Månadsarkiv: januari 2014

Sponsring

Nu januari 2014 är det 15 år sedan vi började med sponsorskyltar på elstolparna i elljus-banan här i Månkarbo… idén med stolpskyltarna kom under november 1998  (jag  såg  sådana i Valbos ena bana),  dom första skyltarna fick vi upp under år 1999.  Redan till julen 2000 fanns 57 st uppsatta, och till julen år 2002 fanns 72 st… sedan dess har antalet varit mellan 70 – 80 st…

Just i dag har vi 79 stolpar med dessa skyltar, det finns plats för flera, i 2,5 km-delen finns 7 – 8 st lediga stolpar + 3,4 kms-delen… är någon sugen att sponsra ”skidorna” så ring  mig, så fixar jag  skyltar 300:-/år…

I går kom den senaste upp… klicka på bilden så syns texten

Sponsring i Åsbanan jan 2014   

En titt i tävlingskalendern

Har kollat var upplänningarna ”skidar” i helgen… i följande tävlingar finns det en eller flera klubbar representerade…

Lördag 1 febr, distriktsfinalen för ICA-cupen (Kalle Anka) i Öregrund… Lilla Maserloppet (K)… Lilla Gavleloppet (F)… Jämtkraft Ski Marathon (K) 42km…

Söndag 2 febr, Högbo ungdom (K)…Maserloppet Kvarnsveden (K) 42 och 21 km…

—————————————————————

Världs-cuptävlingar i Toblach/Dobbiaco (Ita),  lördag distans (K) damer10km, herrar 15km, söndag sprint i fristil… JVM och U23VM fortsätter till 2/2

———————————————————–

I Tyskland körs i helgen König Ludwig Lauf loppet med Emma Bergman,  Erik Ohlström och Mandus Andersson IK Rex

Norrtäljeklassikern 2 febr

Norrtäljeklassikern är en tävling som kan genomföras i Uppland kommande helg 2 febr start kl 11.00… platsen är Campus Roslagen på Nordronaspåret i Norrtälje… 42km DoH 19, samt DoH motion, 21km DoH motion…. klassisk stil… seedningsgrundande för Tjejvasan o Vasaloppet

Se inbjudan  NORRT-LJEKLASSISKERN_-_skidor_2014

Team Sportialoppet inställt

Team Sportialoppet i Storvreta på lördag är inställt… även stora Gavleloppet i Gävle inställt, men det lilla körs… Distriktsfinalen för ICA-Cupen (f.d. Kalle Anka) i Öregrund körs som planerat… se resptive klubbars hemsidor

Idrottsfritids på Tallbacksskolan

Det är en satsning från Upplands idrottsförbund där eleverna får testa fyra olika idrotter… det börjar med skidåkning (längd) i tre veckor där Linnéa Kastemyr kommer att vara ansvarig ledare. Det blir två grupper som alla går på fritids,  första samlades i dag på Månkarbo skidstadion, Månkarbo IF:s skidstadion som finns i direkt anslutning till skolan…

  Skidklubben/skolan har sedan två år tillbaka ett 30-tal skidutrustningar som får disponeras för detta ändamål och till klubbens aktiviteter… för många var det i dag första gången dom stod på skidor, så det blev ett antal vurpor, men viljan att försöka åka fanns… Linnéa (som även är tränare i Månkarbo IF)  hade satt upp en ”slalombana” där det gällde att komma runt alla hinder… 

 Fortsättning följer nästa vecka…  men… Månkarbo ”skidor” har gemensam träning varje tis-torsdag kl 18.30 så där finns möjlighet att få mer träning i längdskidåkning… välkomna!

Första gruppen samlad kring Linnéa och en lärare En port i "slalombanan" Lekar tillhör träningar, utan stavar är det svårt med balansen

 

 

 

 

 

5 år – statistik

T.o.m. 25 januari nu 2014 har jag bloggat i 5 år… 25 januari 2009 startade Janne Björk upp en blogg till mig, 26 januari 2011 ändra han till den som finns nu idag…

Under dessa år har jag gjort 1399 inlägg… 1299 i kategori ”Skidor” – 54st ”Familjeblogg” – 19 st under ”Statistik” – 13 st under ”Historia” – 12 st under ”Bilder” – 2 st under ”Idoler”

Från 0ch med den 26/1 2012 finns räkneverk, som nu efter 2 år visar på 25618 besökare vilket gör ett snitt på 35/dag… som lägst 11 st (22/6 2012) och det högsta 95 st (25/1 2014)…

Marcialonga

 Marcialonga Italiens långlopp på 7 mil klassisk:   Emma Bergman IK Rex kom 33:a tid 4.18.23.0… Erik Ohlström IK Rex blev 106:a tid 3.33.04.9… bra!

 Segrarna heter Julia Tikhonova Ryssland 3.27.54.1… Simen Östensen Norge 3.10.16.1…

DM-medel i skate

 Efter mycket jobb med snön kunde Storvreta genomföra skate-DM, som började i moln men slutade i solsken… ett öppet DM som lockade många deltagare från bl.a. Stockholmsklubbar… längsta banan mätte 2 km fick åkas 10 varv av dom äldsta klasserna som körde 20 km i stället för 30 km som DM ska vara…

  Herrarnas 21-klass vanns av junioren (18 år) Jakob Jansson Månkarbo, detta var hans 17:e DM-tecken, hans första på  distans i H21, (tog ett H21 i sprint 2013)… Jakob har vunnit alla DM-lopp han startat i… imponerande, stort Grattis.

  Imponerande lopp i juniorernas 17-18 klass av Emil Eriksson Tierp, som därmed vann sitt första DM-tecken..Grattis!  Kent Lundvall Häverödal vann sitt andra DM i år i H35 Adam Hurynowicz kom två i H 45, men vann DM:et…

Tyvärr blev Jonas Ingard Rex utan DM-medalj då han var ensam i sin klass H 19-20… samma sak för Tierps damerna i D 19-20 och D 21, Matilda och Malin Funke/Jansson

 Elin Karlsson Borgen tvåa i tävlingen men DM-vinnare i D17-18Frida Lögdberg Rex vann D 15-16, Elin o Frida tar två DM av två möjliga (i går klassiskt), bra tjejer… samma sak i D11-12 och D13-14, av Lisa Åkerlöf Öregrund resp Alva Sköld Häverödal…

 I H11-12 kom Karl Grywens Storvreta 4.a i tävlingen men DM-segrade, Martin Mickels i H13-14, vann även han både i dag och i går… H15-16 kom Storvretas Gustaf Berglund 3:a i tävlingen men vann DM för Uppland… klasserna 9-10 utanför DM, kom ”våra” grabbar Johan Löfström 10:a och Theo Ingemarsson 12:a…  resultatlista Resultatlista DM-fristil 2014

Inte så många bilder i dag..

Start för dom yngsta Lisa Åkerlöf Öregrund  vann D11-12 H21 DM-pallen  Jakob Jansson - Magnus Björk - Kristian Tufvesson

DM-pallen H17-18 Emil Eriksson - Joakim Wretling - Joel Häggström DM 35 Kent Lundvall H 45:an Adam Hurynowicz blir omkörd av Kristian Tufvesson

 

DM-bilder

DM-kort bilder:  Klicka på bilderna så kommer allt med

Carolin Ström Tierp Elin Karlsson Borgen Pontus Nordström Östervåla

Ludwig Löthman Borgen Joakim Eriksson Mora (f.d Tierp) Ingemar Karlsson Strömsberg

Leif Eklund Tierp Adam Hurynowich Knutby Joakim Wretling Rex

Kristian Tufvesson Rex Alice Modin Vassunda Magnus Björk Rex

Alva Sköld Häverödal Josefin Fridsjö Tierp Kent Lundvall Häverödal

D 45 på "pallen" Ann-Mari Silfver - Carina  Bäckström - Cecilia Ingard D 17-18 på "pallen" Elin Karlsson - Malin Börjesjö - Clara Sporrong H 19-20 på "pallen" Jonas Ingard - Anton Kindlund

 

 

 

 

Månkarbo IF:s resultat på DM-kort

 Bra facit för Månkarbos  10 deltagare, 5 st i DM-klasserna och 5 st yngre…

 I yngsta klassen 8 år där ingen tid tas, deltog Anton Larsson och Karl Linde... H 9-10 år, 6:a Theo Ingemarsson – 8:a Billy Ingemarsson – 10:a Johan Löfström, bra kämpat grabbar…

 DM-klasser:  bra jobbat av Julia, Samuel o Oskar,  gav följande plac…

 D 11-12, 6:a Julia Löfström… H 11-12, 9:a Samuel Linde… H 15-16, 10:a Oskar Löfström

 Så fick vi två DM-tecken,  genom Caroline Casserlund i D 19-20… och i H 17-18 av Jakob Jansson som åkte ovallat för första gången… stort Grattis…

Månkarbos yngsta skidåkare på tävling i Tierp 25 jan 2014 Förberedelser innan start Innan start

Anton Larsson Karl Linde Johan Löfström

Theo Ingemarsson Billy Ingemarsson Julia Löfström

Samuel Linde Jakob Jansson Caroline Casserlund

D 19-20 på "pallen" Caroline Casserlund och Matilda Funke/Jansson H 17-18 på "pallen" Jakob Jansson - Albert Friman - Emil Eriksson Klicka på bilderna

 

januari 2014
M T O T F L S
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Senaste inlägg

Kategorier

Tävlingsprogram USF

Bertils Länklista

Världscupen

Kommentarer

Vädret Månkarbo