Dagsarkiv: 16 februari, 2014

Mera skidresultat

 I Haldo Hanssons Minne klassiskt lopp 42km där kom Henrik Casserlund Månkarbo på 10:e plats 2.10-56 – segrare Lars Suther Lima 2.00.41… lista: Haldo Hanssons minne 2014

——————————————————

Bålsta kunde genomföra sin tävling i dag trots sista tidens slaskväder Upplandscrossen_resultat_2014

——————————————————

 Bessemerloppet med två klassegrare från Uppland, H35 1:a Jonas Henningsson 2.25.00.8… H40 1:a Ulf Jansson Östervåla 2.20.56.5 – 3:a Leif Eklund Tierp 2.32.38.9…

 Jörgen Brink vann H21 på tiden 2.08.53.8  – 11:a Pontus Nordström Östervåla 2.23.40.3 – 17:e Fredrik Björk Rex 2.36.06.4 – 25:a Mandus Andersson Rex 2.41.22.1.. resultat: Bessemerloppet 2014

———————————————————-

 Skinnarloppet 1:a Jens Eriksson 1.55.16.2 – 33:a Erik Ohlström Rex  2.21.29.  Skinnarloppet 2014 resultat

 

Sverige bästa längdnation i OS

Inget stoppar Sveriges framfart i OS-spåren, nu är det helt klart att det inte är bara skidorna och vallan, nu är det dom som står på ”laggarna” som även är bäst… syntes tydligt att bl.a. Frankrike och Finland hade minst lika bra glid som de ”våra”

 Före OS så var jag nog ganska säker att dom säkraste medalj-chanserna  för Sverige var  Team-sprintlagen både herr o dam… slår mitt tips in då är det makalöst vilka skidåkare vi har…

 Bara att gratulera och tacka för dessa glädjestunder framför TV:n… som dom åkte, var helt säker på  Lars Nelsson och Daniel Richardsson på klassiska delen, lite orolig om Johans form efter hans skadeproblem före OS, Marcus  form har ju bara blivit bättre o bättre…

Stafettresultat: 1:a Sverige – 2:a Ryssland – 3:a Frankrike… 2014 OS-stafett herrar

OS-stafett 1:a Sverige Lars-Daniel-Johan-Marcus Tvåa Ryssland Trea Frankrike

Seger-intervju Resultat 1 - 2 - 3

Cuperna i Borås .. USM-stafetter söndag

 Bra lopp av de ”våra” i dag också… klassiskt och masstart  15 km för D21 och H17-18…

 D21: 1:a Sofia Bleckur Mora 41.36.4 – 5:a Helene Söderlund Mora (f.d Tierp) 43.45.9 – 12:a Julia Jansson Sollefteå (f.d. Månkarbo) 45.39.1.

 H17-18: 1:a Victor Thorn Ulricehamn 38.06.3 – 17:e Jakob Jansson Månkarbo 42.55.4 – 33:a Emil Eriksson Tierp 44.54.6 – 44:a Albert Friman Brottby 47.19.9

 Listor  D21 o H17-18:  Resultat_Masstart_D21 i Borås 2014  Resultat_Masstart_H17-18 i Borås 2014 Scandic Cup

————————————————–

 USM-stafetter: D15-16, 16:e Storvreta… H15-16, 16:e Storvreta 21:a Vassunda

 Resultat: USM 2014 stafetter

februari 2014
M T O T F L S
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  

Senaste inlägg

Kategorier

Tävlingsprogram USF

Bertils Länklista

Världscupen

Kommentarer

Vädret Månkarbo