Ebba Andersson – 15:e Evelina Settlin – 30:e Ida Ingemarsdotter

1:a Kläbo Norge – 2:a Pellegrino Ita – 5:a Johan Häggström – 8:a Victor Thorn

Resultat    Damer               Herrar

Scandic-cup sista i Kalix

Scandic-cupen gör avslut i Kalix… i dag fredag är det sprint i fristil, med följande resultat för upplänningarna… prolog, D 17-18, 55:a Sara Ingard IK Rex… D 19-20, 34:a Emma Olsson Vassunda IF – 35:a Johanna Ingard IK Rex… OBS!  dessa resultat = slutresultat i sprinten

H 17-18, 14:e David Sjöberg Gimo IF 2.22.15 – 39:a Gabriel Söderqvist Storvreta IK 2.27.02…

David vidare till kvartsfinal, blev 6:a där, slutresultat blir David 26:a och Gabriel 39:a…

Resultat  H 17-18

Skidor 22 – 24 mars

Avslutning:  på Världscupen i Kanada… Volkswagencupen och Scandiccupen i Kalix… DM-avslutning i Bålsta med Bålsta-stafetten Team-sprint…

Världscupen, kommer Johaug att vinna även de sista tävlingarna, eller kan Frida och Ebba sätta stopp???

I Volkswagencupen (seniorer) har Uppland inga deltagare… men i Scandiccupen (juniorer), så tävlar David Sjöberg Gimo IF och Gabriel Söderqvist i klassen H 17-18, samt Sara Ingard IK Rex D 17-18, Johanna Ingard IK Rex D 19-20, Emma Olsson Vassunda IF D 19-20… Lycka till!

I samband med juniorcupen körs en distrikts-stafett där ovan nämnda damer kommer att starta… spännande Lycka till!

I Bålsta är det DM-teamsprint för klasserna 11 till 16 år… men där finns både yngre o äldre klasser utom DM…här kommer Månkarbo med i H 9-10, Lukas Björkman o Joel Eriksson… Lycka till!

Sista för säsongen

I kväll var det sista träningen för denna säsong …  Ulf, Staffan och Ann-Sofi har hållit i träningen både då det var barmark och nu på snödelen… lekar, teknikövningar samt stafetter hör oftast till träningen, men även tävlingsmoment som sprint är populärt bland deltagarna… och varje kväll är det föräldrar med som stöttar de sina, och får tid till lite snack med varandra…

 Efter träningens slut blev det belöning för ”slitet” nämligen grillad korv… nu är det inte riktigt säsongslut återstår Bålsta-stafetten (DM för ungdom) och eventuellt i Falun sista helgen i mars…

Folksam-cupen stafetter

Folksam-cupen avslutades med stafetter… totalt i distriktskampen kom Uppland på 16:e plats med 18,7 poäng… resultat stafetter > >

Lång stafett, 27:a Uppland (Loke Sköld – Amanda Fredriksson – Edvin Schön – Josefine Söderqvist)

Par-stafett B-final, 5:a Uppland (Lukas Karlberg-Lina Sjöberg)

Par-stafett C-final, 9:a Uppland (Elliot Angelsiöö – Jessica Borg) – 18:e Uppland (Axel Rustas – Greta Söderberg).

Lista lång   HÄR                            Par  HÄR

En riktig femmil… resultat

En riktig femmil… med 95 deltagare som kom i mål, 15 damer, 80 herrar…

Damer 1:a Lisa K Svensson Åsarna 3.07.15 – 2:a Elin Mc Callan Stockholm 3.12.22 – bästa uppländska 10:a Anna Holgersson Storvreta 3.51.40

Herrar 1:a Simon Andersson F/B 2.36.15 – 2:a Adam Steen AXA SC 2.43.18 – bästa upplänning Jan Troeng OK Linné 3.04.32

Resultat  HÄR

mars 2019
M T O T F L S
« feb   apr »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Senaste inlägg

Kategorier

Tävlingsprogram USF

Bertils Länklista

Världscupen

Kommentarer

Vädret Månkarbo