Dagsarkiv: 3 februari, 2018

Mera resultat

Resultat med Uppländskt deltagande:


Bergebo Skimarathon…   lista  HÄR


Valboracet…     lista   HÄR


Toblach Cortina…  1:a Britta Johansson/Norgren 2.46.12.1 – 2:a Smutna CZE 2.46.12.6 – 3:a Lina Korsgren 2.46.31.9… Herrar 1:a Gjerdalen NOR 2.15.43.1 – 4:a Anton Karlsson 2.15.44.0 – 6:a Oskar Kardin 2.15.44.1


Kämpoloppet…   listan   HÄR


Evertbergsrännet…   listan   HÄR


 

Superfina spår i banorna…

De går nog inte att få bättre skidspår än dom som nu finns i våra banor i Månkarbo… elljusbanan = 3.4 kmÅsloppsloppet/tävlingsspåret 5 km = (elljusbanan + stadion + delar av motionsbanan)… i dag är stadion förlängd med cirka 500m… så cirka 5.5 km fin fina spår, så tag chansen, damma av skidorna, åk ut och rör på kroppen… idag 3-5 minusgrader, så några lager kallvalla (minus 2-8) fäster… Lars-Erik och Staffan har igår och idag fixat dessa spår… en eloge till Er… lite större blir bilderna om man klickar på dom.


 


 

JVM-stafett damer brons

JVM-stafetter. 3×3 km Damer 1:a Tyskland 39.17.4 – 2:a Ryssland 39.26.0 – 3:a Sverige 40.04.9… Listan  HÄR


Herrar 4×5 km, 1:a Norge 50.04.2 – 7:a Sverige 51.12.7…      Lista  HÄR


 

Cuperna i Ulricehamn sprint… Julia Jansson 8:a

Junior o seniorcuperna i Ulricehamn. I dag sprint i fristil… prologen med 2 x Julia vidare.. och även två grabbar vidare David o Martin… härligt!   se uppländska resultat nedan… och fortsättning följer

Prolog D21, 1:a Maja Dahlqvist – 14:e Julia Jansson Sollefteå (f.d. Månkarbo) 27:a Julia Angelsiöö Storvreta – 41:a Elin Karlsson Borgen…D17-18, 1:a Moa Hansson – 44:a Emma Olsson Vassunda

Prolog H21, 1:a Anton Lindblad – 47:a Jakob Jansson Östersund (f.d. Månkarbo)…H17-18, 1:a Anton Eriksson – 22:a David Sjöberg Gimo – 23:a Martin Mickels Bålsta – 48:a Arvid Schön Storvreta… H19-20, 1:a Oskar Olsson – 41:a Karl Ingard Rex


Slutresultat.

D21, 1:a Maja Dahlqvist – 8:a Julia Jansson – 27:a Julia Angelsiöö – 41:a Elin Karlsson… listan   HÄR 


H21, 1:a Johan Häggström – 47:a Jakob Jansson…    listan  HÄR


D17-18, 1:a Moa Hansson – 44:a Emma Olsson Vassunda…    listan   HÄR


H17-18, 1:a Anton Eriksson – 22:a David Sjöberg Gimo – 27:a Martin Mickels Bålsta – 48:a Arvid Schön Storvreta…   listan   HÄR 


H19-20, 1:a Simon Stenberg – 41:a Karl Ingard Rex…   listan   HÄR


D10-20, 1:a Linn Svahn…    listan   HÄR


Bra jobbat av Upplands deltagare… och Grattis till en fin fin 8:e plats Julia


 

februari 2018
M T O T F L S
« Jan    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728  

Senaste inlägg

Kategorier

Tävlingsprogram USF

Bertils Länklista

Världscupen

Kommentarer

Vädret Månkarbo