Månadsarkiv: september 2018

3.5 km motion första dagen på år 81…

I dag motion minst 3,5 km, till o från Korngatan + Östhammars el-ljusspår 2,5 km… en trevlig bana som jag klarade trots hälsporre… kan kanske bli ett träningsläger där nu på gamla dar…


Så hoppas att 81 blir ett bra år, nu med denna start… har ju fått plats i Team Krille så man känner ju ett stort tryck från stallchefen… man måste visa resultat…


Tack för sällskapet och pratstunderna från några Östhammarsbor, kolla > >


Tack Linda – Hans – Edwin – Malin för tre trevliga dagar… klicka på bilderna = förstoring   /Bertil


 

NU-mästerskap i terräng 3 okt

Tierps IF inbjuder till Öppet NU-mästerskap i terränglöpning onsdag 3 okt kl 19.00 på Vegavallen i Tierp…


Anmälan på plats på Vegavallen mellan kl 18.15 – 18.45 startavgift 50:-/deltagare, betalas  med swish. Priser: medaljer delas ut i ungdomsklasserna.


Kontakt: Caroline Ström, 073-9852427 eller carolinestrom86@hotmail.com

Hjärtligt Välkomna till NUM på Vegavallen!  Tierps IF Friidrottssektion


Hela  Inbjudan NUM terräng 2018


 

Träningsdag i Storvreta 14 okt

Upplands skidförbund bjuder in till träningsdag i Storvreta den 14 oktober!

 

Vi hälsar alla ungdomar, juniorer och föräldrar välkomna till en träningsdag i Storvreta söndag den 14 oktober.

Vi samlas vid Skogsvallen klockan 9.30 för ett träningspass med stavar under förmiddagen och sedan rullskidåkning under eftermiddagen. Vi räknar med att dagen slutar ca. 16.00

Storvreta IK ordnar med lunch mellan passen. Kostnaden per person är 100 kr vilket swishas till 123 520 08 86 Storvreta IK skidor senast den 12 oktober.

Anmälan till träningen samt mat görs klubbvis till 240055@gmail.com senast den 8 oktober

Viktigt att medella eventuell specialkost!

Välkomna önskar Storvreta IK skidor och Upplands skidförbund


 

 

Inspirationsträff i Gimo

Inspirationsträff i Gimo 8/10 med Anki Danielsson  se nedan >>

INBJUDAN
Inspirationsträff rullskidor

Kvällen startar med praktiska övningar, därefter följer teori inomhus… träffen är kostnadsfri och syftar till att inspirera och motivera er barn o ungdomsledare till fortsatt bra verksamhet i skidföreningarna…

Plats är Gimo Ski Center,  tid  måndag 8 oktober kl 18.00 – 21.00…

Anmälan senast 5 oktober  se  adressen nedan

HÄR

Utrustning, träningsklädda med rullskidor för skejt. Låneskidor med NNN-bindning finns. Klassiska rullskidor går också bra.


 

 

 

 

 

 

Månkarbo IF barmarksträning för dom yngsta

I kväll startade barmarksträningen för dom yngsta skidåkarna… Ulf Jansson och Ann-Sofi Löfström tog emot och hälsade ett 10-tal nya ansikten välkomna till klubbens skidstall… startade upp med lekar o stafetter på skidstadion…

Inget fel på intresset i gruppen, som med stor kämpaglöd avslutade träningen med stafetter runt ”varggropen” tillsammans med ”stora” gruppen som har Staffan Löfström som tränare…

Info om DM-rullskidor och DM-längdskidor

 

Lite info:

 Inför finalen i rullskids-DM 2018 och kommande säsongs längd-DM… för många är regler om skidtävlingar klara/givna, men inte för alla… därför har jag blivit ombedd att klargöra en del om DM-tävlingar.


Rullskids-DM: 

På USF:s skidting i maj (där alla klubbar är inbjudna) där kom förslag om DM på rullskidor för klasserna D+H21, efter en del diskussioner enades man om  följande upplägg på prov år 2018… som kommer att utvärderas inför nästa år.

En tour med fyra tävlingar som finns med i skidkalendern, där man även ser inbjudningar och  plats för anmälan: 9/6 Rullskidsgalejet – 2/9 Skoklosterrullen – 8/9 UVK-rullen – 6/10 Våla-rullen

Arrangören sammanställer en DM lista för H och D 21 efter avslutad tävling, resultatlistan sänds över till Lars-Åke Larsson Östervåla IF som är finalarrangör,  och till Janne Karlsson i USF/LK.

Det  är platssiffran i resultatlistan som kommer att läggas samman till en totalsumma, åkarens tre (3) bästa resultat räknas. Den åkare med lägsta platssiffra efter finalen i Östervåla är DM-mästare år 2018… för att räknas i DM krävs att åkaren fullföljt tre (3) tävlingar, det är tävlandens ansvar att följa gällande trafikregler, och att de använder hjul med motstånd nr 2…

I dessa tävlingar finns klasser för bl.a ungdomar och motionärer… men OBS! DM gäller bara tävlingsklasser för D+H 21


Längd-DM:

Vad gäller Längd så var tidigare så att Svenska Skidförbundet  bestämde en vecka för längd-DM för hela landet.. i dag är det inte alla distrikt som kör DM, men vi i Uppland har alltid prioriterat dessa tävlingar, och sedan 2008 gäller följande klasser för DM. 

Ungdom: D+H 11-12, 13-14, 15-16… Juniorer D+H 17-18, 19-20… Seniorer D+H 21… Oldboys/Oldgirls 35, 45, 55, 65, 75…  OBS!  Här får äldre juniorer tävla i seniorklass… även fritt för klasserna 35 – 75 att  tävla i lägre klasser än sin ålder… exempel en D+H45:a får alltså tävla i respektive seniorklass 21…


OBS! I mästerskap är det seniorklasserna som huvudklass, och Motionsklasser räknas INTE  i Mästerskap. OBS!

DM-plaketter för uppland delas ut efter följande: D+H 21 och D+H 19-20 är det RF:s guld till segraren, SSF silver o brons till 2:an o 3:an… övriga klasser är det bara SSF:s plaketter, guld – silver – brons…

Vid bara en deltagare ingen medalj… vid 2 deltagare guld o silver… 3 deltagare guld, silver brons… gäller alla klasser, i lagtävling bara segrande laget får plakett, guld… stafetter 3 lag, guld- silver –  brons


All ovan nämnda info samt om klasser, sträckor m.m. på DM-kort – medel – lång o sprint finns på Upplands Skidförbunds hemsida, här är Sten Johansson den som är bäst insatt i regelfrågor..

Länk till hemsidan   HÄR


Glöm inte anmäla Er till förbundets årsmöte,  10 oktober kl 19.00 i Tobo, formulär om detta finns på hemsidan.


 

Spurtpris till Pontus

Grattis Pontus Nordström, Serneke-Östervåla… tog hem spurtpris i Val Di Fiemme Rollerski Cup… Resultat  HÄR


 

Bessemerrullen

Bessemerrullen, med uppländska deltagare…  Lista  HÄR 


 

Världscupen rullskidor

Världscupen på rullskidor:  Bra resultat av Upplands och  Storvretas Julia Angelsiöö…

Backtävling (K), 2,5 km  D21, 4:a Julia Angelsiöö – 11:a Jackline Lockner…   Lista  HÄR     


Sprint (F), D21, 3:a Jackline – 15:e Julia…   Lista  HÄR


Distans masstart (F), 10 km D21, 4:a Julia – 7:a Jackline     Lista   HÄR


Kommer mera på söndag. Har tyvärr inte fått fram några resultat… Julia 3:a på jakten… Jackline 3:a totalt


 

USF:s Ålandsläger

Som vanligt är det USF och Häverödals SK som är lägerfixare, med Jocke Sköld som huvudansvarig… en trupp på 45 st, = ICA o Folksam födda 05-06 och 03-04 + några yngre födda 07-08 samt 3 st juniorer födda 00-01… ett antal klubbledare/föräldrar med ett 10-tal bilar… samlingen är alltid Grisslehamns färjeläger, och målet Ekerö/Åland ett kanonställe… tid lördag avgång 10.00 – hemresa söndag avgång 13.30


Ett tvådagarsläger som fodrar mycket förberedelse med inköp av mat och dryck, där varje stuga får tilldelat en lista med ingredienser som skall räcka till lördagens lunch och middag, samt frukost söndag, lunchen på söndagen är ombord på färjan…


Ledaren Jocke har gjort alla inköp delat upp allt (ordning o reda), träningsupplägget är lika varje år avslöjar Jocke, bäst så tycker han som varit med alla år (minst 5-6) för nu hittar man bästa ställen för dom olika aktiviteterna, löpning-rullskidor-spänst o styrka


För Jocke så var det start fredag middag som gällde, då USF/LK hade möte på samma plats, tillsammans med mig, Pär Ohlström, Janne Pettersson o Janne Karlsson… diskussioner inför årsmötet samt en del framtida mål som kommer att föras fram på ÅRSMÖTET i höst.


Naturligtvis är inte Jocke ensam ledare, men jag vill ge honom en stor eloge för det seriösa jobb han lägger ner på ”skidorna” har ju dessutom två egna satsande ungdomar att hjälpa…  /Bertil


Bilder från fredagen… klicka på varje bild =  förstoring

 


Tack för bilderna Jocke… och hälsningen, att det blev ett lyckat läger… 


  

september 2018
M T O T F L S
« aug   okt »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Senaste inlägg

Kategorier

Tävlingsprogram USF

Bertils Länklista

Världscupen

Kommentarer

Vädret Månkarbo