Dagsarkiv: 4 mars, 2018

Världs-cupen Lahti

Världs-cupen:  I dag distans 10 för damer, 15km för herrar… ingen norrman på ”pallen”


Damer, 1:a Parmakoski FIN 24.37.4 – 2:a Nepryaeva RUS 24.58.3 – 3:a Björgen NOR 25.04.1… bästa svenska Ida Ingemarsdotter 17:e 26.01.5


Herrar, 1:a Poltoranin Kaz 33.11.9 – 2:a Bolshunov  RUS 33.21.0 – 3:a Niskanen FIN 33.32.8… 10:a Daniel Richardsson 34.21.1


Resultat  damer                                  herrar


 

Vasaloppet

Vasaloppet vanns av Nygaard NOR 4.24.36… bästa svensk 2:a Bob Impola 4.24.39…

Damernas 1:a Lina Korsgren4.41.50 – 2:a Slind Nor 4.46.31 – 3:a Smutna 4.47.48 – 4:a Britta Johansson/Norgren 4.51.51- 5:a Sara Lindborg 4.56.02


STORT Grattis till Upplands bästa 108:a Pontus Nordström Östervåla/Serneke 4.43.55… och suveränt åkt av Pontus pappa Ulf Jansson 155:a 4.51.44…


STORT Grattis till ett suveränt lopp, Julia Jansson Sollefteå/Serneke (f.d. Månkarbo IF) placering 15 tid 5.18.00…


Här upplänningar som tillhör klubbar under Upplands Skidförbund… och som åkt under 6 timmar… Stefan Ekman Strömsberg 4.57.08 – Magnus Björk Rex 5.04.21 – Andreas Berthagen Storvreta 5.08.29 – Thomas Skogh Rex 5.14.00 – Mandus Andersson Rex 5.14.31 – Tomas Gustavsson Rex 5.16.13 – Tomas Eriksson Upplands Ekeby 5.16.22 – Per Bergeå Gejerstam Rex 5.17.14 – Björn Winell Storvreta 5.18.11 – Magnus Graas Linné 5.19.13 – Antti Karonen Storvreta 5.20.53 – Karl Ingard Rex 5.22.07 – Kristian Tufvesson Rex 5.22.56 –  Mikael Lange Storvreta 5.23.38 – Johan Jakobsson Vassunda 5.28.26 – Tommy Vikman Gimo 5.29.53 – Fredrik Ström Bålsta 5.30.05 – Fredrik Björk Rex 5.32.29 – Andreas Wenngren Östervåla 5.32.38 – Axel Strandell Storvreta 5.33.22 – Daniel Björklöf UVK 5.38.30 – Henrik Westberg Linné 5.40.02 – Tobias Larsson Upplands Ekeby 5.41.57 – Andreas Bertilsköld UVK 5.42.23 – Johan Thalin Östervåla 5.43.27 – Ulf Angelsiöö Storvreta 5.43.47 – Patrik Söderqvist Storvreta 5.50.39 – Nils Landegren Linné 5.51.22 – Peter Wiberg Uppsala slalomklubb 5.52.34 – Mattias Jenefeldt Gimo 5.55.19 – Robert Hagman Enköpings AIS 5.55.24 – Gustav Ottosson Fjärdhundra 5.55.45 – Johan Selander Öregrund 5.56.21 – Björn Lundberg Fjärdhundra 5.59.19 – Mikael Gelin  Bålsta 5.59.57….


Damer, Carola Eriksson Arlanda/Märsta 6.19.41 – Anna Nystedt  UVK 6.19.52 – Alva Karlsson OK Borgen 6.21.33 – Caroline Beijerstam Vassunda 6.37.52 – Ann Ljungberg Östervåla 6.44.50 – Susanne Persson Gimo 6.53.23 – Sabina Danielsson Storvreta 6.57.29 – Carina Wärme Roslagsbro 7.08.36 – Evonne Strand  Linné 7.17.21 – Cecilia Ingard Rex 7.26.41


Kolla


Tack till anonym som skickade Alva Karlssons tid… inte så lätt att hitta Uppländska åkare i resultatlistan om man inte har start-nr… då inte klubbens namn finns med… jag gjorde följande försök att få fram Borgens deltagare i går… 1. OK Borgen – 2. Borgen – 3. Borgen Tobo – 4. Alva Karlsson OK Borgen… men inget resultat… jag skrev så här idag… Orienteringsklubben Borgen


Mycket bra lopp av dig Alva… om mina uppgifter är rätta så är du trea i Uppland, och bäst i familjen, pappa Jannes tid 7.14.50…


 

Folksam-cupen söndag med stafetter

Folksam-cupen i dag söndag, då är det stafetter som gäller… par-stafetter (4 x 1 km) med fem heat + en lång stafett (5+2,5+2,5+5km)… upplands laguppställningar  >>

Parstafett, lag 1 Josefine Söderqvist o David Melin – lag 2, Alma Nordström 0 Isak Österman – lag 3, Ellen Bylund o Simon Arnestrand

Lång stafett, Uppland lag 1, 1 Julia Löfström+ 2 Loke Sköld+ 3 Lina Sjöberg+ 4 Karl Grywenz…Uppland lag 2, Sara Ingard+Lukas Karberg+Jessica Borg+Gabriel Söderqvist.


Resultat  kort stafett > >

Heat 1, 1:a Jämtland/H lag 1 8.18.1…  Heat 2, 1:a Småland lag 1 8.01.3… Heat 3, 1:a Dalarna lag 4 7.59.7 – 13:e Uppland lag 3  10.06.8… Heat 4, 1:a Jämtland/H lag 2  8.20.4 – 3:a Uppland lag 1  8.24.1… Heat 5, 1:a Dalarna lag 1  8.01.8 – 8:a Uppland 2  9.22.8…  nedan kommer finalerna…

C-final    HÄR                                   B-final  HÄR                        A-final     Här


Lång stafett 1:a Dalarna lag 1  41.05.3 –  7:a Uppland lag 1, 42.14.6 – 21:a Uppland lag 2, 47.35.8… 

listan  HÄR


 

mars 2018
M T O T F L S
« Feb   Apr »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Senaste inlägg

Kategorier

Tävlingsprogram USF

Bertils Länklista

Världscupen

Kommentarer

Vädret Månkarbo