Dagsarkiv: 20 februari, 2016

Intersport-cup och Scandic-cup

Intersport (senior) och Scandic (junior) cuperna i Hudiksvall, i dag fristil, uppländska resultat:

 Intersport-cup 5km damer: 1:a Evelina Settlin 17.26.4 – 5:a Helene Söderlund Mora 18.09.4… 10km herrar 1:a Daniel Richardsson 23.15.9…

——————————————————————–

 Scandic-cup 5km, D17-18 1:a Frida Karlsson Sollefteå 18.20.0 – 54:a Sofia Berglund Storvreta 21.39.4 – 62:a Anna Herbert Brottby 22.56.3…

  D19-20 1:a Jenny Larsson Gellivare 18.44.9 – 16:e Julia Angelsiöö Storvreta 19.52.0 – 32:a Elin Karlsson Borgen 21.14.8…

 10km H17-18 1:a Erik Lieback Ulricehamn 25.11.7 – 23:a  Gustaf Berglund Storvreta 26.41.1 – 41:a Oliver Angelsiöö Storvreta 27.28.6 – 48:a Olle Grywenz Storvreta 27.53.9 – 55:a Karl Ingard Rex 28.13.1 – 60:a Edvin Nordström Brottby 28.38.8…

 H19-20, 1:a Marcus Lennartsson Garphyttan 24.17.6 – 37:a Jakob Jansson Östersund (f.d. Månkarbo) 26.50.7 – 47:a Emil Eriksson Tierp 27.28.8 – 63:a Victor Svensson Gellivare (f.d Vassunda) 28.48.6 – 71:a Anton Modin Järpen (f.d. Vassunda) 29.59.2…

Cuperna i Hudiksvall 20 febr 2016

Bilder från Elin o Alva Karlsson… Tack!

Veteran-SM lördag

I dag fristil på veteran-SM, uppländska resultat:

 15km D55, 3:a Christina Holm UVK  1.04.55… 15km H40, 3:a Per-Olof Blomgren Vassunda 53.22.5… 10km H60, 3:a Samuel Forslund UVK 37.03… 10km H65, 5:a Ingemar Karlsson Strömsberg 40.47.1 – Bernt Hellström DNS… 10km H70, 3:a Jan-Olof Jonsson Strömsberg 38.16.5…

Resultat: VSM 2016 fristil lörd Hällefors SK

ICA-Cupen lördag Sprint och Skicross

 Fortsättning på ICA-cupen lördag = uppländska sprint resultat:

 D14, 37:a Julia Löfström 2.18.22 – 47:a Sara Ingard 2.20.42 – 58:a Alva Nordström 2.24.09 – 65:a Hanna Rydén 2.26.92 – 77:a Emilia Bergström 2.35.43 – 81:a Ellen Bylund 2.45.74 – 83:a Isabelle Fredriksson 2.48.41…

 D13, 22:a Leanda Björkvall 2.20.58 – 23:a Lina Sjöberg 2.21.44 – 41:a Alice Modin  2.30. 72 – 47:a Lykke Kyllingstad 2.33.49 – 49:a Josefine Söderqvist 2.34.24 – 79:a Greta Söderberg 2.52.82…

 H14, 23:a Gabriel Söderqvist 2.06.93 – 38:a Sebastian Norr 2.13.70 – 65:a David Melin 2.27.36 – 81:a Hampus Arnestrand 2.38.89 – Karl Grywenz DNS

 H13, 38:a Lukas Ivarsson 2.20.74 – 57:a Loke Sköld 2.26.09 – 67:a Simon Arnestrand 2.29.43 – 70:a Elliot Angelsiöö 2.31.84 – 73:a Lukas Karlberg 2.33..89 – 79:a Isak Österman 2.36.56

Lista: _Resultat_Sprint_ICACUP_2016

Här kommer resultatlista på Ski-crossen 2016;  _Skicross_ICACUP_2016

 ICA-truppen 2016 Uppland

februari 2016
M T O T F L S
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
29  

Senaste inlägg

Kategorier

Tävlingsprogram USF

Bertils Länklista

Världscupen

Kommentarer

Vädret Månkarbo