Månadsarkiv: mars 2014

Malin tvåa i Umeå

 Barnbarnet Malin Lundberg med hästen Norma Jean hade en mycket lyckad helg i Umeås hopptävlingar… på fredagen blev en 2:a plats av 59 startande 0 fel och näst bästa tid, (höjd 1.10)…

 På lördagen var det lagtävling i Agria Allsvenskan norra gruppen, där 8 lag med fyra tävlande i varje, två juniorer och två seniorer, (dom tre bästa resultaten räknas) där det gäller att ha så få nedslag som möjligt, (höjd 1.30)… Malin hade 0 fel och näst bästa tid, laget Älvkarleby RK kom på 4:e plats, samma antal nedslag som 2:an o 3:an men sämre tid… två tävlingar återstår.

Söndagens tävling var höjden 1.20 med 55 startande, där blev det ett nedslag (= 4 fel) och platsen 22:a…

Bilden på Malin o Norma Jean tagen i Gävle

Årefjällsloppet

I går kördes den kortare varianten 35 km i klassisk, bra kört av Jakob… 1:a Tobias Engblom Stockvik 1.34.57 – 3:a Jakob Jansson Månkarbo 1.39.49… Susan Jansson Månkarbo åkte i mål som 117:e 2.40.00…

I dag det långa 61 km med Daniel Richardsson som vinnare 2.44.41 – 96:a Stefan Ekman Strömsberg 3.22.27 – 97:a Rikard Grip 3.23.19 – 101:a Erik Ohlström Rex 3.35.20 – 103:a Henrik Casserlund Månkarbo 3.40.50…

 Damklassen vanns av Charlotte Kalla 3.09.21 – 3:a Britta Johansson/Norgren 3.11.59 – 5:a Emma Wikén 3.12.30… Julia Jansson fullföljde inte…

Årefjällsloppet fre-lördag

Årefjällsloppet på lördag 29/3 (61km i klassisk stil) med massor av långloppsåkare och ”vanliga” elitåkare, som t.ex Anders Södergren – Daniel Richardsson, Teodor Pettersson…

 Intressanta starter...  kan Henrik Casserlund Månkarbo vinna över sin morbror/förbundskapten Rikard Grip??… med är också Stefan Ekman Strömsberg, samt Rexarna Magnus Björk och Erik Ohlström… på tel säger Erik, som åkte SM 5- milen, att han är i hyfsad form, vill ta revanch från fjolåret då det inte gick bra…

I damklassen kör Charlotte Kalla, Emma Wikén, Britta Johansson/Norgren (f.d Bälinge) och Julia  Jansson (f.d. Månkarbo) mot långloppsåkarna… mycket intressant.

På fredagen körs den kortare varianten (35 km) med mera Månkarbo på startlinjen Jakob Jansson och mamma Susan… kul

 

Kort återblick på skidsäsongen

Här kommer lite av det vi hann med i Uppland innan snön tog slut…

 Genomförda DM-tävlingar: DM-kort – DM-medel – DM-sprint ungdomsklasserna.

 Inställda: DM-sprint junior o äldre – DM-lång – DM-teamsprint.

 Totalt 23 klubbar har deltagit på DM – 17 av dessa på UDM… 264 har åkt i mål på de individuella…

 39 st DM-segrare har korats – 7 st lagtitlar, Storvreta 4 st – Rex, Häverödal o Tierp en var

  Uppland har deltagit med trupper i ICA o Folksam-cuperna… SM-JSM-USM och Scandic-cup

  Många har åkt i Vasalopps-spåren, m.m.

 Här lista på DM-segrarna: USF 2014 DM-segrar klubbvis

 Tabell 1957-2014: DM- KLUBBVIS 1957-2014 tabell

 

Scandic-Cupen Jakten

Jakten i dag är sista tävlingen i årets junior-cup… resultat

Damer 17-18, 1:a Ebba Andersson 38.23.4… 40:e Elin Karlsson OK Borgen 49.00.3               Herrar 17-18, 1:a Elias Dahl  Offerdal 49.13… 27:a Jakob Jansson Månkarbo 55.17.5 – 40:a Emil Eriksson Tierp 57.54.6.  

Resultat: Scandic-cup 2014 Jaktstart del2 D17-18  Scandic-cup 2014 Jaktstart del2 H17-18  Scandic-cup 2014 Jaktstar del2 D19-20  Scandic-cup 2014 Jaktstart del2 H19-20

Scandic Cup Åsarna 2014

Lilla SS i Falun med…

21 st Upplänningar i mål… facit blev en segrare, en andra plats, och fem till bland dom 10 första

 Segern kom i H19-20, Jonas Ingard Rex… andra platsen i D8, till Moa Söderqvist Storvreta… Grattis!

H21, 6:a Stefan Ekman Strömsberg… H16, 8:a Gustaf Berglund Storvreta – 16:e Karl Ingard Rex…  H15, 9:a Oliver Angelsiöö Storvreta – 14:e Edvin Nordström Häverödal – 17:e Anton Modin Vassunda… H14, 10:a Martin Mickels Bålsta – 30:e Johan Lüning Bålsta… H13, 8:a Arvid Schön Storvreta… H12, 22:a David Melin Gimo – 26:a Gabriel Söderqvist Storvreta… H11, 26:a Loke Sköld Häverödal – 37:a Elliot Angelsiöö… H10, 16:e Edvin Schön Storvreta – 40:a Viktor Jemth Storvreta…

 D13, 13:e Lisa Melén/Olsson Häverödal… D12, 38:a Sara Ingard Rex – 41:a Lisa Åkerlöf Öregrund… D11, 36:a Emma Fogelström Häverödal.

Sista SM:et 30 och 50 km

 I dag körs sista SM för året, 50 km för herrarna… från Uppland åker Erik Ohlström IK Rex… här är ”vårt” intresset också riktat till David Frisk Mora (f.d Rex) lycka till! 

 I damernas 30 km följer jag/vi naturligtvis hur det går för ”våran” Julia Jansson och Britta Johansson/Norgren (f.d. Bälinge) båda nu i Sollefteå… lycka till!

 Resultat 30km: 1:a Charlott Kalla, 2:aEmma Wikén, 3:a Sofia Bleckur… 6:a Britta… 9:a Helene… 29:a Julia

 Resultat herrar: 1:a Jens Eriksson, 2:a Daniel Richardsson, 3:a Jesper Modin, 4:a Tiio Söderheim, 5:a Oskar Swärd, 6:a Lars Nelsson, 7:a Anders Södergren… 34:a David Frisk Mora (f.d Rex), 60:a Erik Ohlström Rex

Lista med tider:  Resultat SM 2014 30km_Damer  Resultat SM 2014 50km Herrar

——————————————-

 Elin OK Borgen med Rex-gänget Pär – Anders – Erik…   Kalla…   Britta…. Erik      fotograf  Jan Karlsson

Åsarna 22 mars 2014 SM o Cupen-001 SM 30 km 2014 1:a Kalla SM o Cupen 22 mars 2014 Britta SM mars 2014 Erik

Cupavslutning, i dag 2,5km (K)

Juniorernas  Scandic Cup avslutas i helgen, i dag prolog 2,5km klassiskt för alla D+H 17-18, 19-20…

Från uppland åker Elin Karlsson OK Borgen, Emil Eriksson Tierps IF och Jakob Jansson Månkarbo IF… resultat

 Damer 17-18, 1:a Elina Rönnlund Umeå 7.17.3… 33:a Elin Karlsson OK Borgen 8.36.4. 51 st i mål.

Herrar 17-18, 1:a Marcus Lennartsson Garphyttan 6.19,4… 17:e Jakob Jansson Månkarbo 6.47.4 – 63:a Emil Eriksson Tierp 7.50.3.

Damer 19-20, 1:a Jonna Sundling 7.14.7… Herrar 19-20, 1:a Oskar Svensson 5.59.8…

 I morgon är det jaktstart, resultaten ovan är startgrundande.

——————————

 Det går fort i skidspåren… om banan är prick 2500 meter, med tiden 6 minuter som Oskar hade så blir det i snitt 7 meter/sekundfick nog vissa svårigheter att hinna med???

Cupen 22 mars 2014 Emil Åsarna 22 mars 2014 Elin o Pär Emil  –  Elin  –  Pär

Julia Jansson SM-trea

 Sollefteå lag 2, med Julia Jansson (f.d Månkarbo IF) tillsammans med Elin Mohlin tog i dag BRONS i SM-teamsprinten som kördes i Åsarna… segrade gjorde Åsarna lag 1, med Emma Wikén o Ida Ingemarsdotter, och 2:a Sollefteå lag 1, med Marika Sundin och Britta Johansson/Norgren (f.d Bälinge).  Grattis!

 Ännu ett mycket bra lopp av ”våran” Julia som spurtade ner Hanna Falk i Ulricehamns-ettan… Julia ställer upp på lördagens SM 30 km, helgen efter står Årefjällsloppet (75 km) på programmet, med dessa lopp kan Julia lägga en framgångsrik säsong bakom sig… resultat SM:   SM team-sprinten 2014 Damer

Månkarbo IF klubbmästerskap skidor

I kväll kördes säsongens klubbmästerskap på skidor, mycket snö har vi fått sista dagarna så inget problem… men tyvärr så har blåsten ställt till det i banan, ett träd blåste ner och knäckte en elstolpe så vi har just nu inget lyse där… men på stadion fanns slingor som kördes olika många varv i klasserna…

 Efter att alla 18 deltagarna kämpat klart så bjöds det på korv, bröd o festis… inga sura miner alla kämpade bra… på Månkarbo skidors hemsida finns alla resultat, länken finns här till höger under ”Bertils länklista”

Här några bilder från kvällen, en klick på bilderna så förstoras dom…

KM skidor KM-skidor KM-skidor KM skidor KM skidor KM skidor KM skidor KM skidor KM skidor KM skidor KM skidor KM skidor KM skidor KM skidor KM skidor

mars 2014
M T O T F L S
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Senaste inlägg

Kategorier

Tävlingsprogram USF

Bertils Länklista

Världscupen

Kommentarer

Vädret Månkarbo