Månadsarkiv: januari 2018

U23-VM distans

U23-VM. I dag distans (K). Damer 10 km, 1:a Kirpichenko RUS 27.46.1 – 2:a Zherebyateva RUS 28.00.0 – 3:a Faehndrich SUI 28.15.7… 10:a Moa Molander/Kristiansen 29.22.0 – 21:a Lisa Vinsa 30.20.1 – 38:a Moa Olsson 31.42.4..  Listan  HÄR


U23-VM damer 10 km ”pallen”


Herrar 15 km. 1:a Stenshagen NOR 36.28.2 – 2:a Spitsov RUS 36.33.1… 11:a Filip Danielsson 38.08.7 – 14:e Anton Persson 38.18.1 – 18:e Björn Sandström 38.36.2 – 22:a Eddie Edström 38.50.9.  Listan  HÄR


 

JVM Goms i Schweiz

JVM. I dag distans i klassisk stil, 5 km för damer och 10 km för herrar… hoppas att det är rätt med tiderna, det ändrades rejält vid kontrollerna (på datan)… Frida Karlsson tappade 35 sek på sista 1.9 km mot segrade ryska Nekrasova… ett fall kanske????

Damer, 1:a Nekrasova RUS 13.58.7 – 7:a Frida Karlsson 14.38.0 – 9:a Moa Lundgren 14.41.8 – 25:a Johanna Hagström 15.13.4 – 31:a Emma Larsson 15.21.9…     Listan  HÄR


Herrar, 1:a Hope NOR 24.58.8 – 14:e Jacob Nystedt 26.15.6 – 18:e Gustaf Berglund Mora (f.d. Storvreta) 26.22.7 – 20:e Leo Johansson 26.32.8 – 47:a Eric Rosjö 27.47.8…   Listan  HÄR 


 

JVM – U23VM

Sprint i (F) JVM. Damer 1:a Moa Lundgren – 2:a Skistad NOR – 3:a Frida Karlsson – 5:a Johanna Hagström    Lista  DAM

Herrar 1:a Tom Mancini FRA – 8:a Axel Aflodal – 32:a Gustaf Berglund Mora (f.d. Storvreta)  Lista  Herr


Sprint i (F) U23VM. Damer 1:a Weng NOR – 11:a Mos Olsson – 16:e Moa Molander/Kristiansen

Herrar 1:a Erik Valnes NOR – 18:e Filip Danielsson.  Lista DAM    Lista HERR


 

Mera resultat

Norrbärke Skimarathon 42km (K) H40, 1:a Stefan Ekman Strömsberg…    resultat HÄR


 

Mera från DM-sprint


H35 vinnaren Björn Winell (bilderna ovan) berättade om sina skidor med R-Skin System… intressant för mig… tack Björn…


 

DM-sprint bilder

Här ett antal bilder som jag tog, innan kylan satte stopp i fingrarna… hoppas ni gillar dom…


 

Sprint-DM

DM-sprint i uppland avgjordes i dag på Gimos konstsnö… Öregrunds IK var arrangörer, ingen snö på hemmaplan, så en flytt till Gimo var givet… flytt för ju med sig mera jobb men tävlingsledaren Hans-Olov Claesson och hans stab klarade tävlingen med glans, så hatten av för klubben… blöt nysnö och allmänt kulen väderlek möttes vi av på morgonen men detta störde inte deltagarna, som kämpade med prolog och finaler, nu är alla individuella DM avklarade säsongen 2018…


Resultatlistan  HÄR                    


DM-segrare är vi alla > herrar, H35 Björn Winell Storvreta – H17-20 Arvid Schön Storvreta – H15-16 Karl Grywenz Storvreta – H13-14 Edvin Schön Storvreta – H11-12 Anton Adill Öregrund

Damer, D21 Gabriella Melin Gimo – D15-16 Lina Sjöberg Gimo – D13-14 Frida Melin Gimo – D11-12 Moa Söderqvist Storvreta


Grattis till alla segrare… heder till Anton Adill Öregrund som spräckte Storvretas (5) och Gimos (3)dominans


Klasserna 0-8 och 9-10 är ej DM… D9-10 Julia Melin Tierp – H9-10 Julius Eklund Rex… i 0-8 ingen tidtagning där deltog Ulf Winell och Agnes Andersson Storvreta – Wille Blåudd och Troy Rosen Öregrund – Harald Lindqvist Rex


 


 

Världscupen sprint

Världscupen sprint i fristil… Calle på ”pallen”  1:a Kläbo NOR- 3:a Calle Halfvarsson…damer 1:a Caldwell USA – 5:a Linn Sömskar…    Lista Herr              Lista  DAM


 

Rapport från ”södern” träning

Inte lätt att vilja motionera/träna på skidor i södern… visst det finns konstsnö där också men inte alltid inpå knutarna… ”Maggan” och Christer får åka till Billingen (3km konstsnö), för träning inför öppet spår… 30km blev det för Maggan, lite kortare för Christer som legat sjuk… noll i skuggan och + 10 i solen, men tejp till fäste gick hyfsat, hårda fina spår så dom kör ett pass i morgon också…

Christer på Billingen 27/1 2018


 

Resultat med Uppländskt deltagande

Valbergsrännet, SK Bore Värmland 7.5 km i fristil… D17-18 2:a Lisa Melén/Olsson Häverödal 22.42…D19-20 3:a Cordelia Melén/Olsson Häverödal 21.54… Lista Här


Sixsten Jernberg Memorial 50km (K)… 1:a Annika Löfström Årsunda 2.26.45.6 – 2:a Julia Angelsiöö Storvreta  2.36.22.0…  Lista Här


Östersund 42km (K),  D50 2:a Cicilia Ingard Rex 3.12.06.  Lista  Här


Harsa Ski Marathon 42 och 21km (K)… med 25-30 upplänningar… nu är resultaten >  HÄR

Julia Jansson Sollefteå (f.d. Månkarbo) vann damklassen, 42 km på tiden 2.16.45.3… herrar, 1:a Anton Enberg F/B 1.59.32.3… bästa upplänning 24:a Anders Boström OK Linné 2.15.10.4… 41:a Julias pappa Ulf Jansson Månkarbo 2.24.40.9 – 50:a Mattias Andersson Månkarbo 2.26.37.3…   Stort Grattis Julia!  Jag lyfter på hatten för dig, och pappa Ulf och Mattias, som alla har kört mycket bra… imponerande… bilder från loppet  > nedan



Lilla Maserloppet Kvarnsveden, 10 km (K) masstart… H15-16, 1:a Karl Grywenz Storvreta 28.09… här har 2:an och 3:an samma tid och 4:an 28.10… kan nog inte bli jämnare  listan  HÄR 


 

januari 2018
M T O T F L S
« Dec   feb »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Senaste inlägg

Kategorier

Tävlingsprogram USF

Bertils Länklista

Världscupen

Kommentarer

Vädret Månkarbo