Dagsarkiv: 21 februari, 2016

Skinnarloppet och Bessemerloppet

Skinnarloppets D21-klass vanns av Helene Söderlund Mora 2.13.08.6 – 3:a Ulrika Persson Sunne 2.20.36.9… H21, 1:a Oskar Persson Bore 2.03.50.4 – 6:a David Frisk Mora 2.07.19.5… H45, 1:a Magnus Karlsson Nacka 2.12.43.1 – 3:a Thomas Skogh Roslagsbro 2.17.28.8 – 5:a Leif Eklund Tierp 2.21.01.9

————————————————————————–

 Bessemerloppet D21 1:a Annika Löfström Årsunda 2.05.01.6 – 10:a Caroline Ström Tierp 2.47.44.6… H21, 1:a Fredrik Byström Orsa 1.51.03.1 – 16:e Pontus Nordström Östervåla 1.59.11.1 – 30:e Ronny Larsson Roslagsbro 2.06.59 – 32:a David Holmström Roslagsbro 2.08.38 – 35:a Henrik Rosén Östervåla 2.09.03… H40, 5:a Ulf Jansson Östervåla 2.03.06.8… H50, 2:a Magnus Graas Linné 2.08.06.7… H60, 1:a Björn Lindberg Öregrund 2.35.35.5…

 Resultat:  Bessemerloppet 2016

ICA-Cupens finaldag med stafetter

 ICA- Cupen avslutas alltid med stafetter, så även årets (2016)… resultat:

 Kort stafett 4×1.3km 1:a Dalarna 12.58.5 – 10:a Uppland 14.52.0 (Sara Ingard-Sebastian Norr-Leanda Björkvall-Lukas Ivarsson)

 Lång stafett 4x2km, 1:a Dalarna 20.24.4 – 11:a Uppland 22.31.4 (Julia Löfström-Loke Sköld- Lina Sjöberg- Gabriel Söderqvist) – 33:a Uppland 24.33.1 (Hanna Rydén- Lukas karlberg – Josefine Söderqvist- Ellen Bylund).

Stafett skicross, 1:a Dalarna – 13:e Uppland (Alma Nordström- Elliot Angelsiöö- Alice Modin- David Melin)

 Slutställning i distriktskampens 3 dagar. 1:a Dalarna 1978 poäng – 9:a Uppland 596 poäng

Bra kämpat/jobbat av alla aktiva och ledare…

Hatten av  Hatt          för Er alla          ICA-truppen 2016 Uppland

Scandic-cup söndag fristil

I dag fristil och 10km för damer och 15km för herrarna i junior-cupen (Scandic)… en 6:e plats för Storvretas Gustaf Berglund och Julia Angelsiöös 11:e plats, de är placeringar jag måste nämna extra här… Grattis!

Uppländska plac: D17-18, 45:a Sofia Berglund Storvreta 30.04.0 – 53:a Anna Herbert Brottby 32.17.5… D19-20, 11:a Julia Angelsiöö Storvreta 27.35.6 – 22:a Elin Karlsson Borgen 28.48.1…

 H17-18, 6:a Gustaf Berglund Storvreta 40.04.4 – 25:a Olle Grywens Storvreta 42.41.9 – 40:a Karl Ingard Rex 44.17.3 – 45:a Victor Svensson Gellivare (f.d. Vassunda) 44.59.0 – 48:a Oliver Angelsiöö Storvreta 45.43.2 – 66:a Edvin Nordström Brottby 49.50.1… H19-20, 33:a Emil Eriksson Tierp 42.39.6 – 44:a Jakob Jansson Östersund (f.d. Månkarbo) 44.27.2

Resultat: Scandic-cup 2016 Hudiksvall D 17-18 söndag  Scandic-cup hudiksvall 2016 D19-20 söndag  Scandic-cup 2016 Hudiksvall H17-18 söndag  Scandic-cup 2016 Hudik H 19-20 söndag

Veteran-SM söndag seger igen för Christina

I dag klassisk stil och masstart vid veteran-SM, ännu en seger för Uppsala Vasaloppsklubbens Christina Holm och en tredje brons-peng till Jan-Olov Jonsson Strömsberg… bara att lyfta på hatten och gratulera.

  30km (K), D55 1:a Christina Holm UVK 2.10.21.2… 20km, H70 3:a Jan-Olov Jonsson Strömsberg 1.13.07.2… 20km H65, 6:a Ingemar Karlsson Strömsberg 1.18.11… 30km H40, 5:a Per-Olof Blomgren Vassunda 1.45.11.6

 Resultat:  Veteran-SM 2016 söndag

februari 2016
M T O T F L S
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
29  

Senaste inlägg

Kategorier

Tävlingsprogram USF

Bertils Länklista

Världscupen

Kommentarer

Vädret Månkarbo