Dagsarkiv: 2 december, 2017

Britta vann långloppet Sgambeda i Italien

Britta Johansson/Norgren spurtvann långloppet Sgambeda före Smutna… Sara Lindborg 5:a och Lina Korsgren 6:a….


 

Världscupen i Lillehammer… Calle 4:a Stina 5:a

  Världscupen från Lillehammer i Norge… i dag sprint i klassisk stil… fem av svenska damerna vidare från prologen, snabbast i prologen var Björnsen USA och bästa svenska Settlin med plats 8:a, Stina 12:a   

Snabbast av herrarna var Norges Kläebo… Calle var bäst av svenskarna på 5.e plats – Emil 7:a och Teodor 15:e… Petter Northug utslagen


  Calle o Stina i final…där blev det 4:e  plats för Calle,  Stina klarade en 5:e plats .. Norskt i topp med Falla och Kläebo…     

  Resultat:  Damer 

  Resultat:  Herrar


 

Volkswagen-cup i Idre lördag

   Sverigecupen för seniorer längd = Volkswagen-cupen,  öppen även för utländska deltagare… första tävlingen för säsongen är i dag, med sprint i fristil, körs i Idre… här tävlar också juniorer


  Resultat, med bl.a. uppländska och f.d. uppländska deltagare kommer här >> Julia Jansson vidare till kvarten

  Prologen D21, 1:a Maria Nordström – 29:a Julia Jansson Sollefteå (f.d. Månkarbo) – 42:a Julia Angelsiöö Storvreta – 50:a Elin Karlsson OK Borgen

  Prolog H21, 1:a Karl-Johan Dyvik – 48:a Jakob Jansson Östersund (f.d. Månkarbo)


  Prologjuniorklasserna: D17-18, 14:e Alva Sköld Häverödal – 32:a Johanna Ingard Rex… D19-20, 28:a Sofia Berglund Mora (f.d. Storvreta)… H17-18, 14:e David Sjöberg Gimo… H19-20, 5:a Gustaf Berglund Mora (f.d. Storvreta) – 25:a Edvin Nordström Brottby – 35:a Karl Ingard Rex

  Final – juniorklasserna: H19-20 1:a Gustaf Berglund Mora (f.d. Storvreta)… D19-20 1:a Johanna Hagström Ulricehamn… D17-18, 1:a Moa Hansson… H17-18, 1:a Ossian Rosenberg


Slut-resultaten för både juniorer och seniorer   HÄR: 


 

december 2017
M T O T F L S
« Nov    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Senaste inlägg

Kategorier

Tävlingsprogram USF

Bertils Länklista

Världscupen

Kommentarer

Vädret Månkarbo