Månadsarkiv: januari 2015

Häverödal fixade DM-teamsprinten

 Häverödal fixade säsongens tredje DM, team-sprinten för ungdomarna kördes i klassisk stil, 21 lag i klasserna 11-16 år som gällde DM, utom DM var det 2 lag i vardera D+H 10 år samt 3 lag i H17-

Beröm till Häverödal för bra arrangerad tävling, den rapporten har jag  jag fått av klubbledare på plats.

 Hemmaklubben tog fyra klassegrar i D+H 11-12 – D+H 13-14… en seger var av Bålsta SK i H 15-16 och IK Rex i D 15-16…

Segrarna i D 11-12 Lenad Björkvall-Lykke Kyllingstad – D 13-14 Lisa Melén/Olsson-Erika Österman – D 15-16  Johanna Ingard-Sara Ingard… H 11-12 Isak Österman-Loke Sköld – H 13-14 Alva Sköld-Sebastian Norr – H 15-16 Martin Mikels-Johan Lüning

———————————————————————

Segrarna utanför DM, D 10 Clara Thoresson-Saga Westerlund Häverödal… H 10 Tim Nyman-Melker Westerlund Häverödal… H 17-  Joel och Isak Häggström Storvreta

Resultatlista:  Resultatlista_Total_DM_Teamsprint_20150131

SM distans i fristil

Calle Halfvarsson fick äntligen komma överst på ”pallen” distans 15 km i fristil… 2.a Daniel Richardsson – 3:a Anders Södergren.

Charlotte Kalla segrade på 10 km i fristil med Anna Haag på 2:a plats och 3:a Emma Wikén… Julia Jansson Sollefteå (f.d. Månkarbo kom på 21:a plats…

 Resultat:  Resultat_Distans 15 km (F)_H21 2015     Resultat SM 10 km (F)_D21 2015

Gavleloppet – Tunaloppet resultat

Här kommer resultatlistor från lopp med uppländska deltagare… 

Gavleloppet med Månkarbos Julia Löfström på en 4:e plats… D 17-20 segrade Elin Karlsson OK Borgen… Grattis!

Tunaloppet segrar för Emil Eriksson Tierp i H 19-20… och för Edvin Nordström Brottby i H 16.  Grattis!

Gavleloppet:  Resultat_LillaGavleloppet_2015

Tunaloppet:   ResultatlistaTunaloppet2015

I morgon 3:e DM-tävlingen

En rapport från tävlingsledaren Joakim Sköld säger att UDM-stafetten (team-sprinten) kommer att gå lördag 31/1  i Häverödals regi…

 Återstår sedan av DM-tävlingarna är, medel och lång,  samt stafetten för seniorer o äldre… hoppas Gimo har snö nästa helg 7-8 februari, där stafetten går på lördagen och 30 + 50km ingår i Lindmansloppet på söndagen.

Bilder från Ånnaboda-SM

Här några bilder från SM:et i Ånnaboda… där man får se, inte bara dom tävlande för dagen, utan andra ”kändisar”  som bl.a  Tomas Vassberg – Jenny Axelsson Piteå (ledare vid stora arrangemang som SM) Eva-Lena Frick (f.d. Karlsson)  landslags-tjej (var med i OS i Sarajevo 1986) som tävlat i Månkarbos Åslopp 1985…

Julia Jansson Sollefteå sista sträckan på SM-stafetten i Ånnaboda 2015 Helene Söderlund Mora första sträckan på SM-stafetten i Ånnaboda 2015 Julia Jansson Sollefteå sista sträckan i SM-stafetten i Ånnaboda 2015

Julia - med mamma Susan, Eleonor och pappa Ulf Tvåa från vänster Tomas Vassberg Åsarna  SM-stafetten i Ånnaboda 2015 Jenny Axelsson Piteå klasskamrat med "Maggan" på folkhögskolan i Älvsbyn

Julia och Helene i Ånnaboda – SM

 

SM i Ånnaboda med stafett på programmet, 3 x 5 km för damer och 3 x 10 km för herrarna… först ut var herrarna där det bjöds på spänning in i det sista, med en Emil Jönsson i Mora som jagade Åsarnas Lars Nelsson, men Lars höll undan och Åsarna vann, Mora 2:a, och Hudiksvall på 3:e plats… suverän uppåkning på andra sträckan av Åsarnas Johan Olsson som hade klart bästa sträcktid… Emil Jönsson var tids-bäst på sista sträckan, och Marcus Heller var något före Martin Johansson på första…

Så var det dags för damerna där Piteå Elit vann med en dryg minut före Moras första lag, som i sin tur var 7-8 sekunder före Åsarnas första lag… sträck-bäst här var på första Sofia Bleckur Mora – på andra Piteås Jennie Öberg – och på tredje var Charlotte Kalla snabbast…

———————————————————–

  Mycket intressant för min del var att se Sollefteås Julia Jansson på sista sträckan (ja, just det f.d. Månkarbo) göra ett utmärkt lopp… där hade pappa Ulf haft en jäktig dag i vallaboden… kul att Julia presterar så bra nu i dom vita spåren.

En tjej som jag också och beundrar i skidspåret är Moras Helene Söderlund, bördig från Tierp som gjort en strålande säsong med landslags-uppdrag, jag fick en kort pratstund med Helene som sa att hon idag inte var på topp (lite sliten nu) men var mycket nöjd med insatserna hon gjorde på loppen i Norge tidigare i vinter. Helene körde i dag första sträckan i Moras andra-lag, var 5:a på sträckan slagen med knappt 20 sek .

Roligt för mig/oss, se att f.d. nordupplänningarna kan prestera så bra i toppen… lycka till!

David Frisk, Rexaren nu i Moras färger är tyvärr sjuk och kan inte tävla, synd… nu tror jag att David hade ett finger med i Moras framgångar, han är med och vallar till lagkompisarna… en fjärde f.d. norduppländsk skidåkare med i Sverige-toppen är Sollefteås Britta Johansson/Norgren, given i laget, men nu är med och kör i långlopps-cupen…

Resultat-H21-SM-Stafett 2015     Resultat-D21-Stafett i SM 2015

 

SM i Örebro

Charlotte Kalla och Marcus Hellner vinnare i skiathlon… Helene Söderlund Mora (f.d.Tierp) på 14:e plats

Resultat: Resultat-D21-Skiathlon    Resultat-H21-Skiathlon

25 jan = 6 år med bloggen

I söndags 25 jan 2015 var det 6 år sedan jag startade Bloggen (inte jag de var Janne Björk) 2009 – 2015… en blogg som mest handlar om längdskidor. Bloggen fick nytt ”ansikte” 25 jan 2011 (det nuvarande).

 Har ett visst intresse för statistik så jag har koll på följande: Inlägg 1891 st – kategorier skidor 1245 st – övrigt 505 st – familj 61 – resultat 30 st – statistik 22 st – historia 14 st – bilder 12 st – idoler 2 st… detta gör 315 inlägg i snitt /år… alla titlar finns på pränt.

Hade problem med skräppost ett tag så antal besökare blev fel, men nu fungerar detta igen, ligger nu runt 50-60/dag

Jag har ingen koll hur många bilder jag lagt ut, har dålig ordning på bilderna, för jag är alldeles för okunnig på allt som har med teknik och göra, därav oordningen… men för de har jag tagit ut några som jag gärna vill visa…

Har ej börjat skolan bilden tagen i Degerbo där min farbror var bonde Sture Rosèn  - Jan Eriksson - Bertil Jansson  i Ullfors IK På historisk mark  Odd Martinsen Norge o Bertil Jansson i Tobo-loppet

Bertil Jansson i vasaloppet 1969 (obs! träskidor) 1-Arbete i banan Dick Grip o Bertil Jansson Bertil NU-Alliansen 80 år ... har gjort statistik med DM-segrare 1957-1996  USF:s 40 års-jubileum

Jag i yngre dagar med "Maggan" - Linda o mamma Ester "Maggan" i klassen 13-14 Lilla skidolympiaden i Delsbo “Maggan”  Lilla SS i Falun 1982

Linda gillade skate Linda Jansson inteckning i Klingfors vandringspris Elofsson på besök då jag skrev på bloggen

Inbjudan UDM-teamsprinten

Nu är inbjudan här på UDM-teamsprinten som körs 31/1 i Häverödal… anm 29/1… klasser D+H 9-10 (ej DM), H 17- (ej DM), också DM-klasserna från 11 till 16… upplysningar Joakim Sköld 070-35 03 030.

Inbjudan: INBJUDAN_DM_team_sprint_20150131

Statistik kring DM ungdom m.m

 

 Så här långt har två individuella DM-tävlingar genomförts, Sprint (F) och kort (F)… i ungdomsklasser (11-16 år) tävlas det om vandringspris till bästa klubb… poängberäkningen är 10 poäng för seger 9 för andra plats o.s.v,  från och med 10:e plats får alla 1 poäng…

 PÅ DM-sprinten deltog (åkte i mål) 63 st från 11 klubbar… i fjol (2014) 40st från 12 klubbar…

 På DM-kort, 74 st från 13 klubbar… i fjol (2014) 74 st från 14 klubbar…

 I topp ligger Storvreta IK – Häverödals SK – IK Rex – Öregrunds IK… nu återstår DM-medel (K)…

————————————————————————-

  Här DM-segrarna hittills (Sprint o Fristil) både ungdom och äldre klubbvis totalt 24 st:

  Häverödals SK 5st , Alva Sköld  S+F – Loke Sköld S+F – Cordelia Mélen/Olsson S

  IK Rex 4 st, Johanna Ingard F – Karl Ingard F – Emma Bergman – Magnus Björk S

  Storvreta IK 4 st, Arvid Schön S+F – Oliver Angelsiöö S+F

  Vassunda IF 3 st, Per Blomgren S+F – Jan Mattsson F

  Brottby SK 2 st, Anna Herbert S – Peter Nordström F

  Gimo IF 2 st, Lina Sjöberg S+F

  Tierps IF 2 st, Emil Eriksson S+F

  OK Borgen 1 st, Elin Karlsson F

  Strömsbergs IF 1 st, Elis Åberg F

januari 2015
M T O T F L S
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Senaste inlägg

Kategorier

Tävlingsprogram USF

Bertils Länklista

Världscupen

Kommentarer

Vädret Månkarbo