Månadsarkiv: mars 2019

Magnus snart veteran

Magnus Eriksson åker för OK Borgen/Tobo (fyller 57) uppväxt i Knutkulla Månkarbo, bor nu ett stenkast längre västerut, Magnus och Vasaloppet hör liksom i hop, eller vad tycker ni, döm själva… han åkte i år Sälen – Mora för 29 gången han hoppas hälsan håller i så att han kan göra det för 30 gången 2020 och då komma in i veterangänget och få gul nummerlapp…

25 gånger i rätta vasaloppet och 4 i öppet spår, hans bästa tid är 6.22.19 och sämsta 8.33.29… snittid blir 7.18.21… Magnus åktid i niomilaspåret, 211 timmar, 52 minuter, 10 sekunder… eller 8 dygn, 19 timmar, 52 minuter, 10 sekunder  = 261 mil ungefärlig sträcka som Månkarbo – Skellefteå gånger 2..

I ett inlägg här på bloggen 16 okt 2018, är Magnus med på träning med ”gubbgruppen” i Månkarbos elljusbana… där kan ni läsa om hans träning som 8 – 10 åring. Magnus äldre bror började åka Vasaloppet, kan han så kan väl jag, tänkte Magnus…

I mitt jobb är det mest att sitta i maskiner säger Magnus, så att ha Vasaloppet som årligt mål, gör att man måste träna/motionera, så det är inga problem att på med träningskläderna och ut på en runda flera gånger /vecka…

Så imponerande av denna kille jag känt sen barndomen, Magnus alltid trevlig och gör sig tid att prata då vi möts…  målet med 30 lopp fixar han lätt… LYCKA TILL! 

OK Borgens Magnus Eriksson här hemma i köket Knutkulla Månkarbo

Pontus vann

Norra Garberg Hill Climb… Mora – Garberg 19 km i klassiskt stil, vanns av Östervålas Pontus Nordström 53.21.03 – 2:a Axel Bergsten 53.42.04… 17:e Ulf Jansson Östervåla 1.00.36.0…  

Viktigt till 2019-20

Viktig information till säsongen 2019-20…

Att söka längdskidtävlingar… här dom utsedda DM-arrangörerna 19/20, Sprint = IK Rex… Kort = OK Borgen… Medel = Östervåla IF… Lång = Roslagsbro IF… Stafett = Storvreta IK… UDM stafett = Månkarbo IF. Folksam-final anpassas till programmet… ICA-finalen = Öregrunds IK… OBS! senast 30 april.    Mer info   > >

Att söka rullskidtävlingar, senast 30 april.   Mer info   > >

Årets SKIDTINGET äger rum 15 maj 2019 i Storvreta (Skogsvallen) klockan 18.00. Inbjudan kommer under april månad

USF/LK genom Jan Karlsson riktar ett tack till tävlings-arrangörerna för arbetet under 2018-19

Ebba igen

Ebba vann idag backtävlingen som ingick i Volkswagen-touren… 4.75 km uppför fjället… Ebbas bror Fredrik Andersson var snabbast av herrarna…

1:a Ebba Andersson 23.26.5 – 2:a Charlotte Kalla 24.20.5 – 3:a Lisa Vinsa 24.49.1

1:a Fredrik Andersson 21.52.3 – 2:a Jonas Eriksson 22.06.2 – 3:a Björn Sandström 22.15.7             Resultat  HÄR

Nordenskiöldsloppet 22 mil

Herrar, 1:a Andreas Nygård Norge 11.49.09

Damer, 1:a Nina Lintzen 13.51.07

Resultat finns  HÄR

Månkarbo i Falun

Många upplänningar tävlade i dag på lugnet i Falun…  resultat   HÄR

Månkarbos Albin Värnebjörk i H 15 kom på plac 26:a… och Lukas Björkman H 9, fick plac 31:a… bra jobbat grabbar.

Albin
Lukas

Johan i topp på SM-5 milen

Piteå Elits Johan Häggström vann SM 5-milen (F)…

1:a Johan Häggström 2.05.35.9 – 2:a Simon Lageson F/B 2.05.41.3 – 3:a Björn Sandström Piteå Elit 2.06.52.2 – 4:a Daniel Rickardsson Hudiksvall 2.07.12.6… 7.a Anders Södergren Hudiksvall 2.07.29.8   Lista kommer   HÄR

Johaug vann i Norge

Johaug vann 30 km (K) i NM (Norska mästerskapen) 1.21.20.7 – 2:a Östberg 1.23.20.8…

Suverän Ebba i SM

Ebba vann i stor stil på SM:ets 30 km i fristil, arrangör Gellivare skidallians, sista SM-tävlingarna körs också som minitour, (sprint – 30 km – backtävling), här dagens 30 km.

1:a Ebba Andersson 1.17.24.8 – 2:a Charlotte Kalla 1.19.31.4 – 3:a Jonna Sundling 1.20.43.8 – 4:a Lisa Vinsa 1.21.15.6 – 5:a Moa Lundgren 1.21.15.8 – 6:a Evelina Settlin 1.22.09.1 – 7:a Emma Ribom 1.22.16.9 – 8:a Ida Ingemarsdotter 1.22.44.7        Resultat  30 km

Stina först i mål på Touren

Finfina svenska resultat i avslutande Touren i Kanada… i dagen jaktstart kunde Stina Nilsson hålla undan för jagande Norska Johaug och Östberg… följande målgång >

1:a Stina Nilsson – 2:a Johaug nor – 3:a Östberg Nor 4:a Parmakoski Fin – 5:a Ebba Andersson 6:a Jonna Sundling – 8.a Maja Dahlqvist – 9.a Frida karlsson – 10:a Charlotte Kalla – 15:e Ida Ingemarsdotter – 19:e Evelina Settlin… hela listan för Touren (3 tävlingar)  >    HÄR

Här kommer dom verkliga åktiderna för dagens tävling  > 1:a Johaug NOR – 2:a Parmakoski Fin – 3:a Ebba Andersson – delad 7:a Charlotte Kalla och Ida Ingemarsdotter – 11:a Frida Karlsson – 12:a Jonna Sundling – 15:e Stina Nilsson – 18:e Evelina Settlin – 19:e Maja Dahlqvist… hela  listan för enbart dagen lopp  >     HÄR

Herrarna 1.a Kläbo NOR – 2:a Harvey CAN – 3:a Borsonov RUS…bästa svensk 15:e Victor Thorn och 16:e Johan Häggström…  Resultat Touren  >  HÄR

Resultat för dagens lopp >  HÄR

mars 2019
M T O T F L S
« feb   apr »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Senaste inlägg

Kategorier

Tävlingsprogram USF

Bertils Länklista

Världscupen

Kommentarer

Vädret Månkarbo