Dagsarkiv: 20 januari, 2018

Världscupen

 

Sprint damer, 1:a Stina Nilsson – 5:a Anna Dyvik… resultat  HÄR


Herrar 1:a Kläbo Nor – 3:a Teodor Pettersson – 4:a Oskar Svensson…  resultat  HÄR


 

Britta vann igen

Långlopp: La Diagonela  1:a Britta Johansson/Norgren 3.26.53.8 – 2:a Lina Korsgren 3.27.31.3… herrar 1:a Gjerdalen Nor 2.57.29.0 – 5:a Oskar Kardin Östersund 2.58.00.7


 

Mora-loppet

Mycket bra lopp igen av Pontus Nordström Östervåla i Moraloppet… 1:a Fredrik Byström 1.55.11.7 – 5:a Pontus 1.55.40.8 – 37:a Stefan Ekman Strömsberg 2.07.35.1..

Resultat  HÄR


 

DM-bilder

I dag blev det finare bilder… här är alla som jag hann med…

 


 

DM-ettorna

DM-segrare är alla vi… stort Grattis till gulden…

 Damer: D 11-12 Moa Söderqvist Storvreta IK – D13-14 Emelie Melin Tierps IF – D15-16 Julia Löfström Månkarbo IF – D21 Elin Karlsson OK Borgen


Herrar: H11-12 Anton Adill Öregrunds IK – H13-14 Edvin Schön Storvreta IK – H15-16 Gabriel Söderqvist Storvreta IK – H17-18 Johan Lüning Bålsta SK – H19-20 Olle Grywenz Storvreta IK – H21 Peter Gerdlöf Häverödals SK – H35 Björn Winell Storvreta IK – H45 Ulf Angelsiöö Storvreta IK


Övriga klasser ej DM, D 0-8 Agnes Andersson Storvreta IK.. H0-8 Joel Larsson Gimo IF – Harald Lindqvist IK Rex, OBS! här är ingen tidtagning… D9-10 1:a Julia Melin Tierps IF – H9-10 1:a Julius Eklund IK Rex


 Månkarbos deltagare fick följande placeringar  H13-14 10:a Albin Värnebjörk – H19-20 2:a Oskar Löfström… mycket bra jobbat i dag grabbar… Grattis till Julia Löfström som tog hem guldet i D15-16 klassen… m-bra jobbat…


 

DM-kort Månkarbo/Häverödal

Månkarbo som arrangör för DM-kort fick flytta till Häverödal på deras kostsnö-slinga… ett sammarbete som fungerade alldeles utmärkt… med sol och några minus så blev det en härlig skidfest att bevittna… perfekt fixat av Staffan och medhjälparna…


 


 Resutatlista  DM-kort  HÄR   Resultat-DM-kort-Uppland-2018


 

DM-stafett

  DM-stafett i Häverödal… konstsnö bana 1666m… minus 6-8… bra förhållande och bra arrangerat… bra Janne (tävlingsledare) o Anders Adill (TD)… en trogen arrangörs-stab man känner igen, förutom Janne, Sabine, Petra och alltid en pratstund med trogne bloggläsaren Olof Jansson m.fl.


Tyvärr har jag inte mycket till resultat att bjuda här och nu, får ta de i morgon… men D17 vanns utav OK Borgens tjejer Elin – Emma – Alva… och IK Rex vann H17 Tomas Skogh – Kristian Tufvesson – Karl Ingard… D35 1:a Gimo IF Gabriella Melin – Karin Jansson – Annika Ardell… H35 1:a Storvreta IK Erik Arnland – Mikael Lange – Daniel Nilsson… Grattis till DM- ettorna


  Tyvärr så är det bara dessa bilder jag kan visa, övriga är inte bra…

 


Hoppas på flera bilder i morgon på DM-kort som också körs i Häverödal… klicka så förstoras bilderna…


Nu är det ny dag och då kom resultatlistorna… damernas  HÄR      herrar 17   HÄR

herrar 35  HÄR


Måste också ge min klubb (Månkarbo) en eloge för bra jobb, slutade 6:a… Ulf (snart 60) på första sträckan hängde med otroligt bra, gamla takter sitter i… Oskar (junior) på sista sträckan klarade sitt jobb galant… Oskars pappa Staffan fick hoppa in på mellansträckan och gjorde där ett gott jobb… så hatten av


 

januari 2018
M T O T F L S
« dec   feb »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Senaste inlägg

Kategorier

Tävlingsprogram USF

Bertils Länklista

Världscupen

Kommentarer

Vädret Månkarbo