Dagsarkiv: 10 januari, 2018

Blandade bilder från Bonäs-Mora-Orsa-Eldris…

Fem dagar i Dalarna… logi i Bonäs (Eleonor o Ulrikas hus)… skidturer vid Eldris o Orsa Grönklitt… fikabesök hos Birgitta o Torbjörn i Mora… mycket snö… minusgrader… soligt… kortspel… bilderna i en ända röra >>

   


 

Öregrunds IK i Orsa Grönklitt

Öregrunds IK var också i Orsa Grönklitt… allt kommer med om man klickar på respektive bild

 


 

DM 13 jan

   Säsongens första DM… är flyttat till Gimo Ski Center…

   Roslagsloppet lördag 13 januari flyttat till Gimo. Start kl. 11.30 och sträckorna blir förkortade till 15 resp. 40 km men gäller fortfarande som DM. Varvbana 2,5 km. Enklare standard i övrigt på grund av flytten. 


 

Tour de Fyrfasen andra – tredje – fjärde

   Tour de fyrfasen:  jag har tidigare redogjort för Fas 1… nu kommer här resultatlistor för Fas 2  –  Fas 3   –  Fas 4…  Månkarbos Julia Löfström blev slutsegrare i D 16… Grattis!   /Bertil


   Fas 2     Här


   Fas 3     Här


   Fas 4     Här


   Fas 4   åktider  Här


  

Axa Marathon

  Axa Marathon 42 km (K)… ännu ett m-bra lopp av Pontus Nordström Östervåla i H 21… och pappa Ulf vann H50… gratulerar…

  H21, 1:a Anton Karlsson 1.49.58.6 – 6:a Pontus Nordström 1.54.22.5 – 28:a Henrik Rosén Östervåla 2.03.43.0 – 34:a Stefan Ekman Strömsberg 2.06.35.9…  H50, 1:a Ulf Jansson Östervåla 2.04.18.0


   D21, 1:a  Britta Johansson/Norgren 2.03.50.8


Resultatlista  Här


 

Scandinaviska-cupen 6 och 7 januari

   Scandinaviska-cupen (seniorer) i Piteå 6 o 7 januari…

   6 jan, Damer 10 km (F) 1:a Kalla 25.36.4 – 50:a Julia Angelsiöö Storvreta 30.21.9 – 54:a Julia Jansson Sollefteå (f.d. Månkarbo) 30.52.2 – 63:a Elin Karlsson Borgen 34.05.1


   7 jan, Damer 20 km (K) masstart, 1:a Johanna Matintalo Fin 56.06.8 – 2:a Charlotte Kalla 56.07.8 – 3:a Ebba Andersson 56.09.1 – 33:a Julia Angelsiöö Storvreta 1.03.03.7 – 37:a Julia Jansson Sollefteå (f.d. Månkarbo) 1.04.27.8


   Resultat 6 jan   Här                       Resultat 7 jan    Här


       Bild på topptrion 10 km…    Kari Slind Nor – Charlotte Kalla – Ebba Andersson  

Scandinaviska-cupen…Kari – Charlotte – Ebba


 

Scandic-cup 6 och 7 jan

   Scandic-cup (junior-cup) i Östersund 6 jan, med distans 5 och 10 km i klassisk stil…uppländska resultat

 Damer 17-18 5 km, 36:a Emma Olsson Vassunda

 Herrar 17-18 10km, 11:a Martin Mickels Bålsta – 67:a Arvid Schön Storvreta – 73:a David Sjöberg Gimo

 Herrar 19-20 10km, 5:a Gustaf Berglund Mora (f.d. Storvreta)…   Listan Här


   Scandic-cup 7 jan  sprint i fristil…

  Damer 17-18, 54:a Emma Olsson

  Herrar 17-18, 14:e Martin Mickels – 36:a David Sjöberg – 73:a Arvid Schön

  Herrar 19-20, 2:a Gustaf Berglund….            Listan  Här


 

 

januari 2018
M T O T F L S
« Dec   Feb »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Senaste inlägg

Kategorier

Tävlingsprogram USF

Bertils Länklista

Världscupen

Kommentarer

Vädret Månkarbo