Dagsarkiv: 16 december, 2017

Sprint i Hudiksvall och Dala-Järna

  Sprint-tävlingar med uppländska deltagare… i Hudiksvall var det fristil, med följande uppländska slutresultat…

    D16, 3:a Julia Löfström Månkarbo… D15, 11:a Greta Söderberg Tierp… D13, 2:a Emelie Melin Tierp – 3:a Frida Melin Gimo… D10, 5:a Julia Melin Tierp

     H21, 2:a Pontus Buhre Häverödal… H15, 6:a Lukas Karlberg Rex… H14, 4:a Albin Värnebjörk Månkarbo.       Listan,  här


 


 Resultat från Dala Järnas sprint…  D17-21 4:a Elin Karlsson OK Borgen… D15-16 16:e Sara Ingard Rex

   Prolog, här                                        Finaler,  här


 

Världs-cupen Toblach med Kalla som segrare

  Världscupen i Toblach Italien med fristil 10 km för damer o 15 km för herrarna… med mycket bra laginsatts av svenska damerna… och Grattis till Charlotte som vann igen…


  Resultat 1:a Charlotte Kalla 22.40.1 – 2:a Haga Nor 22.45.9 – 3:a Weng Nor 22.53.9… 12:a Ida Ingemarsdotter 23.38.8 – 13:e Ebba Andersson 23.38.9 – 21:a Hanna Falk 23.57.7 – 25:a Emma Wikén 24.05.1 – 30:e Maria Nordström 24.11.1…  hela listan  här


  Ingen bra dag för herrarna… 1:a Krueger Nor 29.58.8 – 2:a Manificat Fra 30.09.4 – 3:a Musgrave Gbr 30.10.3… 19:e Daniel Richardsson 30.55.9 – 33:a Marcus Hellner 31.19.2… hela listan  här


 

Scandic-cup juniorer i Boden

  Scandic cup i Boden = juniorer… i dag sprint (K) med uppländskt deltagande

  Prolog/kval, D17-18  50:a Johanna Ingard Rex – 55:a Emma Olsson Vassunda… de blir deras slutresultat

  Prolog/kval, H17-18 51:a David Sjöberg Gimo – 98:a Martin Mickels Bålsta, = slutresultat

   Prolog/kval, H19-20 6:a Gustaf Berglund Mora (f.d. Storvreta) – 28:a Karl Ingard Rex båda vidare till kvartsfinal… 49:a Victor Svensson Gellivare (f.d. Vassunda) = slutresultat


   Slutresultat, i H19-20 gick Gustaf och Karl vidare…  Gustaf gick hela vägen och vann finalen, Karl fick  bara köra kvarten och blev 30:e… 


 D17-18 


 

D19-20


 

H17-18


H19-20


 

Scandinaviska Cupen sprint

    Scandinaviska-cupen i dag sprint… mycket bra prolog/kval av svenska deltagarna…

    Damer kval, Jennie Öberg snabbast i kvalet, Maja Dahlqvist 4:a…

    Herrar kval, 1:a Emil Johansson – 2:a Dyberg Nor… 6:a Karl-Johan Dyberg


   Slutresultat: 

   Damer 1:a Weng Nor – 2:a Slind Nor… 4:a Maja Dahlqvist…

   Herrar 1:a Skar Nor – 3:a K.J. Westberg – 4:a Emil Johansson


Listan damer:  här                     herrar


 

 

december 2017
M T O T F L S
« nov   jan »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Senaste inlägg

Kategorier

Tävlingsprogram USF

Bertils Länklista

Världscupen

Kommentarer

Vädret Månkarbo