Upplandslaget till Folksam Cup i Torsby 3-5 mars

Här kommer namnen på dom uttagna åkarna till Folksam Cupens riksfinal i Torsby 3-5 mars 2017…      Ledare är Jocke Sköld Häverödal och Anna Sjöberg Gimo… vallateamet Per Sjöberg Gimo – Staffan Löfström Månkarbo – Mats Österman Häverödal… samtliga deltagare har fått info/mail

Uppladdning innan avresan: En träff är planerad den 27/2 kl 18.00 i Gimo

LYCKA TILL!

Laget som är uttaget är:

D15:

Julia Löfström Månkarbo

Alma Nordström Vassunda

Sara Ingard IK Rex

Hanna Ryden Öregrunds IK

reserv: Tilde Boström Gimo SK

 

H15:

Karl Grywenz Storvreta

Gabriel Söderberg Storvreta

David Melin Gimo SK

Sebastian Norr Häverödal

Reserv: Hampus Arnestrand Öregrunds IK

 

D16:

Alva Sköld Häverödal

Lisa Melén-Olsson Häverödal

Erika Österman Häverödal

Mikaela Wendt Bålsta SK

Ingen reserv

 

H16:

David Sjöberg Gimo SK

Arvid Schön Storvreta

Hampus Claesson Öregrunds IK

Petter Bengtsson Storvreta

Reserv. Ludvig Sandberg (som också är förste reserv vid eventuellt Wild card)

 

I Gustavs spår…

  Har gjort en koll på vilka som är anmälda i Månkarbos namn, och ska åka i något av kung Gustav Vasas spår mellan Sälen och Mora… nu kan det vara någon som kanske köpt en startplats och inte fått namnet ändrat… men i dags läget är det följande… hör av Er om ni saknar någon… Magnus Eriksson Knutkulla Månkarbo åker för OK Borgen Tobo…

 Öppet spår (söndag) 90km, Magnus Andersson – Mattias Andersson – Peter Junebjörk – Mikael Karlsson – Daniel Lager – Fredrik Larsson – Staffan Löfström – Per Melin – Helena Svensson… tillkommer Ulf Jansson

 Halv Vasan 45 km, Lotta Andersson – Erik Sjöberg – Elisabeth Österlund – Lukas Österlund – Per Österlund

  Tjej-Vasan 30km, Margareta Abrahamsson

   Kort-Vasan 30km, Ann-Sofi Löfström – Johan Löfström – Julia Löfström

  Lycka Till!

              

Falun söndag… Intersport-cupen

 Intersport-cupen avslutning med jaktstart…

 Damer 10km, 1:a Linn Sömskar Umeå – 2:a Maria Nordström Ulriceham – 42:a Julia Angelsiöö Storvreta – 44:a Elin Karlsson Borgen

  Herrar 15km, 1:a Anders Svanebo – 2:a Vicktor Thorn – 75:a Jakob Jansson Östersund (f.d. Månkarbo)

 Resultat damer: http://www.icscfalun2017.com/globalassets/falu-ik—skidor/icscfalun2017/resultatlistor/sondag/resultat_damer-intersportcup-winnerofday.pdf

 Resultat herrar:  http://www.icscfalun2017.com/globalassets/falu-ik—skidor/icscfalun2017/resultatlistor/sondag/resultat_herrar-intersportcup-tour.pdf


 Jag var på plats i Falun i dag för att bl.a. se Distrikts-stafetten… tyvärr så blev en av upplands deltagare sjuk så bara Karl Ingard Rex fanns på plats… han körde sin första sträckan…

 Men jag kunde njuta av fina tävlingar, härliga ungdomar, strålande väder… och så träffade jag några bekanta…alltid kul att snacka skidor med bl.a. Ulf Jansson som denna helg vallade åt Östersund (Jakobs klubb), och förstås med Jakob o Julia… Julia tävlade inte i dag, hon testade ett antal skidor, så hon hade lite tid för en gammal skidtokig support…

  Träffade också Storvretas Julia Angelsiöö… OK Borgens Elin Karlsson, med sina supportrar Dennis (pojkvän) mamma Anna-Karin och morfar… se bild

  På vägen hem blev det besök hos Bernt och Eva (bror o svägerska), för kaffepaus…. Tack!

 


 

Sena resultat, söndag

 Bessemerloppet i Högbo… ännu ett m-bra lopp av Pontus…Grattis!

 Damer, 1:a Annika Löfström 2.18.30 – 2:a Maria Rydqvist 2.21.38

 Herrar, 1:a Kalle Gräfning 1.58.12 – 5:a Pontus Nordström Östervåla 2.03.31 – 12:a Stefan Ekman Strömsberg 2.12.00

 Lista:  http://ta.skidor.com/ResultList.aspx?eventid=7606&competitionid=12834&orgid=2670


  Skinnarloppet Malung,

  Damer 1:a Ulrika Persson Sunne 2.08.36… Grattis Ulrika!

  Herrar 1:a Bill Impola Bore 1.53.23… H45, 6:a Tomas Skogh Roslagsbro 2.12.24

  Lista:  https://live.eqtiming.no/32117#result:101483-0-0-1-1-


 

Sveg-skidan… Julia tvåa

 Svegskidan i dag med några upplänningar på startlinjen… i klass D15 kom Månkarbos Julia Löfström på plats två… bra jobbat Julia

Tre från IK Rex: D15, 10:a Sara Ingard… H12, 10:a Simon Sandberg… H14, 9:a lukas Karlberg… samt Emmy Roos IF Thor 15:e plats i D11…    kolla listan  >>

 Listan:  http://idrottonline.se/SvegsIK-Skidor/globalassets/svegs-ik—skidor/dokument/svegsskidan-2017/resultat-svegsskidan-2017.pdf?w=900&h=900

 

Trean Klara Andersson här före tvåan Julia Löfström

Falun lördag, distans i klassisk stil

  Här kommer en del resultat: Scandic-cup

  D17-18 5 km, 1:a Frida Karlsson 14.15.4 – 32:a Emma Olsson Storvreta 16.37.5 – 42:a Johanna Ingard Rex 17.25.5

  H17-18 10 km, 1:a Leo Johansson 25.54.5 – 37:a Martin Mickels Bålsta 29.13.6 – 42:a Viktor Svensson Gellivare (f.d. Vassunda) 29.40.2 – 45:a Oliver Angelsiöö Storvreta 29.57.6 – 67:a Johan Lüning Bålsta 31.49.1

  H19-20 10 km 1:a Jonas Eriksson 26.10.3 – 8:a Gustaf Berglund Storvreta 26.53.3 – 31:a Karl Ingard Rex 28.33.5


  D17-18,  http://www.icscfalun2017.com/globalassets/falu-ik—skidor/icscfalun2017/resultatlistor/lordag_klassiskt/resultat-d17-18.pdf

  H17-18,  http://www.icscfalun2017.com/globalassets/falu-ik—skidor/icscfalun2017/resultatlistor/lordag_klassiskt/resultat-h17-18.pdf

  H19-20,  http://www.icscfalun2017.com/globalassets/falu-ik—skidor/icscfalun2017/resultatlistor/lordag_klassiskt/resultat-h19-20.pdf


Intersport-cup.

  D21 5 km, 1:a Linn Sömskar 13.44.2 – 25:a Helene Söderlund Mora (f.d. Tierp) 15.01.6 – 36:a Julia Jansson Sollefteå (f.d. Månkarbo) 15.28.8 – 45:a Julia Angelsiöö Storvreta 15.57.8 – 49:a Elin Karlsson Borgen 17.28.5

 H21 10 km, 1:a Simon Andersson 24.37.8 – 79:a Jakob Jansson Östersund (f.d. Månkarbo) 28.40.5

 D21, http://ta.skidor.com/ResultFiles/9c657947-ea0a-44fe-b4eb-3f36e431685e.pdf

 H21, http://ta.skidor.com/ResultFiles/9c657947-ea0a-44fe-b4eb-3f36e431685e.pdf


 

Falun fredag… sprint i Cuperna… Gustaf Berglund trea

 Falun fredag… det är sprint på gång, både för juniorer (Scandic-cup) och seniorer (Intersport-cup)… nu prolog > här bara uppländska resultat, dom 30 första går vidare till kvartsfinal>semifinal>final

 D17-18, 34:a Johanna Ingard Rex – 38:a Anna Herbert Brottby – 39:a Emma Olsson Storvreta…H 17-18, 27:a Martin Mickels Bålsta – 71:a Oliver Angelsiöö Storvreta… H19-20, 11:a Gustaf  Berglund Storvreta – 42:a Karl Ingard Rex

  D21, 11:a Helene Söderlund Mora (f.d. Tierp) – 30:e Julia Jansson Sollefteå (f.d. Månkarbo) – 42:a Julia Angelsiöö Storvreta – 51:a Elin Karlsson Borgen… H21, 58:a Jakob Jansson Östersund (f.d. Månkarbo)   


  Vidare från prologen går 27:a Martin Mickels – 11:a Gustaf Berglund – 11:a Helene Söderlund – 30:e Julia Jansson…

  Martin slutar 4:a i sin kvart, slutar där… Julia kom 5:a i sin kvart, slutar där… Helene går till semi, men slutar 6:a där… men Gustaf går hela vägen till final , och blir där 3:a, som därmed slutar på plats 3… stort Grattis Gustaf… 


 Slutresultat: Scandic-cupen

 D17-18, https://data.fis-ski.com/dynamic/results.html?sector=CC&raceid=28078

 H17-18, https://data.fis-ski.com/dynamic/results.html?sector=CC&raceid=28082

 H19-20,https://data.fis-ski.com/dynamic/results.html?sector=CC&raceid=28084


Slutresultat: Intersport-cupen

  D21, https://data.fis-ski.com/dynamic/results.html?sector=CC&raceid=28070

  H21, https://data.fis-ski.com/dynamic/results.html?sector=CC&raceid=28072

Ett distriktslag till Falun på söndag

  Ett lag från Uppland ställer upp i distriktsstafetten i samband med Scandic-cupen nu på söndag i Falun… starten är redan kl 09.00, så morgonpigg får man lov att vara…

  I laget åker Martin Mickels och Johan Lüning båda från Bålsta SK, samt Karl Ingard IK Rex… jag/vi i Uppland säger Lycka Till!

  Det är 3 x 5 km och fristil som gäller


  Intersport och Scandic-cuperna tävlar fre-lör-söndag… Intersport (seniorer) kör fredag sprint i (F) – lördag distans i (K) – söndag jaktstart… Scandic (juniorer), fredag sprint (F) – lördag distans (K)… söndag distrikts-stafetten ingår ej i cupen…


  Sju Uppländska juniorer tävlar i Scandic-cupen… i Intersport-cupen deltar två uppländska dam-seniorer + tre f.d. upplänningar


 

Skidor på stadion Månkarbo

 Jodå, man kan åka skidor än i Månkarbo… på stadion var det i kväll avslutning för den ”lilla” gruppen med barnens Vasaloppet… där blev alla belönade med medaljer… sedan var det KM i sprint för dom äldre…


 Det var skate som gällde på det hårda underlaget, lite ”halkigt” men de flesta behärskar tekniken bra, en och annan vurpa men stämningen är mycket god i en mycket sammansvetsad grupp där alla hejar på alla… en eloge till er ungdomar för ert goda uppträdande/humör…


 Hoppas att den ”lilla” gruppen kan komma igång tidigare till näst säsong, för intresset tycks finnas, att döma av att så många ställt upp, trots att dom yttre förutsättningarna för skidor inte varit dom allra bästa…


  Inte dom bästa bilderna men jag vill visa snön, att de går att åka än… 


 

Engelbreksloppen

Resultat från:  

 Kristinaloppet  30km (K): 1:a Linn Sömskar 1.23.31 – 5:a Helene Söderlund Mora (f.d Tierp) 1.25.38.

 Engelbreksloppet 60km (K): 1:a Sindre Odberg Palm Nor 2.27.59 – 20:e David Frisk Mora (f.d. Rex) 2.42.55 – 25:a Thomas Skogh Roslagsbro 2.46.43


Kristinaloppet: http://www.engelbrektsloppet.com/globalassets/foreningen-engelbrektsloppet—skidor/dokument/2017/resultatkristinaloppet_2017.pdf

Engelbreksloppet: http://results.neptron.se/#/engelbrektsloppet2017/?sortOrder=Place&raceId=99&page=0&pageSize=25

februari 2017
M T O T F L S
« Jan    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Senaste inlägg

Kategorier

Tävlingsprogram USF 2016-17

Bertils Länklista

Världscupen

Kommentarer

Vädret Månkarbo