Månadsarkiv: januari 2019

SM-stafett

 

I dag SM-stafett i klassisk stil…  3 x 10 km, Resultat herrar  HÄR

1:a Åsarna lag 1, 1.20.57.0 – 2:a Umeå lag 1, 1.21.28.1 – 3:a Bore  lag 1, 1.21.31.0 – 4:a Mora lag 1, 1.22.24.8… 19:e Östersund lag 2, 1.26.46.3…

Lite uppländskt  > >

I Moras lag 1 åkte Gustaf Berglund (f.d. Storvreta) sista sträckan(13:e 28.29.0)… i Östersunds lag 2 åkte Jakob Jansson (f.d. Månkarbo) sista sträckan (25:a, 30.59.0)


3 x 5 km, Resultat damer,   HÄR

1:a Umeå lag 1, 44.11.7 – 2:a Piteå lag 1, 44.12.3 – 3:a Mora lag 1, 46.01.6… 8:a Mora lag 2, 48.17.6

Lite uppländskt här också > > I Moras lag 2, åkte Helene Söderlund (en gång i Tierp)  sista sträckan (5:a, 16.11.9)


 

SM 10/15 km

SM i Sundsvall… damer 10 km, herrar 15 km i klassisk stil…  Ebba otroligt!


Herrar, 1:a Calle halvfarsson 41.12.5 – 2:a Daniel Rickardsson 42.00.1 – 3:a Jens Burman 42:07.9 – 84:a Jakob Jansson  Östersund (Månkarbo) 49.27.5

Resultat:  HÄR


Damer, 1:a Ebba Andersson 29.50.4 – 2:a Charlotte Kalla 31.00.2 – 3:a Evelina Settlin 31.29.7 – 54:a Emma Olsson Vassunda 38.45.3

Resultat  HÄR


 

Hallå! Sista DM-helgen 2-3 febr

Sista helgen med individuella DM lördag 2 februari körs Sprinten i Häverödal, anmälan är öppen till 29 jan… 


DM-lång ingår i Lindmansloppet körs söndag 3 februari, Gimos tävling med gemensamma starter i alla klasser, DM-status på 30km för damer 21 och äldre, samt 50 km för herrar 21 och äldre… även här är sista anmälningsdag 29 jan…


Hög tid att anmäla…


Stora SM:et körs i Stockviks regi, 30/1 – 3/2… med två anmälda från uppland, Emma Olsson Vassunda och Oliver Angelsiöö Storvreta… Lycka Till!


 

Marcialonga… Östervåla… flera namn i dag

Marcialonga… Britta i topp igen… bara att imponeras… stort Grattis!  1:a Britta Johansson/Norgren 3.11.17.9 – 2:a Lina Korsgren 3.12.37.6 – 21:a Julia Angelsiöö Storvreta 3.36.24.2… bra jobbat Julia


Ännu ett mycket bra lopp av Pontus Nordström Östervåla… en 25:e plats  är imponerande. 1:a Petter Eliassen NOR 2.45.54.9 – 3:a Oskar Kardin Östersund 2.46.40.3 – 25:a Pontus Nordström 2.53.09.0… Grattis!  

Kollade i listan och såg följande namn 196:a David Holmström 3.28.28.3 – 329:a Mandus Andersson 3.42.54.1 – 349:a Per Bergeå Af Geijerstam 3.44.44… finns säkert flera ”kändisar”    Resultat  HÄR


ÖSTERVÅLA. är på G… har i vinter fått snurr på ungdomsverksamheten på hemmaplan, två av deras ledare presenterade sig, och ett glatt gäng i dag på Åsloppet… väldig kul, Lycka till!  …om några år får vi kanske se flera som Pontus


 

Världscupen med stafetter

Världscupen i Ulricehamn, med snö o blåst… svenska damerna  tog silver. Resultat  HÄR


Svenska herrar 5:a, förtjänar lite beröm idag, tycker jag, ni får tycka annat om ni vill…   Resultat  HÄR


 

Åsloppet 2019 avklarat

Med riktigt vinterföre minus 8 grader genomförde Månkarbos skidgarde en mycket bra tävling… många röster som gillade banan och spåren, och glad att efter flera års uppehåll fått tävla i vår bana med tuffa backar…


Tyvärr så pajade batteriet till kameran, så det blev inte mycket bilder att visa… några från banan innan start, och två av bilderna har jag fått.


Fullständig lista finns  HÄR   


Glädjande med två hemmasegrar, klassen H45, där det blev sekundstrid mellan ”våran” Mattias Andersson och Storvretas Ulf Angelsiöö, med 1 sek till Mattias fördel…   Grattis!

Det blev fyra damer till start då det kördes 15 km för första gången i Åsloppet… där ”våran” duktiga junior Julia Löfström (nu på skidgymnasiet i Järpen) åkte i mål som klar segrare… Grattis!


 Alla Månkarbos resultat: H 17-20, 3:a Oskar Löfström… H 15-16, 8:a Albin Värnebjörk… H 13-14, 6:a Johan Löfström… D 11-12, 8:a Tuwa Värnebjörk… D 9-10, 4:a Wilma Loock – 5:a Agnes Järpemo – 6:a Hedda Boersma… H 9-10, 5:a Joel Eriksson – 6:a Lukas Björkman – 9:a Melvin Loock – 11:a Oscar Melin – 14:e Albin Deremar

Yngsta klasserna ingen tidtagning: Manou Finnstedt/Andermo – Sammi Finnstedt Andermo – Linnéa Melin – Signe Wallin – Elsa Viberg


Segrare i övriga klasser: D 9-10, 1:a Ida Tschöp Storvreta IK – H 9-10, 1:a Elias Eklund IK Rex – D 11-12, Stella Winell Storvreta IK – H 11-12, Julius Eklund IK Rex – D 13-14, Emelli Melin Tierps IF – H 13-14, Albin Jeleby Häverödals SK – D 15-16, Lina Sjöberg Gimo IF – H 15-16, Isak Österman Häverödals SK – D 35, Christina Eklund IK Rex – H 17-20, Sven Leander Åsarna IK – H 35, Björn Winell Storvreta IK – H 55, Jan Hasselgren Bålsta SK… Grattis!


Tack Gunilla för bild 2 o 3



 

Världscupstafetterna… svenska lagen

Världscupen söndag, stafetterna 4 x 5 km och 4 x 7,5 km… här är svenska lagen…


Damer  1, Evelina Settlin-Ebba Andersson-Charlotte Kalla-Jonna Sundling.

Damer 2, Anna Dyvik-Linn Sömskar-Moa Molander/Kristiansen-Hanna Falk


Herrar 1, Calle Halfvarsson-Daniel Rickardsson-Jens Burman-Victor Thorn

Herrar 2, Björn Sandström-Axel Ekström-Tiio Söderhielm-Karl-Johan Westberg.


Resultaten kommer i detta inlägg

Åsloppet Månkarbo… söndag 11.00

Allt är klappat o klart för skidtävling i åsen Månkarbo… drygt 100 anmälda, tunn i dom äldre klasserna, men glädjande många i dom yngsta klasserna, hemmaklubben har 16 ungdomar som ställer upp, vissa gör säkert tävlingsdebut… vi får hoppas att de ska bli start för en fortsatt skidkarriär… så lycka till i morgon.


Klasserna: D/H 0-8 åker 800 meter… D/H 9-10  1,5 km… D/H 11-12 o 13-14 2,7 km… D/H 15-16 7,7 km… övriga klasser 15 km


Startlista  Starlista-Asloppet-2019


 

Mera resultat

Storvretaklassikern… med fyra hemmasegrare (Storvreta IK) H17-20 Oliver Angelsiöö… H35 Daniel Nilsson… D35 Gry Strandell… D/H motion 10km, Elliot Angelsiöö…

 D/H motion 40km, Oscar Stenhammar IK Rex… bästa upplänning i H21 4:a Stefan Ekman Strömsbergs IF


Resultat  HÄR


 

Världscupen Ulricehamn

Ebba på ”pallen” igen… resultat damer 10 km (F):   HÄR


Thorn bäste svensk… resultat herrar 15 km (F):   HÄR


 

januari 2019
M T O T F L S
« Dec   feb »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Senaste inlägg

Kategorier

Tävlingsprogram USF

Bertils Länklista

Världscupen

Kommentarer

Vädret Månkarbo