Dagsarkiv: 16 februari, 2019

Öregrunds-sprinten och crossen

ICA finalen med sprint och crossen, som flyttats från Öregrund till Häverödal… resultatlistor, sprint  HÄR   crossen  HÄR

Månkarbos resultat, H 15-16 Albin Värnebjörk 5:a i både sprint och crossen

H 9-10, Lukas Björkman 5:a sprint – 7:a cross… Joel Eriksson 6:a sprint – 9:a crossen… Oscar Melin 9:a sprint – 8:a crossen.

D 9-10, Agnes Järpemo 5:a sprinten – 6:a crossen… Hedda Boerma 6:a sprint – 5:a crossen

0-8, ingen tidtagning, deltagit Arvid Järpemo, Melle Boerma, Linnéa Melin…  bra jobbat    ”Månkarbo”

          

Världs-cup sprint

Världscupen i Cagne Italien… sprint i fristil, och som vanligt svenskt på ”pallen” den här dagen Johanna Hagström…

Damer 1:a Diggins USA – 3:a Johanna Hagström – 14:e Linn Sömskar – 18:e Moa Lundgren – 28 Elina Rönnlund – 34:a Anna Dyvik – 47:a Lisa Vinsa

Herrar 1:a Pelligrino ITA – 6:a Marcus Grate – 7:a Karl-Johan Westberg – 20:e Martin Bergström – 22:a Johan Häggström – 24:a Hugo Jacobsson – 28:a Olof Jonsson.

Lista damer  HÄR          herrar  HÄR

Masters-SM lördag

Master-SM i dag tävlingar i fristil… här med uppländska resultat. 10 km H 60, 4:a Thomas Foxegård  Storvreta IK … H 70, 4:a Ingemar Karlsson Strömsbergs IF 34.01.3 – 6:a Jan-Olov Jonsson Strömsbergs IF – 7:a Bernt Hellström Strömsbergs IF… resultatlista  HÄR

Scandic cup distans

Scandic cup i Hudiksvall 16-17 febr… lördag distans i fristil, 5 km för damer 17-18 och 19-20… 10 km för herrar 17-18 o 19-20… resultat uppländska deltagare

5 km Damer 19-20. 1:a Linn Svahn 12.54.4 – 18:e Emma Olsson Vassunda IF 14.13.4… Damer 17-18, 1:a Tilde Bångman 12.47.6 – 49:a Alma Nordström Vassunda IF 15.25.0 – 70:e Mikaela Wendt Bålsta SK 17.26.9

10 km Herrar 19-20. 1:a Leo Johansson 23.16.0 – 51:a Oliver Angelsiöö Storvreta IK 27.00.1 – 57:a Edvin Nordström Brottby SK 27.20.6 – 60:e Martin Mickels Bålsta SK 27.22.1… Herrar 17-18, 1:a Jonathan Edman 24.09.2 – 43:a David Sjöberg Gimo IF 26.43.6 – 46:a David Melin Gimo IF 26.44.7 – 50:a Gabriel Söderqvist Storvreta IK 26.49.4 – 66:a Arvid Schön Storvreta IK 27.34.8

Resultatlista  HÄR

februari 2019
M T O T F L S
« jan   mar »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  

Senaste inlägg

Kategorier

Tävlingsprogram USF

Bertils Länklista

Världscupen

Kommentarer

Vädret Månkarbo