Dagsarkiv: 1 februari, 2016

Lindmansloppet inställt – UDM-teamsprint 6 febr – DM-sprinten 11febr –

Lindmansloppet i Gimo 7 febr är inställt… UDM-teamsprinten 6 febr är flyttad till Häverödal, som tar över arrangemanget… Storvreta kör DM-sprinten 11 febr… se tävlingskalendern

Så tävlingsprogramet blir följande:  fredag 5 februari DM-stafett -17 och äldre, i Häverödal – lördag 6 februari UDM-teamsprinten, i Häverödal – torsdag 11 februari DM-sprint i Storvreta

——————————————————————————————————————————————–

   Här är nu inbjudan till UDM-teamsprinten 6/2   Inbjudan-UDM-teamsprint 20160206 (2)

     ——————————————————————————————————————————————- 

Några resultat från helgen:

 Harsa Ski Marathon 43 km H21, 1:a Axel Bergsten Skövde 1.47.07 – 19:e Ronny Larsson Roslagsbro 2.00.18 – 23:a Thomas Skogh Roslagsbro 2.02.48… damer 21,5km 1:a Ingrid Hallqvist  1.09.10 – delad 3:e plats Elin och Alva Karlsson Borgen 1.15.53…

 Evertbergsrännet 40km (K), 1:a Mattias Edvardsson Årsunda 1.41.22 – 5:a Pontus Nordström Östervåla 1.44.22 – 13:e Ulf Jansson Östervåla 1.49.35

 

DM-stafett -17 och äldre på fredag 5 februari

 DM-stafetten (seniorer o oldboys/Girls)  som skulle köras 3 jan, blev ju inställt och det nya datumet satt till 5 febr, nu har ju inte vädrets makter varit nådiga mot skidåkarna, men nu kommer Häverödals SK att kunna genomföra stafetten med vissa ändringar…

Här ändringarna:  Alla sträckor kommer att köras i klassisk stil, och sträckorna blir cirka 3.75 km för damerna, och 7.5 km för herrarna… H -17 och H 35 = 3 x 7.5 km… D -17 och D 35 = 3 x 3.75 km.

Bra att Häverödal kan fixa till DM:et, hoppas nu att alla ställer upp och åker tävlingen… anmälan är förlängd till 3 febr, mer info finns i kalendern och hemsidan

  

—————————————————————–

 Här fortsättningen på världscupen: 3/2 Sprint (K) i Drammen Norge – 6-7/2  50 km och 30 km (K) i Kollen Norge – 11/2 Sprint (K) – 13-14/2  5km och 10km (K) och 10km och 15km (F) i Falun – 20-21/2 Sprint (F) och Skiathlon i Lahti Finland – 4-11/3 Kanada

Uppländska truppen till ICA-Cupens riksfinal

Här är alla ICA-cup deltagare från uppland som skall tävla i Ulricehamn 19-22 febr, här avgörs riksfinalen i ICA-Cupen, det som tidigare var Kalle Anka…ledare Jocke Sköld USF

 D13, Lina Sjöberg Gimo IF – Alice Modin Vassunda IF – Josefine Söderqvist Bälinge – Lykke Kyllingstad Häverödal…

 H13, Loke Sköld Häverödals SK – Isak Österman Häverödals SK – Elliot Angelsiöö Storvreta IK – Lukas Ivarsson Bålsta SK

 D14, Julia Löfström Månkarbo IF – Hanna Rydén Öregrunds IK – Sara Ingard IK Rex – Alma Nordström Vassunda IF

H14, Sebastian Norr Häverödals SK – Karl Grywens Storvreta IK – Gabriel Söderqvist Storvreta IK – David Melin Gimo IF

Här finns regler för uttagning till ICA-cupen: Uttagningsregler_ICA_2016

februari 2016
M T O T F L S
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
29  

Senaste inlägg

Kategorier

Tävlingsprogram USF

Bertils Länklista

Världscupen

Kommentarer

Vädret Månkarbo