Dagsarkiv: 4 februari, 2019

Snörikt i Gimos Lindmanslopp

Gimo har som väl bekant är, skidspår med konstsnö, men lagom till årliga Lindmansloppet kom rikligt med snö ovan ifrån, även på tävlingsdagen… så nog fick deltagarna det kämpigt…

Tre tjejer från Månkarbo har som mål att genomföra Vasaloppet i vinter, Lindmansloppet (som är seedningsgrundande för vasan) var ett delmål i förberedelserna…. fotboll är nu huvudsporten, men skidor var tidigare nr ett, så loppet genomfördes med bravur… Lycka till! Sälen-Mora

Damer motion 44 km 3:a Rebecca Kastemyr 3.24.15 – 4:a Caroline Casserlund 3.29.09 – 6:a Linnéa Österlund 3.58.16…

Per Österlund Månkarbo åkte också samma sträcka , på tiden 3.28.18

Övriga Månkarbo-resultat, H 15-16 6:a Albin Värnebjörk… H 9-10, 5:a Lukas Björkman – 10:a Melvin Loock – 11:a Oscar Melin – 15:e Albin Deremar… D 9-10, 5:a Hedda Boersma – 6:a Wilma Loock – 7:a Agnes Järpemo…

Lindmansloppet 2019 Per Österlund får dricka av Elisabeth och mor o far
Linnéa Österlund Månkarbo IF i Lindmansloppet 2019
Rebecca Kastemyr i Lindmansloppet 2019

 

Caroline Casserlund Månkarbo IF i Lindmansloppet 2019
Fick ett samtal med 2:an i D35, Sara Johansson OK linné

DM-lång

Resultat från Lindmansloppet där DM 30 + 50 km ingår…

Följande DM-mästare korades… D 21, Emma Jonsson Gimo IF – D 35, Carola Eriksson Arlanda/Märsta SK – D 45, Petra Söderqvist Storvreta IK – D 55, Cecilia Ingard IK Rex… H 21, Fredrik Björk IK Rex – H 35, Andreas Berthagen Storvreta IK – H 45, Ulf Angelsiöö Storvreta IK – H 55, Mikael Mickels Bålsta SK – H 65, Ingemar Karlsson Strömsbergs IF

Listan  HÄR

Uppdatering

Håller på med uppdatering inget jag själv valt, det är tydligen bara så… jag  provar vidare, för närvarande är det kaos i huvudet, inget är sig likt få se om det är slutet på bloggen???

Bilder från Lindmansloppet

Juniorerna Martin Mickels-Emil Danielsson-David Sjöberg-Gabriel Söderqvist-David Melin i Lindmansloppet 2019

DM – sprint

DM- sprint kördes i Häverödal med följande mästare…

D 11-12, Saga Westerlund Häverödal – D 13-14, Emelie Melin Tierp – D 15-16, Josefine Söderqvist Storvreta – D 17-20, Alma Nordström Vassunda… H 11-12, Julius Eklund Rex – H13-14, Gustav Jäderblom Fjärdhundra – H 15-16, Loke Sköld Häverödal – H 17-20, David Sjöberg Gimo – H 35, Niklas Österberg Storvreta…resultat här

februari 2019
M T O T F L S
« jan    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  

Senaste inlägg

Kategorier

Tävlingsprogram USF

Bertils Länklista

Världscupen

Kommentarer

Vädret Månkarbo