Månadsarkiv: februari 2016

Månkarbo i Sälen – Mora spåren

 Enligt anmälan från Månkarbo IF att deltaga i ”Fäders spår för framtids segrar” var det från början 10 st, sedan har tillkommit 2 i öppet spår, däremot åkte inte Charotte Storck  Tjejvasan.

  Här Månkarbos resultat :  Kortvasan 30km Oskar Löfström 1.53.23 – Julia Löfström 1.53.25…

  Tjejvasan 30km Margareta Abrahamsson 2.04.23…

  Öppet spår söndag 90km  Staffan Löfström 6.24.19 – Mikael Karlsson 7.09.27 – Fredrik Larsson 7.44.29 – Daniel Lager 9.03.49

   Här kommer halv-vasans åkare: Per Österlund 3.19.10 – Lukas Österlund 3.54.06 – Elisabeth Österlund 4.41.29.

Vasaloppet klarade Christofer Storck  på tiden 6.19.15… bra jobbat från din startposition

 

  Bra jobbat i spåren…    

 

En härlig skiddag med Tjejvasan

 En härlig vinterdag, toppen för skidtävling, och att få vara med i och kring vasaspåren är något speciellt, det är äkta svenskt, jag tror att alla i Sverige vet vad vasaloppet är…

För min del började resa på fredagen, fick åka med Eleonor o Ulrika Eriksson till Mora, inkvartering hos f.d Vendelborna Birgitta o Torbjörn Karlsson (en fantastisk service med logi, frukost, vallabord, TV, kaffe, m.m.) stort TACK! till ER.

 Fredag kväll, vallning, VG35 grön grundvax – 4-6 lager VR40 – 2 lager VR45… lördag tidig frukost (Birgittas), med bil till starten Christer chaufför, med deltagarna Eleonor, Ulrika, Margareta och jag… minus omkring 15-16 grader, kanonspår att kolla skidorna i, och vallningen var perfekt, starten för E-U-M var 09.15, led 3…

Innan start åkte Christer o jag till Läde och var där när täten och ”våra” passerade, sedan till målet i Mora , men otroligt svårt att hinna med och se vem som är vem… vid Läde såg vi alla ”våra” tre + OK Borgens Elin o Alva Karlsson… på målrakan dök ”Maggan” upp så snabbt så jag fick bara en bild när hon passerat… fick i efterhand veta att hon och Ulrika hade duell ända in i kaklet… som min bild är bevis för.

Nöjda deltagare, bra skidor, men lite svårt (trångt) att från tredje led att kunna åka ut för fullt dom första km… ”Maggan” och Ulrika fick samma tid 2.04.23, och Eleonor 2.16.08… mycket bra jobbat tjejer.

Här resultat från några flera ”kändisar” totalvinnare f.d. uppländska Britta Johansson/Norgren 1.19.25 –  Helene Söderlund Mora (f.d. Tierp) 1.21.48 – Ulrika Persson Sunne 1.27.05 – och GRATTIS till bästa Uppländska Elin Karlsson OK Borgen 1.30.20 – Julia Angelsiöö Storvreta 1.30.22 – Alva Karlsson OK Borgen 1.33.19 – Caroline Ström Tierp 1.36.36 – Carola Eriksson Arlanda/Märsta 1.37.37… mycket bra,  imponerande

 

Folksam-Cupen 26-28 febr

Här kommer uppländska resultat från Riksfinalen i Folksam-cupen (15-16 år)… Grattis tilll Häverödals Alva Sköld som kom på 5:e plats i tekniksprinten… bäst av grabbarna var Martin Mickels med en 12:e plats på jaktstarten, bra jobbat Martin…

Tekniksprint: D15, 5:a Alva Sköld – 26:a Erika Österman – 33:a Lisa Melén/Olsson – 56:a Alva Jonsson… D16, 24:a Johanna Jngard – 29:a Emma Olsson… H15, 20:e Arvid Schön – 31:a David Sjöberg – 53:a Hampus Claesson 61:a Ludwig Sandberg – 66:a Petter Bengtsson… H16, 20:e Martin Mickels – 29:e Johan Lüning – 47:a Alexander Lundstein – 48:a David Sundqvist.

 Jaktstart: D15, 16:e Alva Sköld – 25:a Lisa Mélen/Olsson – 30:e Erika Österman – 53:a Alva Jonsson… D16, 25:a Johanna Ingard – 28:a Emma Olsson… H15, 22:a Arvid Schön – 36:a David Sjöberg – 58:a Petter Bengtsson – 59:a Ludwig Sandberg… H16, 12:a Martin Mickels – 34:a Johan Lüning – 39:a Alexander Lunstein – 49:a David Sundqvist

Fredag: Tekniksprint-Folksam 2016    Lördag: Jaktstart-Del-2-Folksam-cup 2016     Söndag: Distriktskamp_SONDAGSTAFETTER 2016 Folksam      Folksam-A-final stafett i F 2016     Folksam B-final stafett 2016   Folksam C-final stafett 2016

Folksamtruppen 2016

JVM – seger i damstafetten

Sveriges damjuniorer vann JVM-stafetten 4 x 2.5 km, 0.6 sek före Norge och trea Ryssland…

 1:a Sverige (Emma Ribom – Elina Rönnlund – Ebba Andersson – Jenny Solin) 22.30.7 – 2:a Norge 22.31.3 – 3:a Ryssland 22.40.9 – 4:a Tyskland 22.45.4 

Duktiga juniorer och U23

 Härligt med svenska framgångar i JVM (17-20) och U23… vi är kanske inte så dåliga som de allra flesta vill göra gällande… och det är ju flera skidnationer än Sverige som inte gjort några bra resultat i världcupen denna vinter.   Visst är Norge bäst…  men  Heja Sverige

 Här Sveriges bästa, JVM damer, sprint 3:a Jenny Solin + en 4:e och 5:e plats… U23, 1:a Jonna Sundling – 3:a Maja Dahlqvist

Herrar sprint, JVM 6:a Hugo Jacobsson  + en 9:e plats… U23, 2:a Karl-Johan Dyvik – 4:a Oskar Svensson + en 9:e och 10:e plats

  Klassiskt, damer 5 km JVM, 6:a Ebba Andersson… U23 10 km, 5:a Sofia Henriksson – 8:a Jonna Sundling…

 Herrar JVM 10 km, 9:a Viktor Thorn… U23 15km, 1:a Jens Burman.

 Fristil damer, JVM 10km, 1:a Ebba Andersson – 7:a Emma Ribom… U23 10km, 13:e Jonna Sundling

Herrar JVM 15 km, 11:a Viktor Thorn… U23 15km, 16:e Simon Lagesson

 Facit:  3 guld – 1 silver – 2 brons   + 12 st på platserna 4 till 10…     jag tycker att det är mycket bra… eller??

 

Tio i Vasaloppsveckan

 På fredag 26 febr börjar loppen i spåren Sälen – Mora…  Månkarbos deltagare är tio till antalet, först ut är Julia och Oskar Löfström, det är kortvasan 30 km… lördag 27/2 är det tjejvasan 30 km, med Margareta Abrahamsson och Charlotte Storck… 28/2 öppet spår 90 km, med Staffan Löfström och Daniel Lager… 1:a mars startar halvvasan 45 km, där är det Elisabeth, Per och Lukas Österlund som åker… den 6:e mars är det vasaloppet 90 km, med Christofer Storck.   Lycka Till!

 Detta gör en sammanlagd sträcka av 52.5 mil… ungefär som Månkarbo – Umeå den sträckan med bil är beräknad till 5tim 56 min… om det är hyfsade förhållande i skidspåret, kan dessa 10 klara sträckan på 39.22.11… är jag optimist! kanske?? 

   MIF-märke -4         I fäders spår

Nya stolpsponsorer i Åsbanan

Ytterligare fyra (4) sponsorer i el-ljusbanan (Åsbanan) i Månkarbo… ”skidorna” tackar för bidraget till skidverksamheten. Här nedan bild på dom fyra nya… nu totalt 83 st.

5-CIMG8413

Botten är i verkligheten vit… ingen bra fotograf

28 febr tävling i Häverödal

Häverödals SK inbjuder till öppet Roslagsmästerskap (K) söndag 28 februari kl 11.00… mer info på deras hemsida…   > Inbjudan RM 20160228

Skinnarloppet och Bessemerloppet

Skinnarloppets D21-klass vanns av Helene Söderlund Mora 2.13.08.6 – 3:a Ulrika Persson Sunne 2.20.36.9… H21, 1:a Oskar Persson Bore 2.03.50.4 – 6:a David Frisk Mora 2.07.19.5… H45, 1:a Magnus Karlsson Nacka 2.12.43.1 – 3:a Thomas Skogh Roslagsbro 2.17.28.8 – 5:a Leif Eklund Tierp 2.21.01.9

————————————————————————–

 Bessemerloppet D21 1:a Annika Löfström Årsunda 2.05.01.6 – 10:a Caroline Ström Tierp 2.47.44.6… H21, 1:a Fredrik Byström Orsa 1.51.03.1 – 16:e Pontus Nordström Östervåla 1.59.11.1 – 30:e Ronny Larsson Roslagsbro 2.06.59 – 32:a David Holmström Roslagsbro 2.08.38 – 35:a Henrik Rosén Östervåla 2.09.03… H40, 5:a Ulf Jansson Östervåla 2.03.06.8… H50, 2:a Magnus Graas Linné 2.08.06.7… H60, 1:a Björn Lindberg Öregrund 2.35.35.5…

 Resultat:  Bessemerloppet 2016

ICA-Cupens finaldag med stafetter

 ICA- Cupen avslutas alltid med stafetter, så även årets (2016)… resultat:

 Kort stafett 4×1.3km 1:a Dalarna 12.58.5 – 10:a Uppland 14.52.0 (Sara Ingard-Sebastian Norr-Leanda Björkvall-Lukas Ivarsson)

 Lång stafett 4x2km, 1:a Dalarna 20.24.4 – 11:a Uppland 22.31.4 (Julia Löfström-Loke Sköld- Lina Sjöberg- Gabriel Söderqvist) – 33:a Uppland 24.33.1 (Hanna Rydén- Lukas karlberg – Josefine Söderqvist- Ellen Bylund).

Stafett skicross, 1:a Dalarna – 13:e Uppland (Alma Nordström- Elliot Angelsiöö- Alice Modin- David Melin)

 Slutställning i distriktskampens 3 dagar. 1:a Dalarna 1978 poäng – 9:a Uppland 596 poäng

Bra kämpat/jobbat av alla aktiva och ledare…

Hatten av  Hatt          för Er alla          ICA-truppen 2016 Uppland

februari 2016
M T O T F L S
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
29  

Senaste inlägg

Kategorier

Tävlingsprogram USF

Bertils Länklista

Världscupen

Kommentarer

Vädret Månkarbo