Månadsarkiv: mars 2016

Årsmöte Månkarbo IF 17/4

 Årsmöte i ”Hallen”  söndag 17 april  kl 18:00… Välkomna!

imagesHPF5FDL3

Skidtävling i Åsarna

Tour de Fyrfasen med 3 tävlingar som kördes i januari… den 4:e fasen kördes i dag i Åsarna, med 2 deltagare från uppland.

De var Månkarbos Julia Löfström och Emma Olsson från Storvreta… båda fick placering 7:a… Julia i klass D 14 och klass D 16 för Emma

 Resultat:  Tour de Fyrfasen Fas4 mars 2016 

————————————————————–

   Tävlingar kommande veckoslut: 1-3 april, stora SM med team-sprint, + damer 30 och herrar 50 km… Scandic cup (juniorer) prolog och jaktstart, arrangör för både SM o Cupen är Gellivare skidallians. Sex uppländska juniorer finns med i anmälan, från Rex, Borgen och Storvreta.

  Grönklittsjakten 2 april i Orsa, med deltagare från bl.a Bålsta, Rex, Storvreta och Öregrund.

  Årefjällsloppen 1-2 april

Glad Påsk!

Glad Påsk!  önskar Bertil…  blanda äggen, sillen med lite motion…

 Påskbild  Sill-bild  Löpare i träning

”Skidorna” är inte riktigt slut… här kommer en kort resumé om det som varit 2016

Snöbrist, ingen träning på skidor, inställda tävlingar, flyttade tävlingar, de var början på säsongen… ja, inte har det varit så roligt att vara satsande skidåkare. Hälften av tävlingsprogrammet har ej genomförts, av DM- tävlingarna har allt körts utom sprinten, här har vissa tävlingar flyttats till Häverödal och Storvretas konstsnö…

 37 st DM-segrare från 17 klubbar har korats, Storvreta har erövrat 10 st och Rex 6 st… på dom individuella DM-loppen (11-65 år) har 248 st åkt i mål… stafetterna har 31 ungdomslag (2-manna) och 23 senior/oldboyslag kört i mål, här har Häverödal 4 segrar  på ungdomens och seger för senior-damerna, och därmed första inteckningen i det nyuppsatta vandringspriset.

På DM-tävlingarna för ungdom (11-16) erövras poäng till alla deltagare 10-9-8 o.s.v. från 10:e plats 1 poäng till alla… här finns ett vandringspris (vandrar i 5 år) till bästa klubb som blev Storvreta IK, som med årets seger tar det för evigt…

 Uppländskt deltagande i Veteran-SM med seger för Christina Holm UVK, och brons-plats till Jan-Olov Jonsson Strömsberg, Jan-Olov har deltagit i veteran-VM, placeringar 11-17-18

En eloge för ert jobb ni lägger ner, till alla aktiva, till alla ledare/tränare i klubbarna, till alla ledare/föräldrar på ICA och Folksam-Cupernas riksfinaler.

———————————————————————————-

  Alla som följer juniorernas cuper (Scandic cup) vet säkert att där får dom 30 första på varje tävling, poäng i en fallande skala… seger ger 50 poäng sedan 46-43-40-37-34-32-30-28-26-24-22-20-18 från plats 15-14-13 o.s.v… poängen gäller bara dom svenska åkarna, men cuperna är öppna för utländska deltagare…

  Hittills har 6 tävlingar genomförts, i Idre-Åsarna och Hudiksvall, finalen (två tävlingar) körs i Gällevare 1-3 april…

  På dom sex första har Storvretas Gustaf Berglund tagit poäng i alla, 9-40-30-15-9-37  =140 poäng detta ger honom en 10:e plats bland Sveriges juniorer i H 17-18.    M-bra, Stort Grattis Gustaf.

 Övriga som tagit poäng är, Olle Grywenz 16 poäng, Oliver Angelsiöö 9 poäng båda Storvreta IK, Edvin Nordström Brottby 7 p, och Karl Ingard Rex 1 p… bra kört av Julia Angelsiöö Storvreta i D 19-20 som med 46 poäng (5-15-26) har plats 27:a, poäng också till OK Borgens Elin Karlsson 12 poäng (1+11)

—————————————————————————————

Om ni glömt vilka vann på årets DM så finns dom här >  DM-segrare klubbvis 2016 

JSM stafett

  JSM: I dag är det stafetter i fristil på programmet, Storvreta IK har anmälda lag i både dam o herrarklassen, här följande uppställning…  

3×3 km D 17-20, start-nr 20 Storvreta IK (Julia Angelsiöö-Sofia Berglund-Christina Åkerblom/Andersson),  3×5 km H 17-20, start-nr 121 Storvreta IK (Gustaf Berglund-Olle Grywenz-Oliver Angelsiöö).

 34 damlag… 42 herrlag.  Lycka till! 

  D 17-20, 1:a Umeå 23.33.6 – 27:a Storvreta IK 27.27.9

  H 17-20, 1:a Garphyttans IF 39.11.9 – 22:a Storvreta IK 43.02.6 – 34:a Järpen (med Anton Modin f.d Vassunda) 45.51.0 – 35:a Östersund (med Jakob Jansson f.d. Månkarbo) 46.05.1.

  Resultat: JSM 2016 stafett D 17-20  JSM 2016 stafett H 17-20

Birkebeinerrennet 4:a Britta Johansson/Norgren

Birkebeinerrennet i Norge, med Britta Johansson/Norgren på 4:e plats… här några resultat

 Damer Elit: 1:a Seraina Boner Sue 2.55.04 – 4:a Britta 2.57.57 – 19:e Helene Söderlund Mora (f.d. Tierp) 3.16.29… Herrar Elit 1:a Kristian Dahl Norge 2.27.34 – 7:a Daniel Richardsson 2.29.26 – 8:a Anders Södergren 2.29.27… H 24-29, Erik Ohlström Rex 3.16.18… H 40-44, Örjan Grip 5.19.39

  Adress för ytterligare resultat:  birkebeiner.no

JSM distans i fristil

  JSM: I dag är det distans i fristil med intervallstart… som vanligt kommer här resultat på segrarna och upplänningarna…

 Resultat H 19-20, 1:a Viktor Thorn Ulricehamn 22.00.1 – 49:a Jakob Jansson Östersund (f.d Månkarbo) + 4.38.3 – 52:a Emil Eriksson Tierp + 5.03.6

 H 17-18, 1:a Eric Rosjö 24.56.1 – 15:e Gustaf Berglund Storvreta IK + 1.33.9 – 43:a Karl Ingard IK Rex + 4.09.3 – 45:a Oliver Angelsiöö Storvreta IK 4.17.3 – 46:a Olle Grywenz Storvreta IK 4.18.2 – 61:a Victor Svensson Gellivare (f.d. Vassunda) + 5.44.2 – 93:a Anton Modin Järpen (f.d. Vassunda) + 10.42.1

 Damer 19-20, 1:a Elina Rönnlund Umeå 15.54.1 – 19:e Julia Angelsiöö Storvreta IK + 2.39.9 – 44:a Elin Karlsson OK Borgen + 4.36.2

 Damer 17-18, 1:a Frida Karlsson Sollefteå 16.39.0 – 62:a Sofia Berglund Storvreta IK + 4.18.6 – 65:a Cordelia Melén/Olsson Häverödals SK + 4.37.7 – 72:a Christina Åkerblom/Andersson Storvreta IK + 6.10.1

 Resultat alla klasser: JSM 2016 Distans lördag

Bra lopp av Tomas

Tomas Eriksson Månkarbo sprang i helgen Barcelona Marathon på utmärkta tiden 3.01.57… bara att lyfta på hatten för denna bedrift, Tomas är numera säker på tider runt 3 timmar… en otrolig stämning och mycket stort startfält, en upplevelse i sig… sedan såg han Barcelona vinna i fotboll med 6-0…

JSM Sprint

  I dag skall sprint-mästarna koras, klassisk stil… uppland har fått en åkare vidare till kvartsfinal, det är Storvretas Gustaf Berglund som med sin 15:e plats i prologen får fortsätta vidare…I H 19-20 kom Jakob Jansson Östersund (f.d. Månkarbo) på 10:e plats går också vidare till kvartsfinal… bra jobbat… Lycka till Gustaf och Jakob…       för övriga gäller prologresultaten som slutgiltiga

  Här uppländska resultaten i prologen: D 17-18, 53:a Cordelia Melén/Olsson Häverödals SK – 55:a Alva Karlsson OK Borgen – 56:a Anna Herbert Brottby SK – 63:a Sofia Berglund Storvreta IK – 71:a Sara Toreheim Storvreta IK – 78:a Christina Åkerblom/Andersson Storvreta IK… D 19-20, 42:a Elin Karlsson OK Borgen – 49:a Julia Angelsiöö Storvreta IK.

 Herrar 17-18, 15:e Gustaf Berglund Storvreta IK – 53:a Olle Grywenz Storvreta IK – 59:a Oliver Angelsiöö Storvreta IK – 61:a Edvin Nordström Brottby SK – 62:a Karl Ingard IK Rex – 70:a Anton Modin Järpens SK (f.d. Vassunda)… H 19-20, 10:a Jakob Jansson Östersunds SK (f.d. Månkarbo) – 58:a Emil Eriksson Tierps IF.

Slutliga resultaten för Gustaf Berglund blev 27:a… och Jakob Jansson 22:a

  Här Mästarna: D 17-18, Linn Svahn Umeå… D 19-20, Emma Ribom Kalix… H 17-18, Axel Aflodal Syndbyberg… H 19-20 Viktor Thorn Ulricehamn.

Resultatlistor: JSM 2016 Sprint

JSM Sprint Jakob Jansson

JSM Sprint Jakob Jansson

Men här finns det snö… Ottars

Ottarsloppet arrangeras alltid på Kristihimmelfärdsdagen, där kan man cykla, löpa och åka skidor… om nu inte vädrets makter tar bort snön… 5 maj är det dags, om sju veckor alltså.

Ett kul inslag med skidor i värmen, jag/vi håller tummarna… Lycka till IK Rex!

 

mars 2016
M T O T F L S
« feb   apr »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Senaste inlägg

Kategorier

Tävlingsprogram USF

Bertils Länklista

Världscupen

Kommentarer

Vädret Månkarbo