Ändrat resultat på distrikts-stafetten…

Se de nya resultaten på mitt inlägg 26januari

Skidskytte JVM med Alva o Erika

Häverödals skidskyttar Alva Sköld o Erika Österman tävlar i Lenzerheide Schweiz…  Junior-VM där det var distans i går här kommer deras resultat > > Alva 13:e och Erika 60:e

Bra jobbat tjejer… Lycka till i dom kommande loppen

Alva Sköld

UDM-stafetten

Vid anmälningstidens slut för Team-sprinten (2 manna lag) var det 29 lag som gör upp om DM-plaketterna (11-16)…

Ej DM…  4 lag i D+H -17… 6 lag i D+H 9-10… och 12 deltagare 8 år o yngre…

Men det finns chans att efteranmäla lag…så Välkomna till Gimo onsdag 29 januari 2020… första start är 18.30…  /Månkarbo IF/Gimo IF

Info med inbjudan och anmälningslista på Månkarbo IF:s skidors hemsida…

Marcialonga

Mycket bra lopp av Östervålas Pontus Nordström 24 plats 3.07.15, bara 1.23 efter segraren Tore Bergdahl Nor 3.05.52… två nöjda Rexare  Fredrik Björck 176:a 3.32.16 och 178:a Mandus Andersson 3.32.27

Dam-etta Kari Gjeitnes Nor… bästa svenska Lina Korsgren 3.22.56 – 6:a Britta Johansson/Norgren 3.26.29… Storvretas Julia Angelsiöö  plats 21:a 3.41.00

Pär o Erik Ohlström var med och vallade, 50-60 par skidor fixade dom, och beröm av alla… bra jobbat!

Rexare åkte i Sveg

Några ungdomar från Rex tävlade idag i Sveg…

Resultatlista  HÄR

Bilder från stafetten i Falun…

När en gammal darrig gubbe tar bilder så blir många suddiga och dåliga så bara att skrota… men Anna Sjöberg har lagt ut fina bilder av damerna  på  face-boock, så kolla där… men här kommer några som duger att se på …

Det blev en bild med tre generationer… en man jag känt i säkert 40 år…  som förälder/ledare/vallare… efternamnet är Söderqvist, hans dotter Pernilla med många år i tävlingsspåren (några DM-tecken), och nu en ny bekantskap med barnbarnet Josefine (trevligt)…

Josefine du kan väl kommentera bilden du är med på, och kolla om jag har rätt namn till bilderna på grabbarna som tävla, också ett förnamn på morfar…

3 x Söderqvist… Josefine Storvreta / Uppland… här med mamma och morfar (han har vallat skidor i 35-40 år minst)
Häverödal – Gimo – Rex
Upplands vallatält
Strax efter start H 17-18
Första i röda dräkten, Loke Sköld Uppland
I röd dräkt, David Melin Gimo / Uppland
Lukas Karlberg Rex/Uppland
Norge – Norge – Finland – Sverige
USF/LK:s Janne Pettersson

Falun söndag… distriktsstafett med uppländska juniorer

Start 06.45 med bil från ett nattsvart Månkarbo, målet var/blev Lugnets skidstadion i Falun… jag ville se ”våra” juniorer köra stafett…

I samband med Scandiccuptävlingarna kördes en distrikts-stafett för juniorklasserna D+H 17-18, med två damlag o ett herrlag från Uppland… damerna 3 x 3 km (K-F-F), herrarna 3 x 5 km (K-F-F)…

Innan start träffade jag några föräldrar/ledare, och hann få en pratstund med LK:s ordf Janne Pettersson…

Bara konstsnö, på en i mina ögon tuff bana… lite halkigt att vara åskådare, men intressant att vara på plats och se grädden av svensk juniorelit… en eloge till de ”våra” som var med, här resultat > >

Damer: 1:a Norge 22.12.0 – 3:a Sverige 22.46.5 – 21:a Uppland lag 1, 25.44.8 – 24:a Uppland lag 2, 27.21.6

Lag 1, Lina Sjöberg Gimo 8.38.8 – Julia Löfström Månkarbo 8.08.6 – Alma Nordström Vassunda 8.57.3…

Lag 2, Ebba Gårdmark Öregrund 8,46.5 – Josefine Söderqvist Storvreta 8.30.5 – Jessica Borg Storvreta 10.04.4…

Herrar: 1:a Norge lag 1, 32.23.0 – 23:a Uppland 37.07.5…

Loke Sköld Häverödal 11.51.0 – David Melin Gimo 11.40.3 – Lukas Karlberg Rex 13.36.1…

Ni kommer att se fel i resultatlistan för herrar, där har dom placerat ett damlag först… de är sånt som kan hända även ”storklubbarna”

Resultatlista  Damer  HÄR

Resultatlista  Herrar  HÄR

OBS!  här kommer nu ändrade resultat  HÄR

Upplands damer nu plac 22:a och 25:a

Världscupen i Oberstdorf

I dag Skiathlon, damer 7,5 + 7,5 km… herrar 15 + 15 km…

Damer 1:a Johug Nor 40.05.2 – 4:a Ebba Andersson 40.20.9 – 11:a Moa Lundgren 41.41.6 – 12:a Charlotte Kalla 41.43.4 – 23:a Emma Ribom 41.51.0 – 27:a Anna Dyvik 42.28.1 – 28:a Elina Rönnlund 42.28.5

Resultatlista  HÄR

Herrar, 1:a Bolshunov Rus 1.13.40.6… 16:e Jens Burman 1.14.27.1 – 29:a Daniel Rikardsson 1.10.00.5 – 39:a Johan Häggström 1.16.49.3 – 58:a Oskar Svensson 1.22.16.8 – 61:a K.J.Westberg 1.24.10

Resultatlista  HÄR

Scandic cup lördag sprint

I dag sprint i fristil… inga upplänningar vidare från prologen, resultaten nedan är från prologen, och blir slutplaceringar

D 17-18, 84:a Alma Nordström Vassunda – 88:a Ebba Gårdmark Öregrund – 93:a Josefine Söderqvist Storvreta – 96:a Lina Sjöberg Gimo

D 19-20, 54:a Johanna Ingard Rex

H 17-18, 103:a Elliot Angelsiöö Storvreta – 104:a David Melin Gimo – 127:a Lukas Karlberg Rex

H 19-20, 33:a David Sjöberg Gimo

Resultatlista  HÄR

Volkswagen cup lördag

I dag distans 15 km i fristil… Victor Thorn tillbaka i gott slag efter ryggproblemen… härligt…

D 21, 1:a Moa Olsson F/B 40.15.1 – 39:a Emma Olsson Vassunda 49.41.2

Herrar, 1:a Victor Thorn 36.33.3 – 2.a Marcus Ruus 36.50.6… 85:a Oliver Angelsiöö Storvreta 43.30.7

Resultatlista  HÄR

januari 2020
M T O T F L S
« Dec    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Senaste inlägg

Kategorier

Tävlingsprogram USF

Bertils Länklista

Världscupen

Kommentarer

Vädret Månkarbo