Månadsarkiv: augusti 2018

Månkarbo IF… skidtränings-start 29 augusti

Den gemensamma barmarksträningen börjar onsdag 29 augusti kl 18.00 vid skolan… Välkomna!

Resan till Björkebacken och Alliansloppet

Jag tillsammans med Ulrika och Eleonor startade fredag morgon resan till Margareta o Christers Björkebacken utanför Trollhättan, för att bo där och bl.a se när Margareta tävlade på rullskidor…på sen e.m. kom så mitt barnbarn Malin Lundberg ( hon jobbar i Smögen) hon är en av 6 deltagare i Team Krille, övriga är ovan nämnda jag (Bertil) Ulrika o Eleonor, och så Margareta, samt ledaren Christer…


På fredag kväll var det tävlingar på sprint 150 meter, och därefter backtävling 1.5 km med en stigning på 65 meter, där fick vi se uppländska deltagare från Storvreta syskonen Angelsiöö, Julia i senior och Oliver i juniorklass… vi var då med i en talrik publik…


På lördagens förmiddag var det så dags för Margareta (Maggan) att avverka 48 km (3 x 16km), började i sol men sedan kom tyvärr regnet som gjorde det mindre trevligt för de som tävlade och för oss supporters, men till målgången var solen åter… Maggan nöjd med sin insatts, och träningskompisen Christina var ett enda stort leende i mål… så en stor eloge till er båda för stronga insattser…


På eftermiddagen var vi alla på plats då tävlingsklasserna kördes (i sol), trevligt… här kunde vi följa flera upplänningar , med sernekes båda deltagare från uppland, tidigare nämnda Julia Angelsiöö och Östervålas och upplands klart bästa skidåkare Pontus Nordström… mycket bra lopp utav dessa, har just nu inte deras placeringar då jag ej kommer in på deras resultatlista… men bra jobbat av Julia o Pontus…


För Krilles team blev det på kvällen mat och minigolfmatch på Stenrösets Camping… resultat, individuellt blev det delad seger mellan mig och Christer (35 slag, på 12 banor), och Malin kom trea 39 slag… lagtävlingen vann jag med Malin i laget (74 slag), 2:a Christer o Maggan (76 slag), 3:a Ulrika o Eleonor (83 slag)… i kortspelet vann Eleonor mycket stort, och jag kom sist…


Hemresa blev det på söndagen… kramar o tack Margareta och Christer för logi, mat/fika, och mycket trevligt umgänge… nedan bilder som blir större om man klickar på resp…



 

Bilder från Alliansloppet

Bilder från Alliansloppet:

 


Klicka på bilderna så kommer allt med…


 

Alliansloppet rullskidor

Årets Allianslopp på rullskidor är det 4:e jag ser live… elit och motion, på sprint 150 meter, backtävling 1,5 km (65 m höjdskillnad) och distans 16 – 32 – 48 km… motionsklasserna körde på f.m i regnväder, på e.m kom solen till elitklasserna…


26 upplänningar fanns med i anmälningslistan, men några uteblev… här kommer resultaten av de ”våra”

Sprint, D-seniorer, 9:a Julia Angelsiöö Storvreta… H-juniorer 8:a Oliver Angelsiöö Storvreta…

Backen, D-seniorer 12:a Julia Angelsiöö tid 3.33… H-juniorer 15:e Oliver Angelsiöö 3.19


Motionsklasserna… Distans 32km,  Damer, 2:a Linnéa Djurström UVK 1.48.51… Damer 48 km, 1:a Johanna Viberg UVK 2.25.41 – 8:a Margareta Abrahamsson Månkarbo IF 2.52.11 – 15:e Sara Djurström UVK 3.09.03… 

Distans 48km, Herrar, 51:a Henrik Hagström UVK 2.27.51 – 64:a Stefan Nordstrand UVK 2.30.18 – 83:a Mats Berggren UVK 2.34.19 – 111:a Samuel Adolfsson Bålsta 2.37.56 – 130:a Peter Jäderström UVK 2.41.40 – 134:a Stefan Djurström UVK 2.44.10 – 145:a Stefan Söllvander Gimo IF 2.47.18 – 175:a Paul Barklem UVK 2.57.24 – 186:a Adam Reger OK Linné 3.00.04…


Grattis till en 1:a och en 2:a plats… men mycket bra  jobbat av alla motionärer som fick åka i tungt regnvädret…


Här kommer tävlingsklasserna 48 km, Damer, 21:a Julia Angelsiöö Storvreta IK  2.06.42 – 33:a Carina Wärme Roslagsbro 2.32.58

Herrar, 41:a Pontus Nordström Östervåla 1.44.44 – 189:a Jonas Nilsson Roslagsbro 2.04.28 – 202:a Ulf Angelsiöö Storvreta IK 2.06.11 – 245:a Kent Persson Roslagsbro 2.10.41 –275:a Tobias Wärme 2.14.51 – 382:a Pontus Mattsson Öregrund 2.37.33


Damer, 1:a Linn Sömskar 1.58.57 – 2:a Maria Nordström 1.58.58 – 3:a Hanna Falk 1.59.04… 12:a Britta Johansson/Norgren 2.02.02

Herrar, 1:a Håvard Solås Nor 1.40.01 – 3:a Calle Halfvarsson 1.40.02


Resultat tävlingsklasser  HÄR                Övriga   HÄR


 

Julia Månkarbo IF:s 14:e till ”skidskolor”

I går började Julia Löfström på skolan i Järpen… en av flera gymnasieskolor där man förenar studier och skidträning… Julia är den 14:e skidåkaren i Månkarbos färger som tar chansen att kunna kombinera det ovan nämnda…


Julia har i ungdomsåren tillhört upplandstoppen i längdspåren, med 5 DM-tecken, en 5:e plats på USM, bra placeringar på ICA o Folksamcuperna på sin meritlista… så jag hoppas och tror att detta med byte till skidgymnasiet blir ”kanon” för Julia, med ännu flera framgångar som följd…

Jag, och säkert hela Månkarbo önskar dig,    Lycka till!


Dom 13 föregångarna är… Ulf Jansson – Margareta Jansson – Martin Eriksson – Rikard Grip – Joakim Kastemyr – Daniel Kastemyr – Christoffer Storck – Robert Björklin – Linnéa Kastemyr – Henrik Rosén – Julia Jansson – Henrik Casserlund – Jakob Jansson… dessa har 92 individuella  DM för Uppland, samt flera lag och stafett-segrar… på SM:en många plac bland dom främsta (topp – 25) med Julia Jansson 3 st JSM-medaljer som bäst, i klubbens färger…


Bilder och text till dom 13 ovan, har jag under åren skrivit, idag inte helt aktuellt, men kanske läsvärt?? Kolla här >  MIFs gymnasieelever med bild 


Julia… nov 2017


Höstens rullskidtävlingar… DM-touren… m.m.

Hösten med rullskids-tävlingar… DM-touren startade med Rullskidsgalejet (9 juni), fortsätter med följande arrangörer – datum – anmälan… se även skidkalendern

2 september Skoklosterrullen  Bålsta SK, anmälan 31/8… 8 september UVK-rullen Uppsala Vasaloppsklubb, anmälan 31/8… avslutas 6 oktober med Våla-rullen, Östervåla IF, anmälan ??


 Regler för DM-touren finns på USF:s hemsida…  


Kommande helg 24-25 augusti körs Alliansloppet i Trollhättan, med flera deltagare ur världseliten… fredag 24, körs sprint 200 meter – backtävling 1,5 km… lördag 25, är det distans som gäller, 16 – 32 – 48 km, motions och tävlingsklasser… 1056 anmälda…


Från uppland deltar bl.a Julia Angelsiöö Storvreta och Team Serneke ( startar både fre-lördag), Pontus Nordström Östervåla och Team Serneke…

 Uppländska klubbar med 26 st anmälda deltagare är… Bålsta SK – Gimo IF – Månkarbo IF – OK Linné – Roslagsbro IF – Storvreta IK – Uppsala Vasaloppsklubb – Vassunda IF – Öregrunds IK – Östervåla IF


Lycka Till!


Kjell Åström i vasaspåret

Månkarbos mesta maratonlöpare Kjell Åström sprang ultravasan 45:an i går… klassen M 65 placering 5:a tid 6.34.31… jag/vi lyfter på hatten och Grattar Kjell för ett enastående jobb…

Kjell Åström Månkarbo, bild från Månkarbo-maran 2011


 

Midnattsloppet i Stockholm

29698 sprang Midnattsloppet 10 km i Stockholm, från Månkarbo IF deltog Elisabeth Österlund 1.11.33 – Per Österlund 53.09… bra jobbat


 

Månkarbodagen 18 augusti

USF Ålandsläger 2018

Här finns nu inbjudan till det årliga Ålandslägret i USF:s regi… 8-9 september, anmälan senast 26 augusti… ansvarig ledare Jocke Sköld tel 0703503030.  Välkomna!

Inbjudan  HÄR >Ålandsläger 2018


 

augusti 2018
M T O T F L S
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Senaste inlägg

Kategorier

Tävlingsprogram USF

Bertils Länklista

Världscupen

Kommentarer

Vädret Månkarbo