Månadsarkiv: mars 2015

Resultat Grönklittsjakten dag 1 och 2

 Grönklittsjakten dag ett med fristil… i morgon klassiskt… här uppländska deltagares placeringar lördag, D11 8:a Alva Adill Öregrund – H11 18.e Viktor Jemth Storvreta – H17-18 7:a Gustav Berglund Storvreta – 13:e Karl Ingard Rex – H19-20 4:a Jonas Ingard Rex…  Grönklittsjakten 28 mars dag 1     Här är slutresultat  Resultat dag 2

Resultat Årefjällsloppet

 Årefjällsloppet i år ”bara” 47 km (75 km), i klassisk stil i strålande fint väder…

 Resultat damer 1:a Serina Boner Schweiz 2.23.09 – 2:a Sofia Bleckur Mora 2.24.44 – 3:a Masako Ishida Japan 2.25.02 – 4:a Britta Johansson/Norgren (f.d Bälinge) 2.26.28 – 6:a Stina Nilsson Mora 2.28.33 – 7:a Emma Wikén Åsarna 2.29.16 – 10:a Helene Söderlund Mora (f.d. Tierp) 2.31.36….

 Herrar: 1:a Petter Eliasson Norge 2.04.27 – 2:a Thord Asle Gjerdalen Norge 2.05.18 – 6:a Daniel Richardsson 2.06.22 – 7:a Anders Södergren 2.06.48 – 11:a Johan Olsson 2.08.18… bästa upplänningar och med samma tid Stefan Ekman Strömsberg och Henrik Casserlund Månkarbo 2.36.52 – Rikard Grip (f.d.Månkarbo) 2.42.52 – Per Bergå Rex 2.55.51 – Magnus Björk Rex 3.01.52. – Per Blomgren Vassunda 3.07.55 – Pelle Mattsson Rex 3.59.31.

Årefjällsloppet 27 km resultat

Årefjällsloppet 27 km har körts idag med Arvid Jonsson som segrare på tiden 1.26.45 – ”våran” Jakob Jansson som varit sjuk hela vintern gjorde idag sin första tävling för säsongen kom på 8:e plats 1.34.24… kul att du är igång igen Jakob.

Skidtunnel i Piteå

 I sommar öppnas skidtunneln i Göteborg… och år 2016 ska första delen av Piteås tunnel stå klar, där Charlotte Kalla investerar… mer info på langd.se

Årefjällsloppet 28 mars på TV

Skidfest som sänds på TV 12… Årefjällsloppet med långloppseliten bl.a Petter Eliasson – Anders Aukland, som får konkurrens av övriga världsstjärnor, som Johan Olsson – Daniel Richardsson – Petter Northug – Lukas Bauer – Maxim Vylegzhanin…

 En hel del upplänningar finns också anmälda till start, bl.a. 225 Stefan Ekman Strömsberg – 1074 Magnus Björk Rex – 1172 Per Bergå Rex – 2121 Pelle Mattsson Rex, och ”våran” Henrik Casserlund Månkarbo…

Bland damerna finns långloppsåkare med start-nr 501 Boner – 502 Kveli – 503 Britta Johansson/Norgren (f.d Bälinge) – 504 Smutna… mot bl.a 517 Kowaczyk  – 518 Maria Rydqvist – 520 Sofia Bleckur – 521 Emma Wikén – 522 Stina Nilsson – 531 Ida Ingemarsdotter… intressant start av 524 Helene Söderlund Mora (f.d. Tierp).

Det finns tre olika sträckor som på grund av snöläget förkortats… 75 km är nu 47 km – 35 km = 27 km – 11 km = 8 km… anmäld till 27 km är Månkarbos Jakob Jansson, som på grund av sjukdom ej tävlat på hela vintern, så Lycka till Jakob…

 

 

 

Resultat tisdag Intersport-cup och Scandic-cup

 I dag final i Cuperna Intersport (seniorer) och Scandic (juniorer)…

5 km D21 1:a Charlotte Kalla 13.18.2 – 2:a Ida Ingemarsdotter 13.21.4 – 3:a Maria Nordström 13.35.8 – 4:a Hanna Falk 13.36.8 – 5:a Linn Sömskar 13.38.8 – 6:a Jonna Sundling 13.51.0…

10 km H21 1:a Calle Halvfarsson 22.42.2 – 2:a Daniel Svensson 23.03.7 – 3:a Lars Nelsson 23.06.0 – 4:a Jesper Modin 23.08.7 – 5:a Carl Qvicklund 23.13.0 – 6:a Anton Lindblad 23.28.6

Scandic cup: Jaktstart 15km, H17-18 1:a Jonas Eriksson Falun/Borlänge 42.46.6 – 18:e Gustav Berglund Storvreta 46.19.1… H19-20, 1:a Oskar Svensson F/B 41.15.3 – 38:a Emil Eriksson Tierp 50.44.7

Resultat måndag junior-cupen

I dag har prologen i Scandic-cup körts, 2,5 km i fristil för alla både D+H, 17-18 och 19-20…i morgon går jaktstarten 10km för damer och 15 km för herrarna.

Upplänningarnas resultat prolog:  H17-18, 24:a Gustav Berglund Storvreta 6.12.2… H19-20, 41:a Emil Eriksson Tierp 6.27.8. 

Scandic-cup Kalix H17-18 prolog   Scandic-cup Kalix H19-20 prolog

Månkarbo IF Årsmöte 29 mars

Månkarbo IF:s Årsmöte hålls i klubblokalen 29 mars kl 18.00…  Välkomna!  /MIF:s styrelse

Möte     Månkarbo IF  Ordf-klubba

 

83 sekunder

83 sekunder, så var 15800 anmälda till Vasaloppet (fullt) 2016… stafettvasan 8000 är också fullt, 32400 är det anmälda till dom 8:a loppen i vinterveckan… sommaren cykelvasa 90 km är fullt 12000.

Resultat söndag 22 mars

SM teamsprint damer, 1:a Piteå Elit Charlotte Kalla/Jennie Öberg – 2:a Mora Anna Haag/Stina Nilsson – 3:a Åsarna Frida Hallquist/Ida Ingemersdotter… 5:a Sollefteå Elin Molin/Julia Jansson (f.d. Månkarbo).

 SM teamsprint herrar, 1:a Piteå Elit Martin Bergström/Jesper Modin – 2:a Falun/Borlänge Oskar Svensson/Calle Halvfarsson – 3:a Åsarna Lars Nelsson/Anton Karlsson.

mars 2015
M T O T F L S
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Senaste inlägg

Kategorier

Tävlingsprogram USF

Bertils Länklista

Världscupen

Kommentarer

Vädret Månkarbo