Månadsarkiv: augusti 2017

Skoklosterrullen 3 september

 Rullskidtävlingen Skoklosterrullen körs söndag 3 september i klassisk stil… start och mål vid Skokloster, ungdom, senior och motionsklasser… starttider 10.15 och 11.00… anmälan till 31 augusti… mer info här >    inbjudan                  Välkomna Bålsta SK


 

MTB loppet i Trollhätan

På söndagen var det så dags för det första MTB-loppet i samband med Alliansloppen… många deltagare, sträckor var 31 eller 62 km … nu var det Christers tur att deltaga (31km) , han gillar cykel bättre än rullskidor… var riktigt taggad… allt gick bra, kroppen kändes bra, så kom det som inte fick hända kedjan trasslade efter cirka två mil, så tyvärr, bara att gå hem… bara att bryta ihop och komma igen…


Bildsvep:

 


 

Mera från Alliansloppet

Här kommer Alliansloppets långdistans… 16 km:s varvlopp, med 18 uppländska deltagare i mål + några f.d upplänningar som jag försöker hålla koll på… motionärsklasserna startade på förmiddagen, tävlingsklasserna på eftermiddagen.


  Efter frukosten hos Maggan var det dags att åka cirka milen in till tävlingsplatsen runt Göta älv/kanal… träffade först Ulf och Jakob, som precis provat in rullskidor, dom bästa åkarna (elit) blir tilldelade skidor med samma sorts hjul… innan start hann vi (Christer, jag o Eleonor) med att fika…  vi såg starten i backen, därefter med bil till kontroll vid cirka 10 km, sedan med bil fram till målet… många åskådare, och inte lätt att komma med bil, men Christer hittar genvägar…


  För Maggans del gick det m-bra, låg några minuter före fjolårs-tiden, men tappade lite sista varvet… placeringen blev fyra (4) i damer motion av 14 i mål med slutiden 2.47.24, blev 19 sek sämre än 2016… men nöjd att provat lite högre tempo från start, Carina Wärme Roslagsbro var bäst (3:a) i klassen av uppländskorna 2.33.18… bra jobbat tjejer


  Bäst av alla från Uppland och i tävlingsklasserna var Storvretas Julia Angelsiöö som åkte dom 48 km på 2.18.17… placering 28:a bland eliten… bästa av herrarna var Jonas Nilsson Roslagsbro 2.07.19 – Fredrik Björk bäst av Rexarna 2.09.16… mycket bra jobbat här också


Av f.d åkare från Uppland med mycket bra resultat… Britta Johansson/Norgren Sollefteå (f.d. Bälinge) 7:a 1.59.51.4 – segern damklassen till Maja Dahlqvist F/B 1.59.40.6… segrare i herrarnas klass. Andreas Nygård Norge 1.41.36.3 – 3:a bästa svensk Karl-Johan Westberg 1.41.36.6… 26:a Petter Northug Norge 1.42.24 (stavbrott)…  på 70:e plats Gustaf Berglund Mora (f.d. Storvreta) 1.50.11) 153:a Jakob Jansson Östersund (f.d Månkarbo) 2.01.38


Här alla uppländska resultat 48 km:

 Herrar: Jonas Nilsson Roslagsbro 2.07.19 – Fredrik Björk Rex 2.09.16 – Kent Persson Roslagsbro 2.11.47 – Johan  Fornander Rex 2.16.15 – Ronnie Brantesson Rex 2.17.08 – Tobias Wärme Roslagsbro 2.20.57 – Mats Berggren UVK 2.22.47 – Petter Wiberg Uppsala SLK 2.25.20 – Lars-Gunnar Andersson Storvreta 2.35.21 – Stefan Djurström UVK 2.50.12 – Paul Barklem UVK 2.52.37…

 Damer: Julia Angelsiöö Storvreta 2.18.17 – Carina Wärme Roslagsbro 2.33.18 – Margareta Abrahamsson Månkarbo 2.47.24 – Sara Djurström UVK 3.11.15 – Sabine Herms UVK 3.22.21…

 32 km, Linnéa Djurström UVK 2.02.55 – Lena Andersson/Berg UVK 2.07.39


Klicka på bilderna för förstoring

 


Resultatlistor:


 

Sprint och backresultat från Alliansloppet

Rullskidor: Jag var på plats då Alliansloppets sprint (150 m) och backtävling (1500 m) avgjordes på fredags eftermiddag /kväll… tyvärr så var asfalten våt så val av däck var avgörande… nedan några för mig/oss intressanta starter

Sprinten:  Norge i topp av herrarna, men svensk på damernas genom Maja Dahlqvisthär var uppland representerad av Julia Angelsiöö som slutade på 12:e plats,  f.d. uppländskt på 6:e plats genom Helene Söderlund Mora (tidigare Tierp)… bland herrarna så blev det en 8 plats för Jakob Jansson Östersund (f.d. Månkarbo)… mycket bra jobbat av alla


Backtävlingen: En mycket tung bana på 1500 m… här hade vägbanan torkat upp så förhållanden var rättvisare… intressanta namn,  1:a Andresen Norge 2.45.2 – 2:a Norum Sverige 2. 45.7… här fick Jakob Jansson placering 24:a tid 3.04.2,    Jakob var rätt nöjd, hade slagit fjolårets tid med 15 – 20 sek…

Damerna: 1:a Sandra Olsson F/B 3.26.6 – 3:a Helene Söderlund 3.33.9 – 8:a Lisa K Svensson 3.38.3 – 11:a Julia Angelsiöö 3.40.1… man imponeras av sån fart i denna tunga stigning


 Lista sprint D     Lista backt           Lista sprint herrar


Uppland var väl representerat bland supportrar, förutom mig så var ju ”Maggan” o Christer, Eleonor Eriksson, USF:s ordf Ulf Jansson, USF/LK:s  Janne Pettersson på plats… alltid intressant att vara ett gäng, som kan heja fram ”våra” duktiga åkare, och att diskutera och analysera skidsporten…


 Supportrar


 Deltagare


Jag får en pratstund med Jakob


Fredag – söndag är jag i Trollhättan

  Alliansloppet världens största rullskidtävling: En koll i startlistorna säger att i fredagens sprint och backtävling är det 131 anmälda totalt i alla klasser… med intressanta starter av Maja Dahlqvist – Helene Söderlund – Julia Angelsiöö – Jakob Jansson…


  Lördagens alla klasser (16 – 32 – 48 km) är det totalt 1316 på rullskidor + 20 st på inlines… här är stora delar av världseliten på längdskidor…  här några intressanta

  Start-nr 1 Kjoelstad – 22 Anders Aukland – 7 Gjerdalen – 30 Dahl – 16 Petter Northug alla Norge…4 Chernousov Ryssland… 11 Calle Halfvarsson – 18 K J Westberg – 69 Jens Eriksson – Simon Andersson –

  2001 Maria Nordström – 2002 Katarina Smutna – 2003 Maja Dahlqvist – 2008 Seraina Boner –  2009 Laila Kveli – 2004 Maria Gräfning – Sara Lindborg…


  Från Uppland är det ett 20-tal… Julia Angelsiöö Storvreta – Margareta Abrahamsson Månkarbo – Jakob Jansson Östersund (f.d. Månkarbo) – Gustaf Berglund Mora (f.d Storvreta) – 2007 Britta Johansson/Norgren Sollefteå (f.d. Bälinge) – 2010 Helene Söderlund Mora (f.d. Tierp)… och några från Rex (3) – Gimo (1) – Uppsala VK (10) – Bålsta (2) – Gimo (1) – Roslagsbro (4)…


  I söndagens MTB tävling är det 458 deltagare (395 herrar o 63 damer) här hejar jag på Christer Abrahamsson


  Info o startlistor:


 

Snart dags för USF:s Ålands-lägret

9-10 sep 2017 är det populära Ålandslägret, i USF:s regi, med Joakim Sköld som huvudansvarig… klubb-anmälan senast 1 sep kl 12.00…


  Inbjudan med program, utrustning, kostnad m. m. >> Ålandsläger 2017


  


 

Anna och Calle ettor i Norge

  Toppidrettsveckan i Norge:  Rullskidor (K) 10/15 km, segrar för Anna Haag och Calle Halfvarsson…


Damer 10 km: 1:a Anna Haag 28.31.5 – 2:a Astrid Jacobsen 28.31.7 – 3:a Linn Sömskar 28.32.1 – 19:e Ebba Andersson 29.48.7 – 23:a Hanna Falk 30.11.7…


 Herrar 15 km: 1:a Calle Halfvarsson 34.08.4 – 2:a Johannes Kläbo 35.23.1 – 3:a Petter Northug 35.26.9


 Lista:


 

Stina 90 km – IK Rex 90 km – Kjell 45 km resultat

  De har averkats många mil i Gustav Vasas spår i dag…

 Hatten av och stort Grattis till Stina Nordström Östervåla IF som sprang hela 90 km på tiden 9.58.03… Östervåla har en deltagare till som avverkat 90 km Pierre Hållen  tid 12.55.54 starkt jobbat


 Månkarbos Kjell Åström avverkade halva sträckan 45 km på tiden 6.14.32… Grattis till dig, mycket bra jobbat… 


 IK Rex har lag med i Stafettvasan 90 km (10 sträckor)… resultat 7.58.52  bra jobbat…

Start – Smågan Ingard, Sara (SWE) 00:47:20
Smågan – Mångsbodarna Ingard, Johanna (SWE) 01:17:44
Mångsbodarna – Risberg Lundin, Lars (SWE) 01:05:32
Risberg – Evertsberg Ingard, Cecilia (SWE) 01:15:47
Evertsberg – Oxberg Ingard, Karl (SWE) 00:59:56
Oxberg – Gopshus Olsson, Felicia (SWE) 00:24:03
Gopshus – Hökberg Björk, Anders (SWE) 00:26:04
Hökberg – Läde Silfver, Lisa (SWE) 00:27:19
Läde – Eldris Thörnqvist, David (SWE) 00:28:05
Eldris – Finish Silfver, Ann-Mari (SWE) 47.07  

 

Toppidrettsvecka i Norge rullskidor

  Bra resultat av de svenska… fredagens två lopp,


   24 km i fristil

  Damer 1:a Heidi Weng 1.07.30 – 2:a Astrid Jacobsen 1.07.33 – 3:a Anna Haag 1.07.38 – 4:a Ebba Andersson 1.07.52…

  Herrar 1:a Dario Cologna 59.11 – 2:a Calle Halfvarsson 59.22 – 3:a Ivo Niskanen 59.28 – 4:a Dyrhaug 59.38… 66:a Petter Northug 1.05.15…

  Lista.  http://live.eqtiming.no/37683?focusuid=34103#


  Sprint: damer 1:a Barbro Kväle – 2:a Linn Sömskar – 3:a Heidi Weng – 9:a Anna Haag – 14:e Ebba Andersson…


 Herrar 1:a Johannes Kläbo – 4:a Calle Halvfarsson – 20:e Petter Northug


 

I morgon hejar jag på Kjell Åström

I morgon deltager Månkarbos Kjell Åström i sin andra Ultravasa 45 km, första var 2015… men Kjell är ingen nybörjare då det gäller ”maror” han har avverkat 188 st (cirka 793 mil), oj, jag blev svettig bara av att skriva den längden… i morgon mara nr 189…

Lite för backigt i vasaloppsspåret tycker Kjell, som var i bilen vid Valbo på väg till Mora då jag fick en pratstund med Månkarbos mesta löpare… Kjell tävlar i klassen M65, med start-nr 4362, fick år 2015 tiden 5.58.45, som han siktar på att förbättra i år…

Jag håller tummarna att du klarar målet att komma till Mora på ”rätt tid”  Lycka till!

Kjell Åström Månkarbo IF här på sin hemmabana inför förra ultravasan 2015


 

augusti 2017
M T O T F L S
« Jul   Sep »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Senaste inlägg

Kategorier

Tävlingsprogram USF 2016-17

Bertils Länklista

Världscupen

Kommentarer

Vädret Månkarbo