Månadsarkiv: januari 2016

Skidor Uppländska resultat

Bra Uppländska resultat i dag:

SM skiathlon damer, 1:a Charlotte Kalla 39.05.8 – 2:a Maria Rydqvist + 34.5 – 3:a Ebba Andersson + 1.03.4 – 6:a Helene Söderlund Mora (f.d. Tierp) + 2.26.9… herrar 1:a Marcus Hellner – 2:a Viktor Thorn – 3:a Jens Burman…  bra Helene.

———————————————————-

 Marcialonga långlopp (K) damer,  1:a Britta Johansson/Norgren (f.d. Bälinge) 3.13.50.7 – 2:a Smutna Österrike 3.13.52.1…  GRATTIS Britta!

 Herrar, 1:a Gjerdalen Norge 2.49.49.1 – 6:a Daniel Richardsson 2.50.13.3 – Erik Ohlström IK Rex 3.27.08 –  Leif Eklund Tierp 3.38.46 –  Magnus Björk IK Rex 3.48.28 – Örjan Grip Bälinge (f.d. Månkarbo) 5.57.25…  bra jobbat grabbar

Resultat:  43° Marcialonga, I-Predazzo 2016 

—————————————————————-

 I vinterstudiotipset hade jag idag full pott, de var damernas SM-triathlon, 1-2-3:an rätt namn o rätt plac = 7 poäng…

ICA-cupen distriktsfinal

 ICA-Cupens distriktsfinal för Uppland, avgjordes i dag i samband med Öregrundskrossen och Öregrundssprinten, tack vare att snön försvann i Öregrund så fick tävlingarna flyttas till Häverödals konstsnö… tävlingen var öppen för deltagare från andra distrikts.

———————————————————

 De bästa Uppländska resultaten i klassen 13-14, som är ICA-Cup… OBS! alltså bara distriktsåkare

Krossen H13-14, 1:a Karl Grywenz Storvreta 3.26 – 2:a Gabriel Söderqvist Storvreta 3.37 – 3:a Loke Sköld Häverödal 3.49 – 12:a Samuel Linde Månkarbo 4.33… sprinten, 1:a Karl Grywenz  1.58 – 2:a Gabriel Söderqvist 2.06 – 3:a Loke Sköld 2.12 – 10.a Samuel Linde 2.33

Krossen D13-14, 1:a Alice Modin Vassunda 4.01 – 2:a Julia Löfström Månkarbo och Alma Nordström Vassunda båda 4.02 – 19:e Felicia Larsson Månkarbo 5.08… sprinten, 1:a Lina Sjöberg Gimo 2.14 – 2:a Julia Löfström Månkarbo 2.16 – 3:a Alma Nordström Vassunda 2.28 – 18:e Felicia Larsson Månkarbo 3.24

———————————————————-

  Månkarbos övriga: Krossen H17-, 4:a Oskar Löfström 3.53… H11-12, 10:a Albin Värnebjörk 5.06 – 11:a Theo Ingemarsson 5.30 . 12:a Filip Karlsson 5.33… sprinten H17-, 5:a Oskar Löfström 2.15,,, H11-12, 8:a Theo Ingemarsson 1.38 – 12:a Albin Värnebjörk 1.43 – 13:e Filip Karlsson 1.45.

Här övriga resultat:  Öregrundscrossen 2016   Öregrundssprinten 2016

 

Distriktsfinalen ICA-Cupen till Häverödal

ICA-Cupen 30 jan är flyttad från Öregrund till Häverödal…kolla, mer info på Öregrunds hemsida.

SM Piteå stafetter

Stafett damer 3x5km i fristil… 1:a Piteå 34.42.7 – 2:a Åsarna 53.45.8 – 3:a Umeå 36.17.7… 5:a Mora med Helene Söderlund 36.54.6. 

 Herrar 3x10km i fristil… 1:a Hudiksvall 1.05.02.5 – 2:a Falun/Borlänge 1.05.05.1 – 3:a Piteå 1.05.05.5… 7:a Mora med David Frisk 1.07.00.3

Åsloppet inställt

Åsloppet i Månkarbo 31 jan är inställt…

 

SM i Piteå… vi hejar på Helene o David

Så här tio minuter innan start, en koll i startlistan för dagens distanser damer 10 km, och herrarna 15 km båda i klassisk stil. Jag/vi upplänningar har ju Helene Söderlund Mora f.d Tierp… och David Frisk Mora  f.d Rex, att hålla tummarna för…

Jag hoppas mycket på Piteås Sofia Henriksson och Ebba Andersson Sollefteå (junior).  Nu startar TV-sändningen

————————————————————-

  Nu är damernas tävling klar: 1:a Charlotte Kalla 26.59.8 – 2:a Ebba Andersson + 1.12.1 – 3:a Ida Ingemarsson + 1.19.5 – 4:a Sofia Henriksson + 1.41.6 – 12:a Helene Söderlund Mora (f.d Tierp) +2.49.1… mycket bra av dom jag hoppades på

————————————————————–

 Herrarnas 15 km:  1:a Daniel Richardsson 37.25.5 – 2:a Marcus Hellner + 6.8 – 3:a Anton Lindblad + 13.1 – 4:a Simon Andersson + 14.4 – 5:a Viktor Thorn 15.7 – 23:a David Frisk Mora (f.d. Rex)+ 1.58.9.

 Bra jobbat Helene och David… …David varvning 10 km  

David Frisk Mora (Rex)

David Frisk Mora (Rex)

Storvretaklassikern inställd m.m.

 Långloppet Storvretaklassikern (jun-äldre) 30 jan är inställt, natursnön töar bort och konstsnön är på för kort sträcka, för att köra långlopp… se deras hemsida

——————————————————————-

 Storvretas Gustaf Berglund är uttagen som reserv till juniorlandskampen Baltiska och Nordiska länderna i Ottepä 26-28 febr. Grattis!

 ——————————————————————–

Öregrundscrossen distriktsfinal ICA-cupen 30 jan i Öregrund, kan flyttas till Häverödal… se deras hemsida

——————————————————————–

  SM – veckan 27 – 31 jan i Piteå. har följande program: onsdag 27/1  D-H distans 10 och 15 km (K) intervallstart… torsdag 28/1 Stafetter (F) 3×5 km – 3×10 km… lördag 30/1  Sprint  (F)… söndag 31/1 Skiatthlon  D 7,5 + 7,5 km – H 15 + 15 km.

Sju (7) år med bloggen

 Den 25 januari 2009 var start för min blogg ”I vita spår” detta inlägg är det 2002:a… det mesta har handlat om skidor, som det var tänkt från början, men lite annat har det också blivit. Ändrade utseende efter 2 år, som den är i dag efter 7 år. De är Janne Björk som är fixaren bakom bloggen, men jag skriver och hojtar till när det trasslar, så kommer Janne.

 Tog fram några gamla bilder: Bild 1, är från tidig skidpremiär 11 nov 2010.

 

 

Hornbergsloppet

 Hornbergsloppet i Årsunda, 42 km masstart i klassisk stil…

 H21, 1:a Axel Bergsten Skövde 2.02.04 – 3:a Pontus Nordström Östervåla 2.03.30 – 5:a Stefan Ekman Strömsberg 2.06.36 – 8:a Ulf Jansson Östervåla 2.08.56

DM-medel klassiskt

 Rapporten jag fått från Knutby om arrangemanget, är bara positivt, tyvärr tunt i många klasser… i dag DM-medel i klassisk stil… en knallhård duell i D13-14, där Månkarbos Julia Löfström klarade första platsen med 1 sek före Lina Sjöberg Gimo… Grattis Julia och övriga DM-vinnare

 Här Månkarbos resultat. D13-14, 1:a Julia Löfström 9.06 – 2:a Lina Sjöberg Gimo 9.07… H11-12, 7:a Theo Ingemarsson 13.02 – 8:a Johan Löfström 13.49 – 9:a Filip Karlsson 14.06,  bra kämpat grabbar

 Här alla DM-segrare: D11-12, 1:a Alva Adill Öregrund 10.06 – D13-14, 1:a Julia Löfström Månkarbo 9.06 – D15-16, 1:a Johanna Ingard Rex 17.54 – D17-18, 1:a Alva Karlsson Borgen 34.01 – D19-20, 1:a Julia Angelsiöö Storvreta 32.42 – D21, 1:a Caroline Ström Tierp 36.08 – D55, 1:a Cecilia Ingard Rex 44.14…

 H11-12, 1:a Edvin Schön Storvreta 10.46 – H13-14, 1:a Karl Grywenz Storvreta 8.11 – H15-16, 1:a Martin Mickels Bålsta  15.44 – H17-18, 1:a Oliver Angelsiöö Storvreta 40.11 – H21, 1:a Ronny Larsson Roslagsbro 1.32.19 – H35, 1:a Erik Arnland Storvreta 1.39.09 – H45, 1:a Thomas Skogh Roslagsbro 1.30.36 – H55, 1:a Martti Mustonen Roslagsbro 1.40.21

Listan: DM-medel Knutby 24 jan 2016             Staffan Löfström bakom kameran… Tack!

 

 

januari 2016
M T O T F L S
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Senaste inlägg

Kategorier

Tävlingsprogram USF

Bertils Länklista

Världscupen

Kommentarer

Vädret Månkarbo