Månadsarkiv: november 2018

Världscupen Norge fredag

Världscupen nu i Norge… i dag fredag sprint i fristil… svenska resultat i prologen > >

Prolog 1,3 km,  Damer 1:a Hanna Falk – 3:a Stina Nilsson – 5:a Charlotte Kalla – 13:a Evelina Settlin – 21:a Anna Dyvik – 24:a Moa Lundgren – 26:a Jonna Sundling – 29:a Ida Ingemarsdotter – 32:a Maja Dahlqvist – 42:a Ebba Andersson…. 33:a Johaug Norge


Prolog 1,6 km,  Herrar 7:a Calle Halfvarsson – 16:e Victor Thorn – 24:a Oskar Svensson – 26:a Gustav Eriksson – 34:a Anton Persson – 45:a K.J. Westberg – 57:a Björn Sandström – 84:a Teodor Pettersson – 85:a Jens Burman


Damer: Inget guld till Norge… men guld o silver till Sverige… se nedan  > >

Herrar: Ingen svensk i final… men ett silver till Norge… se nedan  > >


Slutresultat Damer: 1:a Jonna Sundling – 2:a Stina Nilsson – 3:a Björnsen USA – 4:a Evelina Settlin – 5:a Skistad Nor – 6:a Hanna Falk


Slutresultat Herrar: 1:a Pellegrino ITA – 2:a Iversen NOR – 3:a Harvey CAN – 9:a Calle Halfvarsson – 16:e Oskar Svensson – 17:e Viktor Thorn – 27:a Gustav Eriksson


Damer HÄR         Herrar  HÄR


 

Daniel Karlssons Minne

Tävling i Östersund, Daniel Karlsson Minne, el-ljus och i fristil… med uppländskt deltagande. Bra åkt av Månkarbos Julia Löfström gav en femte plats…

6,6 km, D 17-18, 1:a Elin Andersson Stugun 18.24.58 – 5:a Julia Löfström 19.05.44 – 17:e Sara Ingard Rex 20.47.00…

6,6 km, D 21 1:a Frida Karlsson 16.00.62 – 18:e Cordelia Melén/Olsson Häverödal 20.24.15


9,9 km H17-18, 1:a Elis Tinglöf Sollefteå 24.20.21 – 6:a Karl Grywenz Täby (f.d.Storvreta) 25.11.72 – 10:a Gabriel Söderqvist Storvreta 25.55.88 – 14:e David Sjöberg Gimo 26.33.91.

9,9 km H 21, 1:a Axel Ekström Mora 21.38.92


Resultat  HÄR


 

Tävlingsprogramet 2018-19

 

 

Uppländska tävlingsprogramet för säsongen som stundar…

December: 22, Tierps IF – 27, IK Rex…

Januari: 6, Brottby SK – 12, DM-kort Storvreta IK – 13, DM-medel IK Rex – 16, DM-stafett Häverödals SK – 19, Roslagsbro IF – 26, Storvreta IK – 26, Bålsta SK – 27, Månkarbo IF …

Februari:  2, DM-sprint Häverödals SK – 3, DM-lång Gimo IF – 9, Arlanda/Märsta SK – 10, Vassunda IF – 13, Storvreta IK – 16, Öregrunds IK – 17, Häverödals SK…

Mars: 9, Storvreta IK – 16, UDM-stafett Bålsta SK – 16, Skidhistoriska sällskapet…


SM:   30/1 – 3/2 Sundsvall + 30/3 Gällivare + 11/4 Bruksvallarna…. JSM: Sollefteå 6/3 – 10/3…. USM: Falköping 8/2 – 10/2…. Master-SM: Hällefors 15/2 – 17/2


Volkswagen-cup (seniorer), 24-25 nov Idre – 14-16 dec Östersund – 16-17 febr Hudiksvall – 22-24 mars Kalix…. Scandic (juniorer), 8-9 dec Boden – 4-6 jan Åsarna – 16-17 febr Hudiksvall – 22-24 mars Kalix….  

Folksam-cup 16 – 18 mars  SK Bore….  ICA-cup  8 – 10 mars  Rehns BK


Vasaloppsveckan 22/2 – 3/3…   22, Kort – 23, Tjej – 24, Öppet spår + ungdom – 25, Öppet spår – 26, Halv – 1 mars Natt + Stafett – 2, Blåbärs – 3, Vasaloppet.


 

Sarah slutar med fotboll

Sarah Storck slutar sin fotbollskarriär, har läst om det på faccebook…

Fotbollskarriären startade i Månkarbos ungdomslag, därefter blev det Östervåla, så allsvenskt i Bälinge och i Malmö, övriga klubbar Sirius, Östersund och sista åren i AIK… med fotbollen på elitnivå blev det många framträdande i olika landslag för denna bollbegåvning, där hennes naturliga snabbhet varit ett vapen som målgörare… tyvärr har det varit flera skador, men Sarah har alltid kommit tillbaka, men nu är det slut…


                        Sarah årets AIK:are 2017


Men denna härliga idrottstjej var en  jättetalang som längdskidåkare, med enastående meriter som ungdom o junioråkare, åren 2001 – 2007 tog hon hem 16 DM-tecken, 14st i ungdomsklasserna 11-16 år, och 2 st i juniorklassen, i riksfinalen i Kalle Anka (nu ICA) vann hon skicrossen, 6:a på sprinten, 12:a på distans, och blev sammanlagt 2:a.

Sarah har två SM-medaljer, USM-silver på sprint, och JSM-brons också på sprint… en 4:e plats i USM i stafett, tillsammans med Julia Jansson och Linnéa Kastemyr.

Och naturligtvis många segrar i ”vanliga tävlingar”… som belöning för hennes framfart i dom vita spåren så fick hon som junior mottaga stipendium från upplands skidförbund, även utsedd till nordupplands bästa junior alla kategorier, och UNT:s silvermedalj.

Detta är inte lätt att slå, Sarah en stor talang, ett föredöme, som jag alltid beundrat och sett upp till.



Klicka så kommer hela Sara med på sista bilden också


 

Orsa-lägret

Följande deltagare och ledare till skidlägret i Orsa…

Bålsta SK, Allan Wahlström – Anton Fredin – Johan Thulin – Edvin Nilsson – Emil Omnell – Anders Thulin – Mats Omnell… Fjärdhundra SK, Gustav Jäderblom – Oskar Jäderblom… Gimo IF, Frida Melin – Lina Sjöberg – Per Sjöberg – Anna Sjöberg… Häverödals SK, Loke Sköld – Isak Österman – Albin Jeleby – Saga Vesterlund – Stefan Jeleby –  Linda Jeleby – Joakim Sköld… IK Rex, Lukas Karlberg – Agnes Jansson/Gripemo – Hedvig Lindkvist – Simon Sandberg – Filip Borell – Rasmus Persson – Jonas Karlberg… Storvreta IK, Josefine Söderqvist – Axel Rustas – Emmi Nyberg – Moa Söderqvist – Jessica Borg – Pernilla Söderqvist – Patric Söderqvist… Vassunda IF, Tuva Åhlén – Eskil Friberg – Linnea Nordström – Stefan Strömqvist – Jonathan Enlund… Öregrunds IK, Ebba Gårdmark – Simon Arnestrand – Simon Claesson – Hans-Olov Claesson.


 

 

 

 

 

 

 

Världscupen i Ruka

Lördag Sprint i (K) med två svenskor på ”pallen” 2:a Maja Dahlqvist – 3:a Ida Ingemarsdotter… Dam-resultat  HÄR  


Herrar  HÄR 


Söndag klassisk, med Charlotte Kalla på andra plats och Ebba Andersson på tredje… och Calle Halfvarsson på tredje… bara att lyfta på hatten för kanonåk av dessa


Resultat  damer 10 km  HÄR          Resultat herrar 15 km   HÄR


 

Volkswagencupen Idre

På förekommen anledning fick ni inga resultat i går… nu kommer uppländska resultat från Idres cuptävling…


Lördag Sprint (F): D 17-18 , 22:a Lisa Melén/Olsson Häverödal – 30:a Sara Ingard Rex – 39:a Alma Nordström Vassunda… D19-20, 19:e Johanna Ingard Rex… D 21, 33:a Julia Angelsiöö Storvreta.

H 19-20, 20:e Oliver Angelsiöö Storvreta – 24:a Edvin Nordström Brottby – 26:a Martin Mickels Bålsta… H 21, 73:a Jakob Jansson Östersund (Månkarbo)

 Resultat HÄR 


Söndag med distans i (F). D 17-20, 33:a Lisa Melén/Olsson Häverödal – 51:a Sara Ingard Rex – 53:a Johanna Ingard – 54:a Alma Nordström Vassunda… D 21, 20:e Julia Angelsiöö Storvreta…H 17-20, 39:a Martin Mickels Bålsta – 50:a Oliver Angelsiöö Storvreta – 70:e Edvin Nordström Brottby… H 21, 3:a Gustaf Berglund Mora (Storvreta) – 112:a Jakob Jansson Östersund (Månkarbo)… Allt  HÄR


 

USF:s Tävlingsprogram

Verkar vara väldigt trögt för Upplands längdklubbar att lägga in sina tävlingar i skidkalendern. Just nu saknas IK Rex, Brottby SK, Månkarbo IF, Arlanda-Märsta SK, Vassunda IF, Öregrunds IK och Bålsta SK. Lägg in era planerade tävlingar i kalendern och meddela Janne Karlsson så att han kan godkänna. Tänk på att ex.vis gymnasieeleverna vill planera sin tävlingssäsong i god tid.

Med vänlig hälsning Sten


 

Volkswagencupen i Idre

Volkswagencupen i Idre (cupen för svenska seniorer D+H 21), men det finns  även juniorklasser… lördag sprint i (F)… söndag distans i (F).

Som vanligt så är ”uppland” med och tävlar, (9 st anmälda), + några f.d. från upplandsklubbar, som jag/vi följer…


D 21, Julia Angelsiöö Storvreta (1996)… D 19-20 Johanna Ingard Rex (2000)… D 17-18 Lisa Melén/Olsson Häverödal (2001) – Sara Ingard Rex (2002)…

H 21, Stefan Ekman Strömsberg (1978) – Gustaf Berglund Mora (1998) (Storvreta) – Jakob Jansson Östersund (1996) (Månkarbo)… H 19-20, Edvin Nordström Brottby (1999) – Martin Mickels Bålsta (2000).


Världscupen körs i Finland  (TV)


 

Bruksvallarna söndag sprint

Bruksvallarna söndag med sprint i fristil… prologen, där överraskade  Gustaf Berglund Mora (f.d.Storvreta) med andra tid, efter Victor Thorn… 59:a Jakob Jansson Östersund (f.d. Månkarbo), i damernas kom Julia Angelsiöö Storvreta på plats 60…  finalresultat > >

Herrar: Teodor Pettersson segrade, Gustaf slutade på en m-bra 13:e plats,

Damer: Hanna Falk segrade överlägset…


Juniorernas prolog, bra åk av Bålstas Martin Mickels gav plats 19:e och går vidare i tävlingen… övriga resultat 67:a Karl Grywenz Täby (f.d. Storvreta) – 70:a David Sjöberg Gimo – 89:a Oliver Angelsiöö Storvreta… damer 17-20, 58:a Emma Olsson Vassunda


Slutresultat, Juniorer damer: 1:a Linn Svan…  Herrar 1:a Johan Herbert – 22:a Martin Mickels


Finaler:  Damer        Herrar        Alla klasser och resultat prolog o finaler:  HÄR


 

november 2018
M T O T F L S
« okt   Dec »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Senaste inlägg

Kategorier

Tävlingsprogram USF

Bertils Länklista

Världscupen

Kommentarer

Vädret Månkarbo