Månadsarkiv: februari 2018

Upplands ICA-trupp… 9-11 mars i Bollnäs

ICA-cup riksfinalen 9-11 mars i Bollnäs

 

Här är Upplandstruppen som ska kämpa tillsammans i ICA-cup riksfinalen i Bollnäs den 9-11 mars, 21 åkare från tio olika klubbar. Ansvariga ledare på resan kommer att vara Anders Adill, Öregrunds IK, Linda Jeleby, Häverödals SK och Johan Lüning, Bålsta SK. Vallateamet på plats kommer att vara Jonas Karlberg, IK Rex, Markus Jäderblom, Fjärdhundra SK, Henrik Wahlström, Bålsta SK och Stefan Jeleby, Häverödals SK.

 

Tävlingarna i Bollnäs kommer att bestå av tre individuella lopp; ett distanslopp, en sprint och enskicross, samt stafetter. Innan avfärd kommer Upplandstruppen att träffas i Gimo och träna och ladda tillsammans inför ICA-cup-äventyret.

 

Nu kör vi Uppland!

 

H-14

Edvin Schön, Storvreta IF

Oskar Jäderblom, Fjärdhundra SK

Axel Rustas, Storvreta IF

Simon Claesson, Öregrunds IK

Johan Thulin, Bålsta SK

Albin Värnebjörk, Månkarbo IF

Anton Fredin, Bålsta SK

 

H-13

Albin Jeleby, Häverödals SK

Allan Wahlström, Bålsta SK

Simon Sandberg, IK Rex

 

D-14

Emmi Nyberg, Bälinge IF

Alva Adill, Öregrunds IK

Frida Jansson, Öregrunds IK

Linnéa Nordström, Vassunda IF

Amanda Fredriksson, Häverödals SK

Dorothea Petersson, Storvreta IF

 

D-13

EmelieMelin, Tierps IF

Frida Melin, Gimo IF

Agnes Jansson Gripenmo, IK Rex

Tuva Åhlén, Vassunda IF

Hedvig Lindqvist, IK Rex


Folksams trupp finns här på bloggen… kolla inlägget 21 febr


 

Månkarbo i Öppet spår

Bilder från söndagens Öppet spår… lev av Kenneth Sundin


 


Klicka på bilderna om du vill ha dom större


 

Tjejvasan

Tjejvasan 30 km… många fina resultat av Upplandstjejerna… här alla under 2 timmar

1:a Smutna CZE 1.35.26 – 2:a Britta Johansson/Norgren 1.35.27… 7:a Julia Jansson Sollefteå (f.d.Månkarbo) 1.39.25 – 9:a Julia Angelsiöö Storvreta 1.39.26 – 30:a Elin Karlsson Borgen 1.43.02 – 57:a Emma Olsson Vassunda 1.49.03 – 64:a Alva Karlsson Borgen 1:49.29 – 107:a Johanna Ingard Rex 1,56.01 – 120:e Carola Eriksson A/Märsta 1.56.41 – 159:a Caroline Ström Tierp 1.59.41… 


 

Hur är detta möjligt??

Jag har sedan barnsben gillat att åka skidor, att tävla, träna, motionera… fina hårda spår (ej isiga) solsken minus 5-7 grader (lätt vallat), då kunde jag åka långt o länge… men detta är inget jag skulle klara > >

I går måndag var det öppet spår 90 km (Sälen-Mora), kl 07-tiden minus 29 grader, fina spår i nysnö (inte så lättfört alltså)…  jag var inte själv vid starten…jag var åskådare från Risberg – Mora…var med om ett dagsverke av smått otroliga mått… har inget ord för det… men ordet imponerande är rena barnleken…

9-mils-resan gäller Malin start-nr 4510…förberedelsen inför handlingen: några korta pass (som längst en dryg mil) något pass på gympan, 4 dagar på Las Vegas, hemkomst dagen före start…

Malin Lundberg barnbarn till mig, ett förflutet som duktig på hästryggen (hoppning)… men ingen skidbakgrund… det pratas idag mycket om ”pannben” så nu har jag fått klart för mig vad detta ord innebär… vi (Ulrika – Eleonor- Birgitta – jag och Jesper) stöttade henne under resans gång, i Evertsberg var det nära att det slutat, men tydligen sa pannbenet ”fortsätt” så vid målet fick vi se en trött men överlycklig Malin 12.24.05… otroligt, det är faktiskt sant…


För Margareta ”Maggan” som gjorde sin start på söndagen i öppet spår tog det slut i Oxberg… ett tungt jobb i kärvt före och inte så bra skidor, och en krånglande mage sade stopp vid Evertsberg, men ville ändå prova till Oxberg, men där tog det definitivt stopp… och klokt att inte plåga sig fram till målet… de går flera tåg… att vasaspåren öppnas nästa år är jag övertygad om…




Bilder från söndagens Öppet spår…


Vill här ge Malins klasskompis Jesper en eloge… som ställde upp för Malin, var med hela resan som chafför, hjälreda, en stöttande vän med omtanke och kloka ord, en härlig kille… och Jesper ställde upp som min bilförare Mora – Gävle… Tack Jesper…


 

Månkarbo resultat i Gustav spår

Har varit på besök i Dalom och kollat på Gustav resa Sälen – Mora… här kommer Månkarbos deltagare och deras kämpande på ”laggarna” i kyla och nysnö, men fina spår


Öppet spår söndag, 90 km: Ulf Jansson 6.13.52 – Mattias Andersson 6.14.31 – Staffan Löfström 7.04.49 – Lars-Erik Björklund 7.21.00 – Per Melin 7.53.52… Margareta Abrahamsson bröt i Oxberg (problem med magen)


Kortvasan i fredags, 30 km:  Julia Löfström 1.45.53


Halvvasan 45 km: Oskar Löfström 2.45.30 – Per Österlund 3.20.36 – Lukas Österlund 3.50.17 – Stefan Linde 4.39.43 – Elisabeth Österlund 4.53.01


En gammal historia, men alltid aktuell i vasaloppsveckan… de var en deltagare som klagade på dåliga spår,  att det hade yrt igen… fick då svaret av en åskådare… inte så konstigt, de var ju flera hundra år sedan Gustav spårade…


Bra jobbat…


 

Vasalopps-veckan

Vasalopps-veckan närmar sig… en koll på anmälda åkare i klubbens (Månkarbo) namn, så hittar vi/jag 11 st… Öppet spår, Margareta Abrahamsson – Magnus Andersson – Mattias Andersson – Lars-Erik Björklund – Ulf Jansson – Per Melin… Halvvasan, Elisabeth, Lukas, o Per Österlund – Stefan Linde… Vasaloppet Albin Eriksson…   Lycka Till!


 Programmet >  23/2 Kortvasan 30 km 24/2 Tjejvasan 30 km 25/2 Öppet spår 90 km och ungdomsvasan 9/19 km26/2 Öppet spår 90 km27/2 Halvvasan 45 km  2/3 Nattvasan 90 km3/3 Blåbärsvasan 9 km — 4/3 Vasaloppet 90 km


Flera namn har tillkommit… Öppet spår Staffan Löfström… Halvvasan Oskar Löfström… Kortvasan som kördes i dag var Julia Löfström med och åkte så bra att hon hade bästa tid av damerna 1.45.53…


 

Upplands Folksam-grupp

Folksam-cupen avgörs 2-4 mars i Torsby arr SK Bore… det är ungdomar 15 och 16 år, Uppland har följande deltagare…

D15, Josefine Söderqvist Bälinge – Lina Sjöberg Gimo – Jessica Borg Storvreta – Ebba Gårdmark Öregrund… D16, Julia Löfström Månkarbo – Alma Nordström Vassunda – Sara Ingard Rex – Ellen Bylund Gimo…

H15, Loke Sköld Häverödal – Isak Österman Häverödal – Simon Arnestrand Öregrund – Lukas Karlberg Rex… H16, Gabriel Söderqvist Storvreta – Karl Grywenz Storvreta – David Melin Gimo – Sebastian Norr Häverödal


Reserver: D15, Lykke Kyllingstad Häverödal . Greta Söderberg Tierp… H15, Lukas Ivarsson Bålsta  – Elliot Angelsiöö Storvreta


Ledare: Pernilla Söderqvist – Anna Sjöberg – Joakim Sköld…   Lycka till!


 

OS team-sprint

OS. Team-sprint, med silver till svenska damerna… 1:a USA 15.56.4 – 2:a Sverige (Charlotte o Stina) 15.56.6 – 3:a NOR 15.59.4…    resultat   HÄR


Herrarna, 1:a Nor 15.56.2 – 2:a Rus 15.57.9 – 3:a Fra 15.58.2 – 4:a Sverige (Markus Hellner-Calle Halfvarsson) 15.59.3…   resultat   HÄR


 

Storvreta klassikern

Storvretas långlopp Storvretaklassikern blev i år en elljus-tävling, och som avgjordes nu i kväll… 42 km (K)…

H 50 klassens segrare heter Ulf Jansson Östervåla 2.07.55.6 …  med den tiden var han bäst av alla på dom 42 km… imponerande… näst bäst var Joakim Olsson Trosabygdens OK i H 35, 2.07.57.9… och tredje bästa var segraren i H21 Peter Henningsson IKJ Haninge 2.08.18.5…


Resultatlista  HÄR


 

ICA-cupens distriktsfinal i Öregrund

ICA-cupens distiktsfinal i uppland har körts i Öregrund… Öregrunds-sprinten och crossen…


Resultat   HÄR                                           


 

februari 2018
M T O T F L S
« Jan   Mar »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728  

Senaste inlägg

Kategorier

Tävlingsprogram USF

Bertils Länklista

Världscupen

Kommentarer

Vädret Månkarbo