På målrakan

Mars månad har varit intensiv med viktiga tävlingar (mästerskap o cuper), men nu när vi kommer in i april, är vi inne på målrakan… några upplänningar håller ut… anmälda hittar man i Gällivare, Gellivare skidallians 1 april – Grönklittsjakten Orsa SK 1-2 april (Bålsta-Bälinge-Gimo-Häverödal-Rex-Storvreta).


Fjälltoppsloppen Funäsdalens IF, kommer >> 6/4 sprint – 7/4 sprint 100meter – 8/4 distans masstart – 9/4 knallcrossen… här har inte anmälan gått ut… den 15/4 körs Red Bull Nordenskiöldsloppet Jokkmokks SK 220 km, anm till 14/4 här är det ett antal upplänningar redan anmälda…


Men det sista loppet för säsongen är planerat till den 25 maj… i samband med det traditionella Ottarsloppet i Vendel IK Rex, körs en kort-kort sprint… om nu inte den sparade snön smälter bort… men där kan man också cykla, eller välja terränglöpning från 5 km till 68 km… eller göra som jag – bara drälla omkring…


Ni som håller ut,  Lycka till!

Scandic-Cup slutställning 2016-17

  Scandic-Cupens slutställning finns nu på pränt… 8 tävlingar, dom 30 första i varje får poäng… sedan räknas dom 6 bästa resultaten… 1:a plats ger 50 poäng, sedan 46-43-40-37-34-32-30-28-26-24-22-20-18-16-15-14-13-12-11-10 o.s.v.            nedan de upplänningar som fått poäng >>


  D 17-18,  Johanna Ingard IK Rex 6 poäng… H 17-18, Martin Mickels Bålsta SK 15 poäng (2 +13) 


  H 19-20, Gustaf Berglund Storvreta IK 230 poäng (43-34-13-37-43-30-22-43), dessa poäng ger Gustaf en 4:e plats totalt… Karl Ingard IK Rex 30 poäng (4-4-0-10-0-0-8-4)…


  Samtliga uppländska resultat finns på pränt här på bloggen… bra jobbat/kämpat av er alla… och Grattis till Gustaf som var så nära en ”pallplats” även sammanlagt… Listan

   Bild från tävlingarna i Falun…   Gustaf till höger…  en klick så förstoras bilden.

Veteran-SM söndag

I dag sista loppen i Veteran-SM distans (K) och masstart… Uppländskt resultat D 55 24 km. 1:a Eleonor Öström Stern 1.49.59 – 2:a Christina Holm Uppsala Vasaloppsklubb 1.56.59…  Lista:


 

Scandic-Cup och JSM med Gustaf på ”Pallen” fyra gånger

   Vilken säsong Storvretas junior Gustaf Berglund har gjort… strålande resultat på dom ”stora” tävlingarna… kolla följande resultat >>

   Scandic-Cup, är cupen för svenska juniorer… med åtta tävlingar på fyra platser…

  Boden: Sprint (K) 3:a – Distans 10 km (F) 6:a… Östersund: Sprint (K) 19:e – Distans 20 km (K) 6:a… Falun: Sprint (F) 3:a – Distans 10 km (K) 8:a… Umeå: Prolog 3 km (F) 12:a – Jaktstart 15 km (F) 3:a…

   JSM i Kalix, Distans 20 km (F) 3:a – Sprint (F) 12:a – Distans 10 km (K) 36:a


  Hatten av och STORT GRATTIS Gustaf…   /Bertil


 

Scandic Cup sista för 2017… Gustaf på ”Pallen”

  I dag är det sista tävlingen för säsongen i Scandic Cupen (juniorer) Jaktstart i fristil… Uppländska resultat >> Grattis Gustaf till ”pallplatsen” 


  10 km D17-18, 1:a Frida Karlsson Sollefteå 35.24.2 – 32:a Johanna Ingard IK Rex 43.58.6… Lista


  15 km H 19-20, 1:a Fredrik Andersson 46.38.8 – 3:a Gustaf Berglund Storvreta IK 47.43.9 – 27:a Karl Ingard IK Rex 52.23.6…  Lista


  15 km H 17-18, 1:a William Poromaa Johannisberg 48.41.6 – 36:a Oliver Angelsiöö Storvreta IK 55.22.1 – 53:a Victor Svensson Gellivare (f.d. Vassunda) 59.15.1…  Lista


 

Julia och Lukas vann Hudikrännet

  Hudikrännet i fristil, med två lopp i skicross och sedan jaktstart 4 km, på startlinjen fanns två från uppland… kan inte gått bättre, eller hur…

  Här segrade Julia Löfström Månkarbo IF i klassen D 15… i klassen H 14 vann Bålstas Lukas Ivarsson… Grattis till er båda.

  Resultatlista:                         Julia och lukas >>


 


SM damernas 30 herrarnas 50 km

  Stora SM i dag i Umeå, med fristil i 30 o 50 km…

 Damer: 1:a Charlotte Kalla 1.21.15.8 – 2:a Ebba Andersson 1.22.54.5 – 3:a Ida Ingemarsdotter 1.23.53.4 – 4:a Anna Haag 1.24.28.0 – 5:a Jennie Öberg 1.26.22.6 – 6:a Maria Gräfning 1.27.21.3 – 34:a Julia Angelsiöö Storvreta IK 1.43.16.0   Resultat: 


Herrarna: 1:a Anders Svanebo 2.10.10.3 – 2:a Marcus Hellner 2.10.28.3 – 3:a Martin Johansson 2.11.01.1 – 4:a Daniel Rikardsson 2.11.15.1 – 5:a Anders Södergren 2.11.18.9 – 6:a Jens Burman 2.11.49.5  Resultat:


 

Veteran SM i dag fristil

  Veteran-SM idag i den fria stilen… här Uppländska resultat  >>

  11,2 km H 65, 1:a Kent Berglund Bergvik 35.37.2 – 2:a Ingemar Karlsson Strömsbergs IF 39.54.3 – 4:a Bernt Hellström Strömsbergs IF 42.00.2…

  H 70, 1:a Conny Lagerskog Arvidsjaur 34.03.6 – 5:a Jan-Olof Jonsson Strömsbergs IF 38.06.6


Bra jobbat grabbar…  Resultat lördag:


 

Scandic Cup (juniorer)

I helgen avslutning på Scandic-cupen för juniorer i Umeå… i dag prolog 3 km i fristil – i morgon jaktstart i fristil 10/15 km…  Uppländska resultat >> Prolog 3 km för alla >>

  D 17-18, 1:a Frida Karlsson Sollefteå 7.23.8 – 25:a Johanna Ingard IK Rex 8.49.9 – 36:a Emma Olsson Storvreta IK 9.06.4…

  H 17-18, 1:a William Poromaa Johannisberg 6.39.4 – 54:a Victor Svensson Gellivare (f.d. Vassunda) 8.02.1 – 59:a Oliver Angelsiöö Storvreta IK 8.15.6…

  H 19-20, 1:a Hugo Jakobsson Falun/Borlänge 6.45.1 – 12:a Gustaf Berglund Storvreta IK 6.55.1 – 23:a Karl Ingard IK Rex 7.23.6


   D17-18 Lista               H17-18 Lista              H19-20 Lista


 

Årefjällsloppet

   Årefjällsloppet 50 km… Grattis Britta!   och Grattis Oskar!

   Damer 1:a Britta Johansson/Norgren 2.40.20 – 2:a Katerina Smutna CZE 2.40.22 – 3:a Kari Gjeitnes NOR 2.40.25  – 4:a Justyna Kowalczyk POL 2.40.53

   Herrar: 1:a Anders Aukland NOR 2.14.16 – 2:a Tord Gjerdalen NOR 2.14.16 – 3:a Oskar Kardin Östersund 2.14.21….


   Uppländska resultat 50 km… 63:a Pontus Nordström Östervåla IF 2.32.40 – 82:a Stefan Ekman Strömsbergs IF 2.40.22… bra jobbat!

Årefjällsloppet 11 km… Susan Jansson Månkarbo 39.31 – Kristina Forsström Lidingö (som ungdom, Jansson o Månkarbo IF) 41.11  bra jobbat!


 Resultat: 


 

mars 2017
M T O T F L S
« Feb    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Senaste inlägg

Kategorier

Tävlingsprogram USF 2016-17

Bertils Länklista

Världscupen

Kommentarer

Vädret Månkarbo