Dagsarkiv: 19 februari, 2014

Rafflande Team-sprintar i OS

Rafflande Team-sprintar där damerna ”vann” ett brons och herrarna fick sitt tack vare ett fall straxt innan mål… Stina Nilsson visade fina takter och kunde spurta ner Tysklands Denise Herrman… ochTysklands Tim Tscharke krokade ihop med finske Jauhojärvi, så var den dagen förstörd… dubbel otur för Tyskland alltså… och lycka för Blågult.

 Resultat Damer 1:a Norge 16.04.05 – 2:a Finland 16.13.14 – 3:a Sverige 16.23.82 – 4:a Tyskland 16.24.97… Herrar 1:a Finland 23.14.89 – 2:a Ryssland 23.15.86 – 3:a Sverige 23.30.01 – 4:a Norge 23.33.55…

 Hela listan Damer:  OS 2014 Team-sprint Damer      Herrar:  OS 2014 Team-sprint Herrar

 

Vasalopps-veckan

 På fredag är det dags  ”I Fäders spår för framtids segrar” först ut är 21/2 Kort-vasan – 22/2 Tjejvasan – 23/2 Ungdoms-vasan – 23 och 24/2 Öppet spår – 25/2 Halv-vasan – 28/2 Stafett-vasan – 2/3 Vasaloppet…

 Jag sökte med Månkarbo  på vasaloppets  hemsida och hittade följande deltagare från orten o klubben Månkarbo/Månkarbo IF…

 Kortvasan: Niklas Blom – Oskar, Julia och Ann-Sofi LÖvström – Johan Sandström – Charlotte, Michael, och Ia Storck – Per och Lukas Österlund…

Tjejvasan: Marlene Forsbäck/Johansson – Maja Persson – Ann Strömberg

 Öppet spår söndag: Jens Ingemarsson – Peter Junebjörk – Staffan Lövström… måndag Mikael Karlsson – Fredrik Larsson

 Vasaloppet: Magnus Eriksson – Markus Lundström båda för OK Borgen…

 Lycka till!

Upplands trupp till Folksam

 Folksams riksfinal arrangeras av Spikbodarna (Östersund) 14-16 mars… respektive distrikt är styrda att anmäla maximalt 16 åkare jämt fördelade på fyra klasser.  Upplands Skidförbund har ansökt om, och beviljats två wildcards, då vi endast har två aktiva tjejer födda 1998, därför är sex tjejer födda 1999 uttagna…

 Här alla Upplands deltagare:

 H 16: Gustaf Berglund Storvreta IK – Karl Ingard – Jacob Persson – Axel Ekström alla IK RexH 15: Victor Svensson Vassunda IF – Edvin Nordström Brottby SK – Olle Grywenz – Oliver Angelsiöö båda Storvreta IK

 D 16: Frida Lögdberg IK Rex – Cordelia Melén/OLsson Häverödals SK... D 15: Sofia Berglund – Sara Toreheim båda Storvreta IK – Alva Karlsson OK Borgen – Alva Wesslén – Meta Nordesjö båda Brottby SK – Julia Andersson Häverödals SK

 Reserver på hemmaplan är: Elin Fogelström Häverödals SK – Anton Modin Vassunda IK – Marcus  Hägglund IK Rex

 Reserver kallas in och ansluter till truppen då uttagen åkare drabbas av sjukdom eller avsäger sig sin plats. 

 Varje åkare ombeds att snarast möjligt, dock senast 25 febr via mail till Robert Gustavsson  robgus02@telia.com  lämna besked om du tackar ja till din plats.

 När du tackar ja vill vi även ha uppgifter om person-nr, mailadress,  namn på dina föräldrar tel-nr och deras mail-adress, och om du är allergisk mot något.

 Vi siktar på att träffas för att träna, snacka oss samman och prova ut dräkter tosdag 6:e mars, platsen och utrustningen återkommer vi till senare.

  Har du frågor kan du ringa Robban 070-2299876 och Christian 070-3341367

 Robban och Christian

 Riksfinalens hemsida http://www.folksam-cup.se   Länk till Upplands Skidförbund hittar du på min länklista.


februari 2014
M T O T F L S
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  

Senaste inlägg

Kategorier

Tävlingsprogram USF

Bertils Länklista

Världscupen

Kommentarer

Vädret Månkarbo